Skocz do zawartości

Pełnowymiarowe canoe.


Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie! Mam nadzieję, że piszę w odpowiednim miejscu forum. Do rzeczy:

Planuję zbudować proste canoe, czyli kanu, czyli kanadyjkę. :) Jednoosobowe o wymiarach zbliżonych do canoe Nessmuka, tylko w nowoczesnej technologi. Skorupa z płyt styrodurowych pokryta laminatem szklanym z zewnątrz i wewnątrz. O taką technologią jak na filmiku poniżej. Zastanawiają mnie 3 kwestie:

-Jaka grubość styroduru (skłaniam się ku 3cm)?

-Jaka gramatura tkaniny szklanej?

-Jaka żywica?

I to trzecie pytanie jest dla mnie najistotniejsze. Otóż do tej pory miałem do czynienia w modelarstwie z Epidianem 53 i utwardzaczem Z1 (wzmocnienia, małe powierzchnie modeli latających). Żywica ta szybko żeluje. W przypadku małych powierzchni to zaleta, ale pokrycie laminatem skorupy kanu zajmować musi sporo czasu. Zatem jakiej żywicy użyć?

Pozdrawiam serdecznie!

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

I to trzecie pytanie jest dla mnie najistotniejsze. Otóż do tej pory miałem do czynienia w modelarstwie z Epidianem 53 i utwardzaczem Z1 (wzmocnienia, małe powierzchnie modeli latających). Żywica ta szybko żeluje. W przypadku małych powierzchni to zaleta, ale pokrycie laminatem sutwardzaczem Z1 (wzmocnienia, małe powierzchnie modeli latających). Żywica ta szybko żeluje. W przypadku małych powierzchni to zaleta, ale pokrycie laminatem skorupy kanu zajmować musi s

poro czasu. Zatem jakiej żywicy użyć?

Tutaj sobie poczytaj Utwardzacze do żywic Epidian® ,można do E53 zastosować utwardzacz PAC,który czas do żelowania ma 180 min.,a Z1 35 min.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A, rozważałeś canoe ze sklejki 4 mm? Bardziej "zaokrąglone" np. TILIKUM M. Plucińskiego:

258618561_Tilikum2.thumb.jpg.d85197a37bb7186f9f3f1d7f7aaf4865.jpg

tu jest akurat ze słomki sosnowej, ale można przecież położyć słomkę ze styroduru...

Konstrukcja ze sklejki, metodą szycia i klejenia, angażuje mało materiału klejącego (żywica i tkanina), oszczędzasz sporo. Sklejka wprawdzie trochę kosztuje, ale chyba mniej, niż żywica. Co do żywicy: Epidian 5 i utwardzacz PAC, do klejenia i oblaminowania tkaniny akurat. 

Budując swoje pływadło warto zwrócić uwagę na prezencję na wodzie i od razu sięgnąć po projekt ładny, a nawet atrakcyjny. Płaskodenki o prostej konstrukcji są w modzie jakby też (prostota, funkcja, koszty), ale woda wszystko weryfikuje, gdy zanurzysz w niej pagaj.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.