Jump to content

kwarce FM AM


bzik4

Recommended Posts

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Kwarc nadawczy zawsze jest jeden np na kanał 65 natomiast kwarce odbiorcze np. 65 kanał mogą być dwa rodzaje . Zależnie jest to od posiadanego odbiornika czy odbiornik jest z podwójną przemianom częstotliwości czy z pojedynczą . Producenci oznaczają to to kolorem .Hitec oznacza czarny nadawczy a odbiorczy podwójna przemiana na niebiesko .

Link to comment
Share on other sites

Z tego co wiem podziału nie powinno być a to cytat z jakiegoś artykułu na temat kwarcy

 

"Każdy producent zaleca stosowanie wyłącznie oryginalnych, przez niego firmowanych rezonatorów kwarcowych nadawczych i odbiorczych. Poza nielicznymi wyjątkami jest to zwykłe straszenie nieświadomych klientów, ponieważ jak wspomniałem sprzedaż tych elementów jest bardzo opłacalna (koszt produkcji około 1 zł, cena sprzedaży ok. 50 zł). Niektórzy producenci (Graupner) posuwają się nawet do niestandardowej regulacji elektronicznych torów radiowych, aby uniemożliwić współpracę urządzeń własnej produkcji z "obcymi" kwarcami.

Zanim wydamy około 60-120 zł za komplet kwarców do nowego nadajnika wykonajmy najpierw próbę zasięgu ze starymi do tej pory stosowanymi rezonatorami. Jeśli stwierdzimy, że zasięg aparatury jest podejrzanie mały, dopiero jest to sygnał do konieczności zmiany rezonatorów.

Nie ma kwarców lepszych i gorszych, są tylko odpowiednie lub nie. Często nawet użycie kwarcu odbiornikowego innej firmy niż nadajnikowy nie powoduje żadnych kłopotów, choć stosowanie par kwarców tego samego producenta należy traktować jako zasadę."

 

 

[ 1. Modulacja AM i FM

No dobrze, jest fala, ale w jaki sposób niesie informacje? Otóż w module w.cz drgania elektryczne fali nośnej zostają zmodulowane (odpowiednio zniekształcone) w takt sygnału z kodera nadajnika. W torach RC stosuje się modulację AM i FM. AM to modulacja amplitudy fali nośnej. Tak zmodulowana fala nośna jest raz silniejsza a raz słabsza - w takt sygnału modulującego. Obecnie modulacja AM jest coraz rzadziej stosowana z uwagi na większą podatność odbiornika na zakłócenia. W modulacji AM wahania wartości odbieranego sygnału traktowane są jako sygnał użyteczny! O tym jak bardzo może być zniekształcona transmisja AM łatwo przekonać się słuchając w radio audycji nadawanych na falach długich średnich lub krótkich, gdzie dominuje ta forma modulacji.

Modulacja FM polega na zmianie częstotliwości fali nośnej w takt sygnału modulującego. Jest ona nieporównanie odporniejsza na wpływ zakłóceń. Zmiany amplitudy fali docierającej do odbiornika są traktowane jako zjawisko niepożądane i kompensowane przez tor radiowy odbiornika.

Link to comment
Share on other sites

Kwarce nie zależą od modulacji FM czy AM ale od stopnia zwielokrotniania w nadajniku częstotliwości czy częstotliwość została podwojona czy potrojona czyli kanał 70 ma częstotliwość 35,100MHZ do stworzenia tej częstotliwości można użyć kwarcu 17,55 Mhz po podwojeniu lub 11,7 MHZ po potrojeniu. Czyli kwarc z napisem CH70 35,100MHZ wcale tyle niema bo przeważnie ma 11,7 MHZ albo17,55MHZ , a producenci mogą wtedy pisać AM FM celem zysku< bo w nadajniku fm zastosują np. potrajacz a w nadajniku AM np. podwajacz . A dodając dodatkowy mieszacz częstotliwości kwarcu w nadajniku może to być praktycznie dowolna częstotliwość tego kwarcu, mam nadzieje że do tego jeszcze żadna firma się nie posunęła .

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.