Jump to content

Latarnia morska


adams38
 Share

Recommended Posts

LATARNIA MORSKA

Moja latarnia została wykonana ze sklejki. Jak większość moich modeli posiada sterowanie mikrokontrolerem rodziny INTEL w tym przypadku AT 80C51. Podstawa latarni mieści w sobie zasilacz latarni.
W towarzyszącym jej domku, w którym (w rzeczywistości) zwykle znajdują się systemy zasilania awaryjnego, znajduje się sterowanie latarnią a pod uchylanym daszkiem kilkanaście przycisków do wyboru sposobu świecenia latarni.
Latarnia może naśladować światła wszystkich latarni morskich polskiego wybrzeża. Takie założenie (chociaż niechybnie komplikuje wykonanie modelu) jest bardzo pouczające dla młodego człowieka, który bawiąc się modelem zapamiętuje wiele danych, ułatwiających mu późniejszą naukę np. techniki,geografii.

Oczywiście nie naśladuje wiernie latarni, w których (dość wąski) strumień światła obraca się ale obserwator widzi taki sam obraz czasowy światła i przerwy jak w rzeczywistości.

Latarnia potrafi naśladować (w tym przypadku noc a nie dzień) pracy od momentu uruchomienia siłowni, poprzez wędrówkę latarnika na jej szczyt uwidoczniony poprzez zapalanie się świateł na poszczególnych piętrach aż do  wygaszenia latarni, kiedy robi się widno. Wygaszane są wtedy również wszystkie światła a włączane tylko migające czerwone światła  na samej górze, w celu ostrzegania blisko przelatujących samolotów.

W stosunkowo małej laternie (tak nazywa się pomieszczenie, w którym znajduje się źródło światła) umieszczona jest kilku watowa żarówka. W celu jej chłodzenia przez całość latarni zorganizowano przepływ powietrza.
Wloty powietrza widać na samym dole latarni – wyloty znajdują się nad laterną tuż pod jej daszkiem. W tym samym strumieniu powietrza chłodzi się również zasilacz. Z tyłu towarzyszącego latarni domku widać włącznik zasilania.
Widać również, że kabelek zasilający (zabawka jest zasilana napięciem 220 V) Wprowadzony jest przez środek podstawy w celu lepszego zabezpieczenia przed przypadkowym oderwaniem.

 

Latarnia morska 1.jpg

Latarnia morska 2.jpg

Latarnia morska 3.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Witam to ja też się pochwalę swoją latarnią , może posiada mniej szczegółów ale zamysł był taki aby urozmaicała prezentację moich modeli pływających.

 

 

20201021_191427.jpg

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.