Skocz do zawartości

cięcie plexi


bzik4

Rekomendowane odpowiedzi

Pleksę trudno uciąć w domowych warunkach tak aby była ładna powierzchnia. Dość ładnie wychodzi laserem ale raczej nie wytnie ci tego firma typu artex(mała moc lasera) U mnie w pracy tniemy pleksę do 8mm bo mamy za słaby laser

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Plexe najlepiej ciąć wyrzynarką albo piłka ręczną a krawędzie tak czy tak będzie trzeba wyrównać papierem ściernym.

Spróbuj zobaczymy :rotfl: .Przy tej grubości tnij drutem stalowym 0.8 mm w ramce od włośnicy.Syzyfowa praca,ale i tak będziesz musiał równać pilnikiem,a jesli chcesz mieć gładką przezroczystą krawędź to polerowanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W pracy plexi tnę piłą tarczową (widia o dużej ilości zębów) na sporych obrotach, a w domu specjalnym nożem do cięcia tworzyw sztucznych firmy "Olfa". Plexi bardzo łatwo się szlifuje i poleruje, dając przezroczysty brzeg. Kiedyś chciałem zlikwidować rysę i już po niedługim czasie, niechcący wyszła mi całkiem niezła soczewka :crazy:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz też skalpelem lub nożykiem tak samo jak szkło tniesz tylko z większym naciskiem i mocniej pukasz :) a krawędzie wyrównaj papierem do cylindrów tzw. papierem wodnym o gramaturze 500 tylko namocz papier wcześniej.

 

Pozdrawiam Jakub.

przywiozę plexiglas albo poliwęglan jak kto woli i zobaczymy jak go tniesz i pukasz ...

ja bym sie popukał w czoło zanim bym pisał takie głupoty .

Z kazdym uderzeniem zostawiasz ślad niedousuniecia na powierzchni i bedzie on trwale widoczny

Co do tego papieru" do cylindrów " to mam nadzieję że pisząc cylinder miałeś na myśli kapelusz bo z papierem sciernym to nawet do silnika diesla od koparki białoruś bym cie niedopuścił ........

 

skąd ludzie biorą takie pomysły ??? ..............................dziwic się potem jakości usług w serwisach jak takie patenty sie przekazuje.........

 

 

bzik4 ja wszelaką plexi - jak zwał tak zwał tnę laserem - tylko i wyłącznie i tak samo graweruję .

ale nie każdemu psu na imię burek ... tzn że materiał od jednego dostawcy potniesz na igłę a inny znów będzie się palił i nadtapiał dając mętne białawe i spienione od wydzielonych gazów wtrącenia , np plexi dostępna w formatkach w marketach typu nomi i inne do tych celów sie nienadaje .wszelkie cięcia mechaniczne zawsze dają krawędź nierówną która potem trzeba obrabiać polerować , robią sie soczewki, zapadliny . Każde podgrzanie materiału na skutek polerowania (- tarcie )powoduje zmiany w gęstości i strukturze materiału . oświetlone UV albo silnym światłem da efekt po którym nic nie będziesz chciał już robic w tym materiale . U mnie jest zakaz przecierania nawet jedwabiem gotowych płyt -tylko sprężone powietrze - jesli powietrze nie usuwa śladów tzn że materiał jest w kibel.........ale może ja mam fioła bo jestem idealista

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja kiedys cialem Plexi zwyklym nozem do tapet - (tym grubszym) - nacinasz niczym kartongips - kladziesz na brzegu stolu i przelamujesz - z tym, ze plyty byly 4 lub 5 mm.

Potem tylko wygladzic papierem. Wychodzilo mi to lepiej niz szlifierka katowa (z tarcza diamentowa ogolnego przeznaczenia - tani badziew) - ale czy sie sprawdzi w 10mm ?

Ps. Szklo tez najlepiej ciac w taki sposob - mysle, ze mozna sprobowac jezeli masz zapas ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kazde polerowanie to mechaniczne ścieranie zewnętrznej warstwy do głębokości rysy . Tak naprawdę nie da się wypolerować plexi , podobnie jak szkła bo zawsze robi sie zapadlina i wychodzi soczewka -łatwo sprawdzić podkładając gazetę albo oświetlając silnym strumieniem światła pod kątem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak się nie da jak się da, że tak powiem.

Kolejno szlifuję pleksi papierami od 150 do 600-800

Ostatni szlif na mokro.

Później polerowanie. Tutaj można użyc pasty polerskiej firmy Tamiya ( dostępna w sklepach modelarskich dla modelarzy plastikowych ). Można też zastosować starą metodę ( jeszcze z okresu "przedpastyTamiyi). Bierzesz pan dajmy na to jakowąś gazetę typowo papierową z pośledniego gatunku papieru ( tako zwana szmatławcem ), zapodajesz na te gazetę pastę do zębów ( najgorszy i najtańszy gatunek ) i polerujesz na tej gazecie. Miast gazetu możesz też zastosowac kawałek filcu. Potem wszystko pięknie myjesz w wodzie z mydłem i masz pięknego polera. Ważna jest dokładność i nie spieszenie się.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tomaszu niewierny ...a ja powiadam Tobie - oświetlę to UV i w płacz popadniesz i lamenta wielkie ..Pan spojży na dzieło Twoje i trud wielki a zapłacze nad wynikiem prac Twoich :mrgreen:

 

Tak na poważnie to polernąć sobie można wszystko od kamieni po jajka zależy kto i do czego chce stosować potem końcowy wyrób . Akurat w moich zastosowaniach polerowanie się kompletnie nie sprawdza . Mam kilka szyb z plexi od motorówek czy przyczep campingowych z rysami - wypolerujesz a potem popatrzysz przez taką szybke i zrozumiesz . Strasznie zniekształca obraz bo każdy robi polerkę rysy a nie całej płaszczyzny gdyż jest kompletnie nieopłacalne jeśli porównać koszt materiałów i włożonej pracy a koszt nowego wyrobu i jego wymiany. polerowanie krawędzi cienkich materiałów - cóż jak komuś się nudzi to ja niemam nic przeciwko by nawet sto lat sobie powoli dogładzał i dopieszczał tylko po co sie męczyć skoro od wielu lat technika pozwala zrobić to w jednym procesie . Przykład :

 

img_0086

 

img_0091

 

niestety ja z mojego dychawicznego cyfraka wiecej niewycisnę . Na zdjęciach plexi jest jeszcze oklejone folią ochronną .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.