Jump to content

mjs

Modelarz
 • Content Count

  711
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

62 Excellent

About mjs

 • Birthday 08/09/1957

Contact Methods

 • WWW
  http://rc3ex.blogspot.com/

Profile Information

 • Płeć
  Mężczyzna
 • Skąd
  Poznań
 • Zainteresowania
  modelarstwo, żeglarstwo, film, rower
 • Imię
  Mirosław

Recent Profile Visitors

733 profile views
 1. Pewnie trzeba być elastycznym i brać, co idzie najlepiej.
 2. Napisałem o niej z myślą o Tobie, bo widać, że lubisz dobrą robotę. Przyda Ci sie na pewno.
 3. Są różne rysunki, pewnie projekt ewoluował, albo współcześni graficy coś dodali. Mam takie dwa rysunki: Ten drugi wygląda obiecująco.
 4. Oj, sprawa dyskusyjna. Jeśli jest miecz, to płetwa jest mieczowa. Gdyby był kil, to rzecz jasna też jest płetwą i w tym przypadku kilową. Ale Omega ma miecz (obrotowy). Pięknie budujesz swój model. Bardzo ładnie. Tak trzymaj. Koniec już blisko. Co do literatury, to mam dwa egzemplarze "Modelarstwa Jachtowego" M. Dereżyckiego i jeden mogę odstąpić. Tam jest wszystko, co trzeba z teorii i praktyki modelarskiej.
 5. Miód na nasze serca Przemku wylałeś. Ten samolot chodzi mi po głowie od zeszłego roku. I pewnie nie tylko po mojej. Jest elegancki. Kadłub niemal idealny. Skrzydła można by trochę podrasować. Warto go wskrzesić i latać, bo po to był zaprojektowany. Ech..... Teraz w nowych technologiach da się szybko zbudować. Napędy dwojakie, do wyboru. Jest pięknie. Majowo.
 6. To też ma znaczenie. Przestrzeń potrzebuje pewnego uporządkowania. Stąd na ulicach mamy typowe płytki chodnikowe, krawężniki, jezdnie, kanały, latarnie czy przystanki. Nowa ulica zawsze się podoba, bo jest akurat. Ludzie tego nie mierzą, ludzie to odbierają intuicyjnie. Czują, że jest OK. Podobnie jest z samochodami osobowymi, które podzielono na segmenty: Klasy samochodów osobowych wg wielkości: Segment A - małe. Segment B - miejskie. Segment C - kompaktowe. Segment D - klasa średnia. Segment E - klasa wyższa-średnia. Segment F - luksusowe. Segment S - sportowe. Nie ma auta A/B czy C/D. Nie ma takiej potrzeby. Z modelami jest podobnie. One też są uporządkowane. Weźmy np. popularne kiedyś modeliki plastikowe samolotów, które były głównie w skali 1 : 72. Wszyscy producenci dostosowywali się do tego standardu. Inna sprawa, że 72 jest nietypowa, podobnie 48, 35, 32, 24. Ale to jest już trend marketingowy. Podobnie było z Małym Modelarzem. Jest jeszcze aspekt psychologiczny, model w skali 1 : 10 łatwo sobie wyobrazić jak duży jest oryginał. A model w skali 1 : 14 czy 1 : 19 trudniej. To też ma jakieś znaczenie. Oczywiście każdy może zbudować sobie to, co chce i nikomu nic do tego. Łódeczkę z kory, struganą scyzorykiem nikt nie mierzy. Robi tak, jak czuje, albo materiał pozwala. Z tym, że to jest sztuka, a nie świat znormalizowany.
 7. Onegdaj na rysunku technicznym uczono nas, że typoszeregi skal są następujące: 1 : 1 1 : 2 1 : 5 1 : 10 1 : 20 1 : 50 1 : 100 To są optyczne wielkości, które oko przyjmuje za normalne. Ty chcesz mieć skalę 1 : 14... Nie warto.
 8. Na wodzie mały model się męczy. 70 cm, uchodzi za mały rozmiar. Sportowe żaglówki, to klasa 1 m. Rozważ jeszcze raz, skala to podstawa, a 1 : 10 to kanon.
 9. Cześć Kolego Tak się ciekawie składa, że jakiś tydzień temu na forum żeglarskim zapodałem ten sam rysunek (bardziej pożółkły) w temacie Jaka łódź na kanały i rzeki, z możliwością postawienia żagla. Kadłub wczytałem do programu i mam go w wersji cyfrowej. Mogę podjąć się wykonania skorup tego kadłuba, ale tylko sam kadłub (bez pokładu), drogą: frezowanie bryły, ściągnięcie formy i wylaminowanie epoksydowej skorupy. Niestety jestem teraz nieco zajęty i to mogłoby potrwać około miesiąca. PS. Długość oryginału wynosi 23 ft czyli 7,01 m. Dobrym rozmiarem byłaby skala 1 : 10 czyli 70 cm.
 10. Tam jest wizualizacja P1: https://max3d.pl/forums/topic/33647-pojazd-3d-pzl-p1/
 11. A, jakie są gabaryty tego pojazdu? I czy jest koło zapasowe? Oraz czy nie korci Cię, żeby zmajstrować coś w skali 1:5? Poza tym - Mistrzostwo Świata! W sumie normalka, krok po kroku i jest efekt. Z tym, że tutaj efekt jest wyjątkowy. Brawo!!!
 12. Tu jest ciekawy wykład na temat latającego skrzydła:
 13. https://www.youtube.com/watch?v=m7gyGm5-nr0
 14. "Całkowity brak rozciągliwości" https://allegro.pl/oferta/plecionka-mikado-nihonto-0-40-300-m-czarna-4980522365?utm_feed=aa34192d-eee2-4419-9a9a-de66b9dfae24&utm_source=google&utm_medium=cpc&utm_campaign=_UZSD_pla_sport_wędkarstwo-nca&ev_adgr=Wędkarstwo&gclid=Cj0KCQiA4L2BBhCvARIsAO0SBdbt3p3zPmEUq8MTFwPKVf4pRmnq0JHJwZ9N0rAWOTZjBxMBs9C80sEaAtmqEALw_wcB
 15. Jakiś zapas na końcach trzeba zostawić, żeby szoty nie nawinęły się na rolkę. To wyjdzie przy uruchamianiu mechanizmu.
×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.