Skocz do zawartości

zasilacz


dziba

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

posiadam stary zasilacz od laptopa o parametrach 20V, 5A

Czy można w prosty sposób obniżyć mu napięcie do 17-18V (do max. wartości jakie podawane są przez producentów ładowarek procesorowych)?

Nie chcę ryzykować tych 20V, a chciałbym wykorzystać to co już mam, a nie od razu kupować nowy zasilacz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Idziesz do najbliższego sklepu elektronicznego i pytasz o krzemowe diody prostownicze na 10 A - kupujesz 10 szt ( wydatek kilku złotych ), Lutujesz je w szereg. Ilość sztuk zależy od "chcianego" spadku napięcia. Na jednej diodzie masz spadek 0,7V - czyli jak chcesz 3,5V obniżyć napięcie - lutujesz 5 sztuk i wpinasz je szeregowo z zasilaczem oczywiście w kierunku przewodzenia i masz już 16,5 V zamiast 20 V

 

ps. pozostałe diody schować na zapas :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Odgrzewam temat

Poniewaz mam ładowarkę LN 6015 Mpx i zasilacz od laptopa dajacy 15.4V , 5A postanowiłem to ustrojstwo wykożystać do cichego ładowania w domu .Po podłączeniu ładowarki do zasilacza odezwał się "protest" ładowarki za wysokie napięcie nw wejściu.

Ponieważ przewidywałem ładowanie prądami rzędu 5 A zastosowałem diody również 5A .,ponieważ akurat takie były pod ręką.Podpiąłem pakiet ustawiłem prąd ładowania 4A i do dzieła ,po minucie szybko wyłączyłem diody PARZYŁY. Po ostudzeniu zmniejszyłem prąd o połowę ,a diody swoje jak parzyły tak parzą no może trochę póżniej.

No cóż 1A i do dzieła a diody swoje :( Wniosek: nawet Li-polek nie mógł bym ładować pradem 1.3A. Podejrzewam że nawet diody 10 A nie będzie można użyć.

Elektronicy,koledzy, poradźcie coś.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możliwe że kondensator na wyjsciu ładowarki jest pusty i ładowarka widzi maximum szpilki ( pojedyńcze impulsy z których składa sie caly dobrodziejski prad). Wtedy max może wynieść nawet i 20 V ale tak na odległość to trochę jak z fusów....

EDIT zastosowałes diody szybkie (np FR ) czy zwykłe prostownicze? bo te ostatnie są zbyt powolne

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli posiadasz jakieś kondensatory elektrolityczne - najlepiej z obwodów impulsowych jakiś starych zasilaczy, z przetwornicy albo odchylania od TV . Podłącz na wyjściu ładowarki +do+ ,-do - ( okazuje się że nie dla wszystkich bywało to jasne i wpinali kondziołki odwrotnie) powinno wygładzić szpile na wyjściu .

Pomysł który podał buwi777, jest jak najbardziej poprawny ale przy szybkich impulsach jeśli zasilacz niedomaga to diody będą się grzały nie na skutek zbyt wysokiego prądu czy napięcia ale z powodu zbyt szybko narastających zboczy .I własnie w tym celu należało by dodać na wylocie kondensatora . Napięcie stałe takie jak z akumulatora a stałe tętniące jak z impulsówki nie w każdym obwodzie znaczy to samo.

Niejako diody nienadążają otworzyć się do stanu przewodzenia a impuls już sie dawno zakończył ,inna sprawa że diody będą grzały się zawsze wynika to juz z tych tam nieokiełznanych praw fizyki ... na diodzie występuje spadek napięcia - ilośc energii oddanej do obciążenia się zmniejsza czyli gdzieś trzeba ją było wytracić po drodze. I wasnie jest ona tracona pod postacią ciepła .

 

Raz udało mi sie taki zasilacz przerobić z 16 na 12v - po otworzeniu obudowy płytka nie była zalana ale to był jeden na niewiem ile.... do tej pory wszystkie które rozdłubywałem były pięknie wypelnione żywicą wewnątrz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Krzyś nie bardzo rozumiem

"Podłącz na wyjściu ładowarki "

Podłaczajac w ten sposób przecież podbiję napięcie wyjściowe i mogę rozwalić pakiet.

Mnie chodziło że ładowarka NIE przyjmuje napięcia wyższego niż 15 V a z zasilacza wychodzi 15.4 V .Ładowarka na takim napięciu nie daje się uruchomić !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli posiadasz jakieś kondensatory elektrolityczne - najlepiej z obwodów impulsowych jakiś starych zasilaczy, z przetwornicy albo odchylania od TV . Podłącz na wyjściu ładowarki +do+ ,-do - ( okazuje się że nie dla wszystkich bywało to jasne i wpinali kondziołki odwrotnie) powinno wygładzić szpile na wyjściu .

 

To że można pomylić bieguny i źle podłączyć to rozumiem.

Kondensatory na wyjściu ładowarki ? :shock:

Jak dla mnie bomba możesz coś napisać więcej ?

Testowałeś to o czym piszesz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

testowałem to z zasilaczami od laptoków . Zasilacze impulsowe są budowane tak że gdy pracują bez obciążenia sterownik przetwornicy wydłuża czas pomiędzy kolejnymi impulsami klucza na tyle by utrzymac tylko stabilną pracę . Jesli podpiąc oscyloskop okazuje się że na wyjciu zamiast np 12V mamy 10-11 i pojedyńcze szpile (w takt załaczania przetwornicy) o wartości nawet 50% wiekszej od napięcia znamionowego .

te pojedyńcze impulsy ładują własnie kondensatory w obwodach wyjsciowych przetwornicy .

Oczywiście nie wszystkie zasilacze bo jak to w zyciu bywa sa lepsze i gorsze zasilacze.

Dołożenie kilku-kilkunastu tyś mikrofaradów nie spowoduje dla zasilacza udaru tak wielkiego że bedzie on groził uszkodzeniem ale wyraźnie zmniejszy szpile na wylocie.

 

jeśli podpinamy teraz sprzęt który posiada diagnozę napięc zasilających jest mu łatwiej ruszyc i nie melduje on zbyt wysokiego zasilania .

Tylko trzeba tutaj odróżnic szpilki z taktowania do napięcia znamionowo wyższego .

Trzeba też pamiętac że "gorsze jakosciowo zasilacze " mają podawane napięcie zasilania dla obciążenia prądem max a na luzie mogą mieć napięcie o wiele wyższe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Darku -może to dziwne co napisałem ale miałem ancymona co stwierdził że lepiej dać + zasilacza do - kondensatora .................. a wzorował się na - uwaga bateryjkach w radiu - tam sobie zobaczył jak sie łączy by działało....

jak nietrudno sie domyslić kondensator wystrzelił i wszystko pokrył pył elektrolitu i okładzin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.