Skocz do zawartości

Klopot z serwerem


rapier

Rekomendowane odpowiedzi

Witam kolegow.

Dzis po przyjsciu do pracy okazalo sie ze mamy pewien problem. JAkis czas temu ( 2 tygodnie okolo ) Informatycy postawili nam serwer na linuksie na ktory przenieslismy baze naszych projektow i tam tez zaczelismy zapisywac nowe ( pracownia architektonizna )

Dzis okazalo sie ze brakuje nam plikow i tylko plikow bo foldery sa ale puste. Co ciekawe nastapilo to wybiorczo ale jak juz jakis folder jest pusty to wszystko co ponizej sciezki rowniez jest puste, czyli pelno podfolderow pustych a w nich kolejne foldery rowniez puste.

Czy ktos spotkal sie z kolegow z takim przypadkiem???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak na linuksie to zapewne system plików ext3, a jeśli chodzi o te kropki na początku nazw plików to wtedy faktycznie linux traktuje je jako ukryte, ale przecież nikt nie nazywa plików zaczynając od kropki, no prawie nikt :P a prawa dostępu jeśli są ustawione, a ktoś ich nie ma, to system informuje o tym, poza tym jeśli możesz wejść do katalogu to możesz też obejrzeć jego zawartość :) obejrzeć, ale niekoniecznie wykonywać czy modyfikować - znane linuksowe rwx :jupi: a polskie znaki nie przeszkadzają przecież linuksowi.

a jeśli serwer jest na linuksie a stacje robocze na windowsach to być może tu jest problem - nie wiem czy w takim przypadku dalej używa się Samby, ale wiem że jest ona dość problematyczna :P

tak więc najlepiej zapytać administratorów tej sieci :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie wiem czy w takim przypadku dalej używa się Samby, ale wiem że jest ona dość problematyczna

 

Nie znam sie na sieciach a juz na linuksie to kompletnie...Sadze ze nadal sie uzywa samby ( cokolwiek to jest ) bo tak wlasnie nazywa sie ten serwer

Problematyczna - czyli?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

samba to odpowiednik sieci* Windowsowej (wspoldzielenia zasobow).

 

jak mozesz to popros o dostep do konta shellowego (sic!) i wtedy mozesz sprawdzic czy te pliki tam sa na pewno czy jednak sie zle (wlasciwie to nie) przegraly...

 

admin musi wiedziec to.

 

reasumujac:

mecz admina

 

 

 

* "sieci windowsowej" brzmi bezsensownie ale dla laika wystarczy :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może to co napiszę, to zwykły offtop ale kilka dni temu przydarzyło mi się coś podobnego.

 

Różnica tkwi w tym jednak, że zniknęły mi pliki z MP4 po podłączeniu go do kompa w celu dogrania muzy. W jednym głównym katalogu muzyka i filmy zostały, a pozostałe foldery były puste :/

Ciekawsze jest to, że miejsca na dysku nie ubyło- tak jak by dalej te pliki były. Nie były ukryte, nic nie kombinowane, nie pomogło nawet sprawdzanie dysku w poszukiwaniu błędów.

Nie pozostało nic jak sformatować dysk i wgrać od nowa :cry:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to juz trzeba pytac admina :)

 

jeszcze do glowy przyszlo mi ze moze uzywacie profili mobilnych i cos poszlo nie tak, nie zreplikowalo sie przy wylogowaniu/zalogowaniu... a nie wiem (nie pamietam) czy samba sobie z tym radzi...

 

musisz pomeczyc adminow Arek... powaznie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sadze ze nadal sie uzywa samby ( cokolwiek to jest ) bo tak wlasnie nazywa sie ten serwer

Problematyczna - czyli?

Samba od samego początku nie była tym czym być powinna, a tak wielki nacisk położono na jej rozwój, ponieważ Microsoft "dostał" ją za darmo, było wiele lepszych rozwiązań już w tamtym okresie, ale wiadomo potentat z Redmond może wszystko ... poza tym rozwój Samby był robiony na siłę i bezmyślnie - pierwsze wersje łączyły dwa komputery, potem 8, 256 itd. I tak microsoft zamiast budować od nowa tą aplikację (skoro założenia, chociażby co do ilości PC'tów się zmieniły, tak powinien robić) bazował na starych wersjach niewiele w nich usprawniając, później zresztą tak robili z Windowsami :P do czasu zastosowania technologii NT w Desktopach. Od zawsze dopisywali trochę linii kodu, nadawali nową nazwę i sprzedawali kilka razy drożej :shock:

A wracając do tematu z profilami mobilnymi chodzi o konta użytkowników na różnych komputerach? Znaczy, że mogę się logować na każdym kompie i mam tam swoje dane?? Jeśli o to chodzi to Samba to obsługuje ... a tak swoją drogą to powinien być jakiś RAID albo coś tego typu, w celu lepszego zabezpieczenia danych - no chyba, że dane zostały usunięte "celowo" czyt. usuwający nie wiedział, że są ważne lub przez przypadek je usunął. Celowość w tym przypadku rozumiem jako wydanie polecenia "remove" :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

racja, linux w trybie tekstowym, a nie wyobrażam sobie żeby admin posługiwał się graficznym, usuwa w mig ... admini muszą wiedzieć co się stało, przecież mają logi z całego działania serwera - dostępy, logowania, wydawane komendy, a jeśli mówią że nie wiedzą to pewnie coś spieprzyli i się nie chcą przyznać :P u nas na uczelni kolega jest adminem serwera i nawet ma taki bajer, że dostaje info jeśli jakiś użytkownik użyje polecenia sudo (chęć zalogowania na konto roota), więc jeśli nie wie czegoś admin to nie wie tego nikt :rotfl:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w liniksie rm -R i po sprawie :P usuwa folder i wszystkie podfoldery, a jak jeszcze wcześniej przefiltrujesz np. find'em i użyjesz potoku, to jest to jedno krótkie polecenie i efekt taki jak mówiłeś, brzmi groźnie, ale to naprawdę łatwa rzecz w stylu find / *.dwg | rm i usuwa wszystkie pliki z rozszerzeniem .dwg (dasz *.* zamiast *.dwg i usunie wszystkie pliki), które znajdzie w systemie i robi bardzo sprawnie i szybko :faja:

i jeśli ktoś usunął, nawet przypadkiem, te pliki to nie mógł być zwykły użytkownik ...

Admin jak nie będzie wiedział co się stało to to :ass: a nie admin :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.