Kamil6593 Opublikowano 8 Listopada 2008 Opublikowano 8 Listopada 2008 Witam.Wystawiam post na prośbę Emila. Otóż mam pytanie czym można kleić/spawać aluminium.Dokładnie chodzi mi o puszkę po piwie.Wiem że są na allegro takie jakieś spawy na zimno ale mi chodzi o materiały dostępne w gospodarstwie domowym.Do wyboru mam lutowanie (cyna) , Poxipol , Poxilnia itp.Powodem jest to że buduję dyfuzor z puszki alu ale nie wiem jak to poskładać/posklejać/pospawać.Jeżeli już to żeby to wytrzymało rezonans.Mam specjalny program do obliczania dyfuzorów itp.Proszę o konkrety z gospodarstwa domowego.
Bartosz Mesjasz Opublikowano 8 Listopada 2008 Opublikowano 8 Listopada 2008 Ze spawaniem aluminium z puszki będzie problem bo: wydaje mi się, choć mogę się mylić, że blacha z puszki jest za cieka. Mam te luty do alu z aledrogo i się sprawdzają na łączeniach elementów które można podgrzać do wysokiej temp, przy takiej przy której puszka by się spaliła... Pozostaje chyba klejenie specjalnym klejem/żywicą (było kiedyś takie coś do kupienia bodajże "chestermetal" się to zwało, odporne na temp i idealnie łączy metal) ale nie wiem jak to się ma to twojego projektu i do założeń realizacji. Z metod domowych to ci chyba tylko alchemia i czarna magia pozostaje
Irek M Opublikowano 8 Listopada 2008 Opublikowano 8 Listopada 2008 Taki klej do klejenia aluminium posiadam. Kupiłem by skleić puszkę tłumika. Przyznam się, że jak do tej pory nie sprawdziłem połączenia jeśli chodzi o temperaturę i siły mechaniczne.
Andych Opublikowano 8 Listopada 2008 Opublikowano 8 Listopada 2008 Było już o tym na forum, sam używam ten ruski zajzajer i to działa, a połączenie tak cienkiej blachy będzie mocniejsze od samego materiału. Tylko trzeba łączyć na zakładkę, dla tak cienkiej blaszki 2mm zakładka wystarczy. http://www.allegro.pl/item470731094_lutowanie_aluminium_cyna_i_lutownica_gwarancja.html
Kamil6593 Opublikowano 8 Listopada 2008 Autor Opublikowano 8 Listopada 2008 Emil pisze Dziekuję wszystkim co próbowali pomóc .Panie Irku czy możesz podać więcej danych na temat kleju , czyli gdzie go kupiłeś , cena , zdjęcie by sie przydało.Pozdrawiam
Irek M Opublikowano 8 Listopada 2008 Opublikowano 8 Listopada 2008 Klej kupiony na Allegro. Jeśli z fotki mało mozna odczytać to całą instrukcję mogę zeskanować i wkleić tu lub na maila;
tikicaca Opublikowano 8 Listopada 2008 Opublikowano 8 Listopada 2008 ta wytrzymalosc co jest podana wyglada na calkiem niezla, prawie 3kg na 1mm2. Ale to pewnie w labolatoryjnych warunkach, normalnie trzeba liczyc polowe tego. Fokker robiles moze jakies testy tego spoiwa?? np skleic dwa preciki na zakladke 1mm2 i zobaczyc ile wytrzymaja przy rozciaganiu?
Irek M Opublikowano 8 Listopada 2008 Opublikowano 8 Listopada 2008 Robiłem tylko jedną prostą próbę: skleiłem ze sobą na zakładkę dwie płytki aluminiowe, następnego dnia postanowiłem rozerwać spoinę, oczywiście udało sie to ale nie potrafie powiedzieć jakiej siły do tego użyłem :?: następnym razem mogę filmować rozrywanie jesli to coś pomoże.
Irek M Opublikowano 8 Listopada 2008 Opublikowano 8 Listopada 2008 Mam wagę łazienkową do 150kg. Może jednym końcem będę opierał o wagę i sprwdzę ile pokaże zanim peknie? :devil:
Kamil6593 Opublikowano 9 Listopada 2008 Autor Opublikowano 9 Listopada 2008 Od Emila: Witam.Pan Irek dostaje pomógł bo pomógł.Tak na zachętę dodam że zrobiłem już jeden taki tłumik sportowy w skali około 1:2 z bloku technicznego poklejonego Uhu Power.Tłumik jest wykonany nie ładnie ale jeszcze go pomaluje i będzie służył jako ozdoba.Został wykonany jak prawdziwy.Można sobie dmuchnąć z jednej strony , a powietrze wyleci z drugiej strony.Tłumik był wykonany na rozgrzewkę.Jestem pewien że gdyby nie papier to po założeniu chociaż samego dyfuzora to łapał by rezonans .Jak na razie planuję wykonać porządny dyfuzor do motoru.I filmiki o czym mowa.Sorki za jakość ale chyba tam coś widać mniej więcej:1. http://pl.youtube.com/watch?v=Hap16Yzqgpc 2. http://pl.youtube.com/watch?v=HzPxWobPyCQ Pozdrawiam Dodam od siebie że Emil , bardzo ładnie to Ci wyszło i w ogóle.Mam nadzieje że uda Ci się zrobić porządny tłumik.
Irek M Opublikowano 9 Listopada 2008 Opublikowano 9 Listopada 2008 Po odczekaniu ponad 20 godz lub około 20 dokonałem testu. Kawałek płytki aluminiowej o dług 4cm i szer ok 1,8cm przykleiłem na odc ok 2cm do płaskownika duraluminiowego dług 1m. Wystający koniec aluminiowy oparłem o wagę i zacząłem naciskać pod kątem ok 45 st. Płytka aluminowa najpierw trochę sie wygięła, a nastepnie odpadła od płaskownika. Waga wskazywała ok 9kg. Tak więc nie wiem czy wytrzymałosć klejonej pow była duża czy mała.
Rekomendowane odpowiedzi
Zarchiwizowany
Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.