Jump to content

Aparatura 2,4GHz - zakłócenia


stach34

Recommended Posts

Witam , mam mały problem , otóż chcę sobie zakupić nową aparaturę , oryginalna od focusa (pelikan) trochę szarpie modelem gdy wylecę na ok. 200-300 m,w przyszłości planuje jakiś większy motoszybowiec wiec dobra aparatura się sprzyda . Interesuje mnie spektrum DX5e DSM2 2,4 GHz - ma interesującą cene , odbiornik. Waham się bo słyszałem , że aparatury 2,4GHz mają problemy z nadawaniem na obszarach gdzie są góry, doliny i lasy - na terenie gdzie latam właśnie tak jest.

1. Czy jest to prawda ? Czy zwykła aparatura 35MHz jest lepsza bo lasy itp. jej nie przeszkadzają?

2. I jeszcze jedno - jaki zasięg ma ta aparatura?

Dzieki za odpowiedź. :D

Link to comment
Share on other sites

Postaw mi kawę na buycoffee.to
  • Replies 104
  • Created
  • Last Reply

Musi się wypowiedzieć ktoś , kto używa tej aparatury w górach. Ja co prawda mam Futabę 6EX 2,4 GHz ale nie zauważyłem problemów z zakłóceniami. Latam na polu graniczącym z lasem. Podobno kolegom latającym na 35MHz ten las powodował na mniejszej wysokości zakłócenia. Ja tego nie stwierdziłem. Sprawdziłem swoją aparaturę na drodze przy odległości 1,5 km działała bez zarzutu. Wokół drogi drzewa i energochłonne bariery metalowe. Ja trzymałem model na wysokości 2m a mój syn miał nadajnik. miedzy nami jeszcze jechały samochody bo to była dość ruchliwa droga. 1,5 km zasięgu to i tak kawał drogi raczej poza zasięgiem wzroku. Mi więcej prób nie potrzeba. Poza tym ostatnio źle wyważyłem model i mi zanurkował za drzewa. Widziałem go przebłyskującego między tymi drzewami więc normalnie wylądowałem. Te drzewa nie przerwały sygnału. Fakt , że nie miały liści , bo i tak wtedy nie widziałbym modelu i nic by mi nie pomogło , że zasięg nadal jest.

 

Darek

Link to comment
Share on other sites

Mówisz że masz 1,4 km zasięgu? To sporo :D

A może wypowie się ktoś kto używa DXe 5 dsm2 spectruma ?Czy ma jakieś problemy z zasięgiem w górach i przy lasach oraz jaki ma zasięg.

Myślę o tym spectrumie:(http://www.sklep.modelarnia.pl/index.php?p2691,dx5e-dsm2-2-4-ghz-spektrum )

Lub

Hitec laser6 ( http://modele.sklep.pl/product_info.php?products_id=204 )

Co lepsze ? :D

Link to comment
Share on other sites

Znalazłem fajny artykuł : http://www.piotrp.de/MIX/abc.htm

Zastanawiam się tylko nad rysunkiem 2 - antena odbiorcza ( oczywiście jej wystająca część z kadłuba ) jest izolowana czy nie?

W swoim modelu mam izolowaną całą antenę odbiorczą , a gdy zdejmę trochę izolacji to sygnał się pogarsza. Czemu? ( aparatura 35MHz , przemiana pojedyncza )

Link to comment
Share on other sites

gdy zdejmę trochę izolacji to sygnał się pogarsza

To chyba przypadek, no chyba, że antena dotyka do jakiegoś przewodnika.

Zastanawiam się tylko - antena odbiorcza ( oczywiście jej wystająca część z kadłuba ) jest izolowana czy nie?

Izolowana od czego?

Link to comment
Share on other sites

Otoczenie (powietrze) nie jest w naszych kategoriach przewodnikiem. Istnienie lub brak izolacji na przewodzie anteny nie rzutuje na parametry odbioru. Ważna jest tylko długość anteny i jej położenie względem innych przedmiotów i względem anteny nadawczej.

Link to comment
Share on other sites

Izolowana od otoczenia w np. w koszulkach termokurczliwych , lub po prostu jak przewód ( większość przewodów jest izolowana, są pokryte gumą)

 

Polwinitem... :wink: Wybacz to skrzywienie zawodowe, ale to tak, jakbyś napisał, że większość samochodów jeździ na Naftę. Niby podobne, ale jednak jest różnica... :twisted:

Link to comment
Share on other sites

Madrian - właśnie jak pisałem tamten post zastanawiałem się jak się to nazywa, nie wiedziałem więc napisałem guma :D

 

Istnienie lub brak izolacji na przewodzie anteny nie rzutuje na parametry odbioru. Ważna jest tylko długość anteny i jej położenie względem innych przedmiotów i względem anteny nadawczej.

 

Czyli zasięg/jakość odbioru zależy tylko od jej długości i położenia względem anteny nadajnika, a izolacja nie ma znaczenia?Czy fale elektromagnetyczne przenikają przez polwinit(izolacje przewodnika)?

Link to comment
Share on other sites

Aha.... to jedno wiem.. trochę się tu temat rozszedł:D trzeba to zebrać do kupy:D

Chce się dowiedzieć kilku rzeczy :

1.Czy systemów 2,4Ghz (spectrum Dx5e) lasy,drzewa, góry,zagłębienia są dużą przeszkodą (zakłócenia)? W pewnej gazecie modelarskiej napisano że fale radiowe 2,4GHZ biegną po prawie prostych liniach,wiec należy się upewnić czy nie występują przeszkody (np. drzewa, budynki,terenowe,zagłębienia.osoby, itp.(!) :crazy: ) miedzy nadajnikiem a sterowanym modelem.

 

Jest dla mnie to ważne gdyż chciałbym sobie zakupić spectrtuma DX5e ale moje tereny to lasy góry i doliny :/ Zwykły system 35Mhz (przynajmniej mój) radzi sobie z tym .

 

2. W tej samej gazecie napisano również , że chwilowy spadek napięcia(przeważnie gdy serwa pracują) w odbiorniku 2,4GHz poniżej krytycznego powoduje krótkie zerwanie łączności (no a wiadomo czym może się to skończyć). Aby temu zapobiec zaleca się wpinanie w wolny kanał ( lub kablem y ) odpowiedniego kondensatora. Czy to również prawda?

 

3. Czy ma ktoś spectrum DX5e? Proszę o opinie o nim ( zasięg , jak sobie radzi z powyższymi zakłóceniami(lasy, góry doliny itp.)

 

Dziękuję za odpowiedzi (nie mogę znaleźć ich na forum) :rotfl:

Link to comment
Share on other sites

Czy zamierzasz latać za przeszkodami, drzewami itp? IMO chore kryterium wyboru systemu.

Zdarzało mi się przelatywać za pojedynczymi drzewami lub kępami krzaków i nie zauważyłem nic niepokojącego.

Z tym kondensatorem to niby prawda, producenci zalecają. Ja używam 8 odbiorników 6 i 7 kanałowych assana i nie używam tych kondensatorów. Oczywiście niczemu nie zaszkodzi "dmuchanie na zimne" i zastosowanie ich.

Link to comment
Share on other sites

W pewnej gazecie modelarskiej napisano że fale radiowe 2,4GHZ biegną po prawie prostych liniach,wiec należy się upewnić czy nie występują przeszkody (np. drzewa, budynki,terenowe,zagłębienia.osoby, itp.(!) ) miedzy nadajnikiem a sterowanym modelem.

A jak chcesz sterowac modelem, ktory jest za drzewami i go nie widzisz ???

Jak latasz to model widzisz - wiec fale ida w lini prostej.

W tej samej gazecie napisano również , że chwilowy spadek napięcia(przeważnie gdy serwa pracują) w odbiorniku 2,4GHz poniżej krytycznego powoduje krótkie zerwanie łączności (no a wiadomo czym może się to skończyć). Aby temu zapobiec zaleca się wpinanie w wolny kanał ( lub kablem y ) odpowiedniego kondensatora. Czy to również prawda?

Jezeli nastapi spadek napiecia to znaczy, ze masz zle dobrane zasilanie do serw - problem dotyczy szybowcow - ew. motoszybowcow w locie bez silnika. Przy locie silnikowym regulator odetnie silnik zanim napiecie spadnie na tyle aby wplynac na prace (i restart) odbiornika.

Dziękuję za odpowiedzi (nie mogę znaleźć ich na forum)

Alez sa - musisz lepiej szukac ;)

Link to comment
Share on other sites

Dziękuję za odpowiedzi (nie mogę znaleźć ich na forum)
nie możesz znaleźć na forum bo nie czytasz ze zrozumieniem

kupujesz aparaturę do 1 modelu? jeśli tak to wybierz DX5e ...albo przyjżyj sie wreszcie temu nadajnikowi zobacz ile ma funkcji a jakich nie ma

tam jest tylko jeden bank pamięci . Jeśli będziesz w kazdym modelu od nowa programował to równie dobrze można kupić e-skay-a 2,4Gktóry ma też tańsze odbiorniki .

Link to comment
Share on other sites

1.Chce kupić go do jednego modelu . Dx5e ma zasięg ok. 500m?

2.Mam taki teren , że często wylatuje modelem za las i przez jakaś chwile go nie widzę wzrokiem , a potem wylatuje na doolinę z lasu :D Musze mieć 100% pewności czytałem , że dx6 nie ma w ogóle problemów z lasami czy miastem.Ale jak jest z dx5e

3. Podoba mi się dx6 :D Fajny sprzęcik , można go dorwać w fajnej cenie na aukcjach, ale mi głownie zależy na zasięgu i braku zakłóceń. :)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.