Jump to content
Maciej bw

Dobór osprzętu RC do zagłówki z lat 70 tych

Recommended Posts

Witam,  po 40 latach próbuję zwodować i wyposażyć w radio jeden z moich modeli zbudowany w końcu lat 70 tych.Model jest zbudowany wg proj .Jana Marczaka

Z roku 1968. Łódka była oznaczona symbolami DM-F5 i ma 135 cm długości powierzchnia żagli ok 40 dm2. niestety po tak długiej nieobecności w modelarstwie nie wiem co kupić tzn radio serwa ,windy ,itp.Jeśli ktoś zechce podesłać parę sugestii będę wdzięczny.Na fotkach model stan obecny

IMG_20200119_170056578.jpg

IMG_20200119_165939583.jpg

IMG_20200119_170004833.jpg

IMG_20200119_170542785.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Przy tej wielkości jachtu raczej celowałbym w windę, stosunkowo wolna i tania jest winda HITEC 765, serwo do steru tu wystarczy zwykłe standardowe, powinno dać radę. Moim zdaniem model wymaga trochę modyfikacji:

- luk jest zdecydowanie za duży, na tyle możesz go zmniejszyć tak, zeby móc rozmieścić wyposażenie i wygodnie wymieniać pakiet.

- ster jest chyba zbyt mały, nie mam wymiarów płetwy balastowej jej kształt i powierzchnia też ma znaczenie, ale tu bym celował w trochę większy ster.

- przy stosunkowo wąskim kadłubie cofnięcie podwięzi co prawda naciągnie sztag, ja bym wprowadził achterszatg.

- bom foka jest bez obciagacza, albo trzeba go wprowdzić albo zaczepić bom tak by oś obrotu była nie na sztagu tylko w około 1/4-1/5 dolnego liku foka.

- piętę bomu grota przesunałbym  na maszcie do góry, wtedu obiągacz bomu grota będzie miał szansę na w miarę dobrą pracę.

- odległość zaczepienia szotów grota i foka od osi obrotu bomów powinna być zbliżona do siebie.

- proporcje żagli są trochę archaiczne i warto by było się nad nimi pochylić.

To tak na szybko, napisz coś więcej o tym modelu, wtedy będę mógł coś więcej pomóc.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dziękuję za odpowiedź ,towar zamówiony czekam na dostawę i zaczynam pracę . Faktycznie proporcje żagli są do zmiany .Przesunę maszt do tyłu wydłużę bom foka , dodam achtersztag tak jak sugerujesz i zmienię trochę kształt żagli . Aktualnie są z płutna tak jak się kiedyś szyło -może zmienić materiał ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.