Skocz do zawartości

de Havilland Chipmunk


Callab

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Jakiś czas temu szukałem planów modelu tego samolotu. Przeglądając po raz kolejny książkę Miniaturowe Lotnictwo z lekkim zdziwieniem stwierdziłem, że na stronie 143 tejże pozycji literatury modelarskiej, znajduje się plan takiego modelu, przedrukowany z jakiegoś amerykańskiego czasopisma.

Po zeskanowaniu i wstępnej ocenie poprawności odwzorowania kształtu wręg, żeber i innych elementów, doszedłem do wniosku, że muszę narysować wszystko sam. Trochę też zmienię to i owo w modelu. Między innymi klapy - w książce są przedstawione jako krokodylowe, a ja chcę zrobić zwykłe. Kabina będzie w innej wersji (tej z podziałem na kilka "okienek", a nie taka szklana wytłoczka) i nie będzie owiewek na kołach (tylko na jednym zdjęciu w Internecie je widziałem i mi się nie podobają).

 

Dane modelu:

Rozpiętość 1500 mm

Długość 1100 mm

Masa 3-3,5 kg (no nie wiem. Tyle podano w książce)

Silnik 10 cm3

 

Narysowany przeze mnie plan modelu:

 

chipmunk_plan_m.gif

 

Jako napęd przewidziałem silnik Super Tigre G-61 Ringed:

 

chipmunk_02m.jpg

 

Zaczynam od żeber. Skrzydła będą budowane technologią, jaką przetestowałem w TYM WĄTKU. Nie będą dzielone.

 

chipmunk_01m.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

W oryginalnym planie góra jest zdaje się kryta balsa 6 i potem szlifowana na okrągło.

Skoro i tak rysowałeś wręgi, może lepiej od razu to uwzględnić ? Tzn zrobić okrągła górę i pokryć cieńszą balsą.Wyjdzie lżej i mniej szlifowania potem.

 

Jakiś czas temu też zacząłem swój z tych samych planów. Może kiedyś skończę ;)

Tylko skrzydła mam wycięte styro do pokrycia balsą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Budowa idzie powoli. Coś tam strugam, coś jeszcze dorysowuję do planów, ale jeszcze nie ma co pokazać. Plan jest taki, żeby do końca lutego doprowadzić do wersji ARC - czyli mam jeszcze dużo czasu :-)

 

vidlak, kadłub zrobię mniej więcej tak jak w oryginalnych planach - czyli gruba balsa i szlifowanie. Jak będę robił drugi (tak myślę, że na jednym się nie skończy) to trochę pozmieniam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Niestety okazuje się, że nie dotrzymam założonego terminu. Udało mi się jednak pchnąć sprawę na przód i, metodą laserową, wyciąłem żeberka. Metoda laserowa to: wydruk z drukarki laserowej przeniesiony na balsę przy pomocy rozpuszczalnika i przejechanie dookoła nożykiem.

 

chipmunk_04m.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Do końca lutego raczej nie zdążę ;-) ale pomimo to coś próbuję dłubać w wolnych chwilach.

 

Szkielet skrzydła gotowy do pokrywania balsą:

 

chipmunk_08m.jpg

 

Kilka szczegółów - wzmocnienia, łoża serw (konkretnie pokrywek, do których będą montowane):

 

chipmunk_07m.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.