Jump to content

rosik

Modelarz
 • Content Count

  109
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

12 Good

Contact Methods

 • WWW
  http://rosik46@wp.pl

Profile Information

 • Płeć
  Mężczyzna
 • Skąd
  Biskupiec
 • Zainteresowania
  Modelarstwo lotnicze. Tematyka CNC
 • Imię
  Grzegorz

Recent Profile Visitors

1,315 profile views
 1. Żeby nie było, że nic się nie dzieje. Powstała druga goleń podwozia. No i za radą doświadczonego kolegi z forum zadobyłem jeszcze jeden klej do styropianu.
 2. Tak, myślałem już o tym. Zamierzam wykonać częściową amortyzację całości w miejscu mocowania w gondoli w skrzydle.
 3. Malutkie postępy . Dla odmiany zamiast klejenia depronu trochę lutowania. Co prawda trochę wybiegłem do przodu, ale musiałem sprawdzić takie lutowane połączenia. Jako łączniki prętów stalowych wykorzystałem elementy montażowych kostek elektrycznych i rurek mosiężnych fi4x3mm. Prętry stalowe fi3mm. Elementy prostopadłe wpuszczone są w otworki po śrubkach i zalutowane. Elementy obrotowe mają w środku wlutowane rurki mosiężne. Ciekaw jestem jak to się sprawdzi w praktyce.
 4. Tak, wyczytałeś w moich myślach. Folia Oracover i klej pod nią miała by jednocześnie wzmocnić całą konstrukcję. Nie wiem tylko czy warto (wiadomo koszty). Folie samoprzylepne Oracal też posiadam i też o nich myślę. Przemyślę to jeszcze. Niemniej dzięki za poradę.
 5. Dzięki za rzeczową uwagę. Osobiście nie mam doświadczenia z tym klejem - sugeruję się tylko metodą autora tych planów. A co Byś polecał w zamian, aby klej wiązał trwałe, mocno i szybko? Z obserwacji forum wiem, że Masz w tym zakresie bardzo duże doświadczenie. Czy Masz też jakieś doświadczenie z tym klejem - podkładem pod Oracover?
 6. Sam mam takie obawy. Ale pokusa sprawdzenia samemu takiej konstrukcji jest silniejsza. Tak, jak już pisałem wcześniej, do klejenia depronu w zdecydowanej większości używam kleju na gorąco. Ten klej ze zdjęcia służy jako podkład do klejenia folii np. Oracover na depronie. No i chodzi mi o opinię na ten temat.
 7. No tak, wiem do czego służy, jednak chodzi mi o opinię tych, co go stosowali😊
 8. Dzięki za te z pewnością cenne uwagi. Taką technologią buduję model po raz pierwszy. Koncepcja i plany są ze strony Juliusa Perdany. Tak od siebie wkleiłem już kilka podłużnic wzdłuż kadłuba - może troszkę go wzmocnią? Ewentualnie mogę dodać jeszcze wręgi pośrednie na dalszym etapie prac - w oryginalnych planach żadnych dodatkowych wzmocnień nie ma. Z pewnością przy każdym dodatkowym wzmocnieniu przybywa też wagi modelu. Kusi mnie też wykonanie demontowalnego statecznika poziomego (mniej przestrzeni do przecowywania i transportu) - tylko ta dodatkowa waga - czy warto? Zobaczymy jak to będzie dalej. A czy stosował ktoś ten klej pod folię o którym pisałem wcześniej?
 9. W kolejnym etapie przygotowałem stateczniki. Elementy sklejone z dwóch warstw depronu 6mm. Statecznik pionowy przygotowany do wklejenia. Na zdjęciu tylko przymiarka. Również ostatecznie przeszlifowałem kadłub. Zdjęcia może nie najlepszej jakości - robione komórką. No i jeszcze pytanie - czy ktoś z szanownych kolegów modelarzy stosował ten specyfik ze zdjęcia? (oracover-klej-styropian-depron). Dobrze byłoby poznać opinie bardziej doświadczonych na ten temat.
 10. Tak, zgadza się. Na You Tube oglądałem jego filmy - instrukcje dziesiątki razy. Niemniej jednak planuję wprowadzić kilka swoich zmian. Zobaczymy co z tego wyjdzie🤔
 11. Witam Tak mnie jakoś naszło tego lata na model z depronu. W sieci trafiłem na stronę paper-replika.com z planami modeli wykonanych z depronu, ale trochę techniką podobną do sklejania modeli z Małego Modelarza (kartonowych). Wybór padł na Douglas DC-3, jako że nie robiłem jeszcze modelu dwusilnikowego oraz taka techniką. No i model ma być taki trochę budżetowy a jak wyjdzie zobaczymy. A więc do rzeczy. Depron 3mm i 5mm (zamiast 5mm będzie 6mm). Rozpiętość 2200mm. Ciężar całkowity modelu autora 2550 gram - zobaczymy ile mi wyjdzie. Napęd 2x Turnigy/DYS 2830 1000kv. ESC 40A x 2. Na pewno wprowadzę kilka swoich rozwiązań. Na wręgi zamiast depronu zastosowałem 5mm podkłady pod panele. A tak to wygląda na dziś: Ramki oszklenia kabiny wyfrezowałem ze sklejki 2mm. Po wklejeniu szybek prezentują się tak: A to kleje których używam. Jednak zdecydowanie najwięcej kleję pistoletem na gorąco. Klej CA do styropianu jakoś wyjątkowo długo schnie nijak ja normalny klej CA. Z kolei klej polimerowy skleja dość mocno, ale trzeba dość długo czekać aż wyschnie. W modelu wkleiłem kilka wzdłużnych wzmocnień, których nie było w oryginale ( może trochę usztywnią kadłub?). Kadłub modelu po wstępnym szlifowaniu nierówności. Skusiłem się też na lekkie poszpachlowanie nierówności kadłuba. Z pewnością przybędzie przez to delikatnie wagi, no ale trudno. Kadłubek tak się prezentuje po szpachlowaniu i lekkim przeszlifowaniu - trzeba jeszcze trochę poszlifować. Akrylowa szpachlówka marketowa, ale trzyma się dobrze. Zobaczymy jak to będzie dalej. Tyle to na razie waży.
 12. Też byłbym zainteresowany. Ps. Samolot ładny a model śliczny.
 13. rosik

  Szybolot

  Krótki filmik z niedzielnego latania SZYBOLOTEM🙂 MOV00053. (2) (2) (2).mp4
×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.