Jump to content

mjs

Modelarz
 • Content Count

  575
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

25 Excellent

Contact Methods

 • WWW
  http://rc3ex.blogspot.com/

Profile Information

 • Płeć
  Mężczyzna
 • Skąd
  Poznań
 • Zainteresowania
  modelarstwo, żeglarstwo, film, rower
 • Imię
  Mirosław

Recent Profile Visitors

239 profile views
 1. Spoko ster wytrzyma, przechyłów dużych mieć nie będziesz, bo balast nie pozwoli, poza tym płetwa steru schowana jest pod nawisem, tam jest głębiej i więcej wody od fali rufowej. Czy MW wydoli, pewnie tak, w sztormie pływać nie będziesz, a spokojne wiatry ukoją Twoje rozterki już w pierwszym pływaniu.
 2. Koła trochę większe, jak w oryginale współczesnym:
 3. mjs

  EM-10 Bielik

  No, to jeszcze parę ciekawostek "znalezionych w Saragossie": Jest wiatraczek do elektryka: https://cults3d.com/en/3d-model/tool/axial-turbine-wheel, EDF turbinka: https://www.thingiverse.com/thing:3405901 i replika Rolls-Roysa fi 180 mm: https://www.thingiverse.com/thing:1327093
 4. mjs

  EM-10 Bielik

  Na Thingiverse jest turbina gazowa na 3D: https://www.thingiverse.com/thing:1465333.
 5. Wydłużyłbym go o jedno koło. Trochę szybko się porusza, co jako zabawka jest OK., ale jako model pararedukcyjny powinien zwolnić. Niemniej pełen sukces! A pomyśl o 2-3 razy większym. Gratulacje.
 6. mjs

  Yak-15

  Jarzeniówka nie jest przyjaznym światłem, lepiej jest pracować przy zwykłej żarówce. Przewód w gniazdku wetknięty jest odwrotnie. On oddziaływuje na Modelarza. Niby to są banały, w entuzjaźmie budowy modelu niezauważalne, ale powiedzmy, że jest to 1-2% energii owego entuzjazmu, który niepotrzebnie umyka. ;) Poza tym bombowa robota.
 7. Świetlisty. Jedna dioda może go rozświetlić do latania w nocy. Wygląda bardzo interesująco. Dobra robota.
 8. mjs

  Czy dron to dron?

  Pozwolę sobie nadmienić, iż model nie jest statkiem powietrznym. https://pl.wikipedia.org/wiki/Statek_powietrzny https://pl.wikipedia.org/wiki/Modelarstwo https://pl.wikipedia.org/wiki/Model Pojęcie dron jest nadużywane, tak jak potocznie na model samolotu mówi się samolot, a wyjazd na lotnisko modelarskie skraca się pojęciem: jadę polatać. Jak wiadomo, nie jest to prawdziwe, choć łudząco podobne. Są to pewne skróty myślowe czy slangi, czasami podbijają markę Modelarza do rangi Pilota, a Model do Statku powietrznego. Inna sprawa to miniaturyzacja prawdziwego lotnictwa, które przekroczyło granicę pomiędzy Lotnictwem i Modelarstwem. Stąd wiele nieporozumień. Trzeba trzymać się swojego obszaru i spoko.
 9. Co do napisów na silniczku, to warto zwrócić uwagę na to, by były one sprzyjające. I tak, przykład ze wznoszącą marką Schlosser pokazuje jej sukces gwarantowany. Poziome napisy Carl Zeiss Jena wskazują na stabilność (potrójną) fabryki, a nawet jej instytucjonalność (niczym stempel firmy). Napis pionowy nie może być czytany w dół... tylko w górę (wzrost!). A okrągłe kojarzą się z obrotami, czyli OK. Ale, tak jak szyld umieszcza się na fasadzie budynku czy nad bramą, tak nie należy nazwy firmy/marki umieszczać z tyłu, bo będzie klapa. Przy wielkoseryjnej produkcji i dobrym marketingu, nie ma to aż tak wielkiego znaczenia, z uwagi na inercję, potencjał i pozycję na rynku. Mały błąd można łatwo skorygować. Przy wytwórczości jednostkowej trzeba uważać na wszystkie drobiazgi, nawet te związane z oznakowaniem produktu.
 10. Wszystko zaczyna się od marzenia i pomysłu. Później jest realizacja zwieńczona startem np. takim: I lądowaniem.
 11. Za szybko pływają, nie ma kiedy nacieszyć się przyjemnością pływania.
 12. Tym modelem Jerzy Ostrowski z Częstochowy zdobył kiedyś tytuł MŚ modeli redukcyjnych na uwięzi.
 13. Czasami wystarczy zmienić gcode z Cury na Slicera (lub odwrotnie) i klejenie idzie jak trzeba, a próby robić na jakimś drobiazgu. https://www.thingiverse.com/thing:2053893
×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.