Jump to content

Beaver DHC2 CNC kit ;)


Guest Addriano

Recommended Posts

Guest Addriano

Witam

Jak chyba większość z nas w budowaniu depronowych modeli z planów najbardziej nie lubie drukowania wycinania i przenoeszenia szablonów na depron. Już dawno przymierzałem sie do wykonania plotera termicznego CNC i jak niektóży z was już wiedzą niedawno zakończyłem ten projekt ze sporym powodzeniem. Poza tym ze nasz dom dostał nową tablice z nazwą ulicy i numerem domu, a żona piękne styrodurowe literki na gazetke szkolną. Postanowiłem wykonać coś takiego.

wyc3sv2.jpg

Widać tu puzle do modelu Beaver DHC2 jako ze już od dawna chodził po głowie mi ten model i nawet wydrukowałem sobie jego plany o tyle wydruk szablonów skutecznie mnie powsztrzymywał. Jednak teraz juz nic nie stało na przeszkodzie aby zabrać się za wycięcie i budowe tego pięknego modelu. Tym bardziej ze Jarek ubiegł mnie z projektem i w razie czego będzie kogo nękać pytaniami. (Jarek uważaj :D ). Dziś zmożony chorobą rozpoczołem składanie wyciętych puzli. Składa sie to sympatycznie. Nigdy nie miałem fabrycznegop zestawu wiec nie mam porówania. Ale z tego co sobie wyobrażam to tak właśnie powinien sie taki zestaw składac (lekko szlifnąć papierkiem powierzchnie styku i kleić kawałki układanki do kupy) Aktulanie zaawansowanie prac wygląda tak:

dhc2001qo0.jpg

dhc2002qh9.jpg

dhc2003hd1.jpg

Teraz czeka mnei wykoananie firewll'a i juz tu kombinuje jak by tu wykoać przstawkę frezująca do plotera ;). Model zamierzam pokryć papierem i pomalować w jeden wielu dostępnych w sieci zworów orginału macie moze jakieś propozycje?

Pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Guest Addriano
Tak patrzę na te fotki i wychodzi mi, że niektórych elementów to narobiłeś sobie na dwa modele :wink:

To sie nie wydaje ;) Elementy są zdublowane bo Mariusz 007 tez ma ochote na takiego

Swoją szosą bedziesz u siebie robił szklenie kabiny ??

i jeszcze jedno jak masz zamiar wykonać mocowanie podwozia i jakie podwozie ja myślałem o laminatowym.

Pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

Tak, planowane jest szklenie kabiny. Zamierzam wytłoczyć szybki z folii do termobindownicy. Nie wiem jeszcze czy będą one osobno czy w jednym kawałku - lewa i prawa strona osobno rzecz jasna :wink: Wklejane od wewnątrz. Tę okrągłą zostawię chyba nieoklejoną. Szybki będą brązowe lub niebieskie, co przy żółtym w większości kadłubie powinno dać ciekawy efekt. W najgorszym wypadku nakleję kawałki płaskiej folii od wewnątrz. Przednią wykonam jak dwuczęściową naklejoną z zewnątrz.

Co do podwozia. W pierwowzorze wykonane było z aluminiowego płaskownika. Chyba zbyt masywne i ciężkie jak na ten model. Planuję wykonać je z drutu 2mm i zamocować na wolnym kawałku depronu pomiędzy pierwszą wręgą a "lukiem technicznym" Wstępne przymiarki pokazały, że nieco kolidować będzie mi z klapką "luku" więc temat pozostawiam na potem :wink:

Link to comment
Share on other sites

Guest Addriano

Ja jak widać pozbyłem sie luku technicznego na rzecz zakładanych na gumki skrzydeł. Jakoś tak wole odstęp od góry modelu. W związku z tym mam dość dużą swobode w planowaniu podwozia. Dziś jeszcze wytne elementy z depronu 6mm i mam zamiar jeszcze wieczorkiem kryć już kadłub papierem. Mam zamiar zmieścić sie w 600g na gotowo. Myśle ze jest to do zrealizowania. Mariusz myśle ze dało by rade wykonać je całkiem lekko.

Pozdrawiam.

Link to comment
Share on other sites

Guest Addriano

Witka

Żeby nie było ze nic sie nie dzieje w temacie kilka fotek z obecnego zaawansowania prac.

image036fk0.jpg

image035wl3.jpg

A na koniec to co mi sie podoba najbardziej skrzydełko styro ze styrodurowymi lotkami. Jak wam sie podoba?

image034gs4.jpg

Kadłub jest po szpachlowaniu i miejsca szpachlowania pomalowane akrylem. Zastanawiam sie czy pokrywać cały kadłub papierem. Natomiast napewno papierem bedzie pokryte skrzydło. Jarek zdradz jakie malowanie zastosujesz do swojego zdradz rombka tajemnicy.

Pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

Wydaje mi się, że zdecydowanie lepiej było by Ci oklejać kadłub przed wklejeniem stateczników - chyba, że one jeszcze nie wklejone :wink: Ja swój okleiłem jedynie od dołu. Raz aby nieco go "uodpornić" a dwa, to aby ułatwić sobie malowanie :)

Póki co walczę z lotkami. Wygieła mi się jedna i za chińskiego boga nie mogę jej wyprostować :cry: Chyba będę musiał wykonać nowe

Link to comment
Share on other sites

Guest Addriano

Krótka przymiarka do mojego malowania. Skrzydło juz oklejone wyszlifowane i pomalowane wstępnie kadłub tez wstępnie maźniety celem sprawdzenia prawidłowości koncepcji ;) A wygląda to tak:

image041lh8.jpg

Jak sie wam podoba?

Pozdrawiam

Ps

Ratuje sie czały czas aparatem z telefonu i jakos nie moge sie doprosić zeby szwagierka oddała mi mojego canona dlatago ten pomarancz tak blado wygląda.

Link to comment
Share on other sites

Widzę, że zrezygnowałeś ze wzniosu. Ja zostawiłem u siebie niewielki. Zapytam o lotki - odcięte z płata czy jakiś inny patent?

Mój kadłub i skrzydło już pomalowane na żółto :wink: Jeszcze kilka czerwonych wstawek i biorę się za szybki. A tak na marginesie - zdaje się że i Tobie "odpadł" słupek w oknie :D Ja swoje już odciąłem. Wstawię słupki z balsy.

Link to comment
Share on other sites

Guest Addriano

Wznios został minimalny około 1 st Lotki wyciete zostały jako osobny element ze styroduru na ploterze cnc wogóle całe skrzydło zostało wykoanane ze styro z 5 kawałków plus 2 lotki. Lotki oklejone papierem sniadaniowym są niesamowicie sztywne. Co do słupka to masz racje odpadł i mam zamair zrobić tak samo jak ty ;). Chętnie zobacze jak ci wychodzi to oszklenie.

Pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.