Skocz do zawartości

Totalnie zielony staruszek ale o sprawach RC i podobnych


BoKo
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie. Jak w temacie dlatego błagam - nie krzyczcie na mnie. Moje pierwsze próby miały miejsce ponad 50 lat temu kiedy królował szybowiec "Jaskółka" więc przy obecnym postępie techniki jestem zieloniuteńki i w gęstej mgle!

W związku z tym, że emerytura ma swoje prawa czyli zyskałem nieco więcej czasu chciałbym wrócić do dawnych zainteresowań. Z YT ściągnąłem plany tzw. wolnolatającego modelu RC, zamówiłem sprzęt i rodzą się pytania. Jeśli będę miał aparaturę FlySky FS-i6 to w jaki sposób mogę ją użyć do innego modelu? Mam przełożyć odbiornik z poprzedniego czy zakupić kolejny odbiornik? Jak nadajnik go rozpozna? Czy ma to związek ze słowem, które na tym forum znalazłem - chodzi o "bindowanie", "zbindowanie"? Aha - drobne wyjaśnienie - mieszkam od dłuższego czasu w USA, znam język polski ale .... pojęcia nie mam co to jest bindowanie (kojarzy mi się z introligatorstwem)?

W jednym z topików przeczytałem o symulatorze lotów z użyciem tej aparatury. Czy taki symulator służy do opanowania na "sucho" umiejętności latania? Wybrałem sobie do zmajstrowania model wolnolatający z myślą o wykorzystaniu go do nauki choć i tak myślę, że na początek będzie jeden start i jedno lądowanie a później naprawa tego, co zostało z samolotu.

 

 

Pytanie drugie: kolega ma drona i obsługuje go tylko z tabletu. Czy jest możliwe przystosowanie wspomnianego wyżej nadajnika do obsługi takiego drona? Wspomnę jedynie, że dron został zakupiony przez wędkarza do celów .... wędkarskich. Jego przyszłościowym zadaniem ma być wyniesienie żyłki ze spławikiem na odległość 100 - 200 metrów i zrzucenie w określone miejsce. Domyślam się, że założenie jakiegoś mechanizmu wykonawczego w dronie umożliwiłoby zrzucenie spławika ale czy cała koncepcja ma według Was jakiś sens?

 

Pytanie trzecie: baterie o nazwie lipo coś tam. W moim przypadku chodzi o baterię ZOP Power 11.1V 1100mAh 65C 3S Lipo Battery XT60 Plug. Czy mogę zamiast niej użyć innej - 11.1V 2700mAh? Czy będzie możliwe jej ładowanie z tej samej ładowarki? W katalogu widziałem kilka rodzajów baterii - chodzi o różne napięcia (22.2V, 7.4V, 3.7V ...) a w związku z tym czy do każdej baterii z innym napięciem potrzebuję innej ładowarki?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, BoKo napisał:

bindowanie

wiele słów (lub wszystkie?) dotyczących nowych technologi pochodzi z angielskiego, więc bindowanie to po prostu wiązanie:D

binding, bind.. zabawne tłumaczenie tego komuś mieszkającemu w USA..

 

Aparatura FlySky FS-i6 + odbiornik najwygodniej w każdym modelu, ale można też przekładać jeden między kilkoma modelami.

Zdecydowanie wygodniej jednak każdy odbiornik powiązać z jednym modelem w aparaturze(zbindować) i z jednym fizycznym modelem..

 

Symulator komputerowy pomaga przełożyć ruchy drążków na aparaturze na zachowanie modelu samolotu(wizualizowane na ekranie komputera), co oszczędza kosztów i czasu naprawy fizycznych modeli i przyspiesza proces uczenia pilotażu.

 

co do drona sterowanego z tabletu to raczej marne szanse by sterować go z aparatury modelarskiej

 

Bateria 11,1V=3s (1s to jedna cela Lipo, 1s=3,7V, w pełni naładowana cela=4,20V) 1100mA 65C może być zamiennie użyta z baterią 3s(=11,1V) 2700mA.

Jedynym problemem jest różnica wagi i rozmiaru - bateria 2700mAh będzie ok. 2x cięższa i znacznie większa fizycznie. Użycie jej w czymś latającym może być dlatego problem nie do przeskoczenia:D

 

Ładowarki modelarskie (procesorowe) obsługują najczęściej zakres akumulatorów 1s-6s (większe 1s-8s) i można nimi ładować każdy akumulator modelarski Lipo. Niektóre mogą to robić co najwyżej dłużej - te o mniejszej mocy, więc mniejszym maksymalnym prądzie ładowania.

Jest ogólna zasada by ładować aku lipo prądem 1C=pojemności danego akumulatora.

 

np.

1100mAh 3s optymalnie ładować należy prądem 1100mA=1,1A napięcie 3s(czyli do 12,6V=3*4,20V dla w pełni naładowanej pojedynczej celi)

2700mAh 3s => prąd ładowania 2,7A= 2700mA napięcie 3s=12,6V

5000mAh 6s => prąd ładowania 5A napięcie 6s=25,2V -> to może być za dużo dla wielu ładowarek, gdyż wymaga ładowarki o mocy 126W. Nie jest problemem naładowanie takiego ogniwa typową ładowarką 50W.  Po prostu ustawia się napięcie 6s=25,2V i prąd 1,9A - ogniwo naładuje się prawidłowo, tylko czas ładowania będzie ponad 2x dłuższy..

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki. Coś się rozjaśniło choć do pełnego dnia jeszcze daleko.

 

Dodałem jeszcze jedno pytanie: jaką taśmę używacie do kolorowania modeli? Pytam ponieważ nie mieszkam teraz w Polsce, nie jestem w stanie zamówić niczego z Polski (Allegro czy jakieś sklepy) a w obecnych czasach nawet nie mam dostępu do czegokolwiek, co mógłbym dotknąć, obejrzeć, ocenić w sklepie, który jest zamknięty. Pozostaje internet a w nim największy problem to brak informacji o grubości taśmy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.