Jump to content

Młyn wodny


adams38
 Share

Recommended Posts

MŁYN WODNY

To model bardzo podobny w swoim działaniu do wiatraka opisanego poprzednio. Bo służył  również do podobnego celu. Zasadnicza różnica, która różni te urządzenia (i wygląd naszych modeli), to rodzaj energii służącej do ich uruchomienia. W przypadku wiatraka jest – jak sama nazwa wskazuje - to wiatr, w przypadku młyna wodnego  - jak sama nazwa wskazuje płynąca woda.
Załączone fotografie pokazują wspomniany model młyna wodnego.
Jak widać  w pomieszczeniach zapalone są wszystkie światła, co sugeruje również ekran modelu,  na którym widać napisy: „Stan świateł” i poniżej „Wszystkie    +”.
Model składa się z dwóch budynków – jak przeważnie bywało w rzeczywistości, stojących na rzeczką, w której znajduje się koło wodne napędzające mechanizmy młyna.
Następne fotografie pozwalają obejrzeć model młyna z innych stron i obejrzeć szczegóły jego budowy.
Model młyna umożliwia obejrzenie symulacji dnia pracy młyna w trzech wariantach:
W dniu roboczym, w dnie świątecznym i w dniu Wigilii. Na każdym etapie możliwa jest (za pomocą 4 przycisków) modyfikacja widoku młyna: Zmiana świateł, ruchu wody, ruchu koła wodnego i odtwarzanie melodii.
Jak widać na jednej z fotografii urządzenia elektroniczne modelu są dość bogate. To wrażenie spotęgowane jest zapewne faktem, że do budowy modelu nie była projektowana specjalnie do niego przeznaczona płytka z elementami elektronicznymi lecz wykorzystano inne mniejsze płytki z poprzednich rozwiązań. To powoduje, że widać znajdujące się tam bogate okablowanie.
Warto zwrócić uwagę na sposób rozwiązanie „płynącej wody” w postaci podświetlonej przesuwającej się  ażurowej taśmy, napędzanej silnikiem krokowym.
Takim samym silnikiem napędzane jest koło wodne. Stosowanie silników krokowych pozwala na bardzo łatwą regulacje ich szybkości obrotowych, co zostało tu zresztą wykorzystane. Zarówno woda może „płynąć” wolno i szybko jak i koło wodne może się kręcić wolno lub szybko.


Komentarz do zamieszczonych fotografii:

1,2,3,4,5  - Widok ogólny młyna z różnych stron. Młyn ma pokrycie (imitujące kamienie, z których został zbudowany) z bambusowych kostek  dostępnych w wielu sklepach jako podstawki pod szklanki.
6              - Tylne ścianki są mocowane magnesami ale łatwo wyjmowane w celu umożliwienia włożenia tam dodatkowych zabawek.  Do ułatwienia wyjmowania służą otwory w dolnych częściach ścianek
7              - Podstawa w stanie surowym - widoczne rozwiązanie napędu koła.
8,9          - Elementy młyna - dachówki wycinane są z grubego kartonu.
10,11      - Stanowisko, na którym mikrokontrolery młyna otrzymują oprogramowanie
12          - Elektronika młyna - widać również napęd "płynącej wody;.

 

Młyn wodny 01.jpg

Młyn wodny 02.jpg

Młyn wodny 03.jpg

Młyn wodny 04.jpg

Młyn wodny 05.jpg

Młyn wodny 06.jpg

Młyn wodny 07.jpg

Młyn wodny 08.jpg

Młyn wodny 09.jpg

Młyn wodny 10.jpg

Młyn wodny 11.jpg

Młyn wodny 12.jpg

Link to comment
Share on other sites

 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.