Jump to content

rosik

Modelarz
 • Content Count

  57
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

6 Neutral

Contact Methods

 • WWW
  http://rosik46@wp.pl

Profile Information

 • Płeć
  Mężczyzna
 • Skąd
  Biskupiec
 • Zainteresowania
  Modelarstwo lotnicze. Tematyka CNC
 • Imię
  Grzegorz

Recent Profile Visitors

212 profile views
 1. rosik

  Szybolot

  Dzisiaj SZYBOLOT otrzymał domek silnika. Domek miałem wytoczyć z poliamidu, ale wczoraj będąc przypadkowo w skupie złomu wpadł mi w oko pewien metalowy przedmiot ,,ala kubek,, z otworem. No i po przeróbkach z ,,kubka,, powstał domek silnika. Prezentuje się tak:
 2. rosik

  Szybolot

  Dzięki. Też preferuję pierwszy z lewej.
 3. rosik

  Szybolot

  No to dalej ,,lekko,, do przodu. Podwozie wstępnie spasowane - koła fi 65mm. No i nie mogłem się oprzeć aby tak na szybko nie złożyć całości (co prawda całość jeszcze w powijakach no, ale....). Dzisiaj też wstępnie zamocowałem silnik EMAX 2826/05 (mam jeszcze chiński silnik C3542 o ciągu 2kg i chociaż jest o 35g lżejszy to wydaje mi się, że EMAX będzie lepszy ( model zapewne wyjdzie w granicach 1700 - 1800g). Po rozmieszczeniu regulatora oraz odbiornika myślę, że tak jak sugerował kolega powyżej da się model wyważyć położeniem akumulatora - 3S 3300mAh, ale to już po oklejeniu i zmontowaniu całości. Tylko serwa będę musiał przesunąć lekko do tyłu. Pracuję też nad kolorami SZYBOLOTA. Na całości ma przeważać kolor pomarańczowy. Poniżej kilka wzorów skrzydła w widoku z góry - myślę, że wybiorę pierwszy od lewej. Spód skrzydła cały pomarańczowy z czarnymi paskami na końcach uszu - góra jak na rysunku biały z pomarańczowymi dodatkami. A tak to wygląda:
 4. rosik

  Szybolot

  Postępy prac może nie za duże, ale zawsze to coś do przodu. Pierwsze przymiarki elementów podwozia do lutowania - pręty stalowe fi 3mm.
 5. rosik

  Szybolot

  Słuszna uwaga. Sam też tak myślałem. Model jest przerabiany z planów w wersji z napędem spalinowym i stąd serwa w tym miejscu - przyznam że nie wszystko właściwie przemyślałem?. Wczoraj tylko tak z ciekawości włożyłem akumulator. Serwa prawdopodobnie przesunę do tyłu. Myślałem, aby akumulator wymieniać przez przednią część kadłuba bez demontażu skrzydła i chociaż byłoby to możliwe, to jednocześnie trochę niewygodne. Oczywiście ostateczne położenie aku ustalone zostanie po oklejeniu, zmontowaniu całości i zamontowaniu całego osprzętu. Nie chciałbym w jakikolwiek sposób doważać modelu?.
 6. rosik

  Szybolot

  No to powoli dalej do przodu. Zmieniła się koncepcja goleni podwozia. Planowany był płaskownik duraluminiowy, jednak zdecydowałem się na wykonanie goleni podwozia z drutu stalowego fi 3mm, co zaowocowało zmianą przodu dolnej części kadłuba - wklejone dwie szt. sklejki - 1,5mm oraz 1mm. Wykonałem też sklejkowe zakończenia lotek, klap oraz wykończenia brzegów lotek i klap w centropłacie i uszach. Następnie pierwsze przymiarki położenia akumulatora.
 7. rosik

  Szybolot

  Dziękuję za wsparcie. A przy SZYBOLOCIE dalej powoli do przodu. W końcu mogłem spiąć centropłat z uszami. Na zdjęciu waga kompletnego skrzydła przed oklejeniem - 683g. Sam nie wiem czy to dużo, czy może być - w końcu model jest experymentem - ma mieć cechy motoszybowca i samolotu. Uszy otrzymały wyszlifowane końcówki, wklejone haczyki do ewentualnego spinania z centropłatem oraz węglowe kołki ustalające z przodu profilu a centropłat gniazdo śruby fi5mm do mocowania z kadłubem oraz od spodu wzmocnienie ze sklejki 0,4mm. W centropłacie trzeba jeszcze wkleić w krawędzi natarcia węglowy kołek ustalający fi4mm - ale to po oklejeniu. A tak to teraz wygląda .
 8. rosik

  Szybolot

  Drugie ucho wykonane. Jeszcze tylko szlify wykończeniowe końcówek uszu oraz szlif ostateczny i można będzie oklejać. A... zapomniałem, jeszcze muszę wkleić haczyki z drutu do ew. spinania uszu z centropłatem gumami.
 9. rosik

  Szybolot

  Prace trwają. Obróbka uszu - przeszlifowane listwy (lipowe krawędzie natarcia, balsowe listwy mocowania lotek oraz listwy lotek). Wklejone przy pomocy ,,drobnego,, przyrządu ustalającego dokładny kąt i powierzchnię przyłożenia końcowe - zamykające, sklejkowe żebra ucha. Wstępnie przygotowane balsowe końcówki uszu.
 10. rosik

  Szybolot

  Dalsze prace. Dzisiaj może niewiele. Wyfrezowane i sklejone z trzech warstw balsy 5 mm końcówki uszu SZYBOLOTA. Przygotowałem też prosty przyrząd do ostatecznego dokładnego wklejenia pod kątem 5stopni końcowych zamykających sklejkowych żeber. Zdjęcia może nie są najlepszej jakości - robione na szybko komórką.
 11. rosik

  Szybolot

  Ciąg dalszy prac. Uszy Szybolota otrzymały kompletne poszycie. Całość wstępnie przeszlifowana i wklejone lipowe listwy w krawędziach natarcia oraz balsowe listwy w mocowaniach lotek. Skrzydło wstępnie zważone - 613g jeszcze bez wklejonych listew. Po odcięciu i przeszlifowaniu lotki również otrzymały krawędzie natarcia (listwy balsowe). Waga całości w stanie jak na zdjęciach - kadłub z usterzeniem poziomym i pionowym - 316g + skrzydło -613g = 929g. Myślę, że waga samego wykończonego modelu powinna się zamknąć w granicach do 1200g + waga wyposażenia ok. 500g = całość ok. 1700g, co ostatecznie daje obciążenie powierzchni ok. 29 - 30g/dm2.
 12. rosik

  Szybolot

  Dzięki za słowa wsparcia. Poszycie dolne uszu wklejone. Po usunięciu dystansów ustalających żeberek i oszlifowaniu górnych części przyszła kolej na przyklejenie poszycia górnego. Oczywiście w krawędzi spływu dla wzmocnienia wklejony został rowing węglowy a końcówki żeberek wzmocnione paseczkami tkaniny szklanej przechodzącymi na rowing. Pozostały jeszcze do wklejenia fragmenty balsy z łukami. A tak to wygląda:
 13. rosik

  Szybolot

  Kolejne prace przy SZYBOLOCIE. Frezowanie żeber wykończeniowych - zamykających ze sklejki 1mm. Wycięte poszycia lotek uszu przed wyjęciem z deseczki balsowej - widoczne mostki. Wklejone kesony oraz dolne poszycie uszu.
 14. rosik

  Szybolot

  Ostatnie wzmocnienia wklejone. Całość częściowo przeszlifowana. Teraz po wyschnięciu kleju jeszcze drobne szlify i można będzie wklejać balsowe poszycie.
 15. rosik

  Szybolot

  Dalsze prace. Wklejone bagnety pomocnicze z drutu stalowego fi 3mm, rurki węglowe bagnetów głównych oraz wklejone wzmocnienia w wrażliwych punktach uszu.?.
×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.