Skocz do zawartości

Modernizacja leciwego laptopa Dell Studio 1537


Gość
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Kiedyś, w okolicach 2009 roku nabyłem "wypasionego " laptopa Dell Studio 1537 w wersji biznesowej.  Procesor core duo 2GHz, 2GB RAM, dysk 500GB, matryca podświetlana LED 15,4, pilot zdalnego sterowania itp. Jako os był Windows Vista Home Premium. Na tym komputerze nauczyłem się CAD-a i na nim powstały moje pierwsze projekty CAD. Używałem go mniej więcej do 2017 r a później przesiadłem się na Asusa i7.

 Dell używany był do innych celów  przez wszystkich domowników. W tym okresie wymieniłem HDD na 250GB (padł oryginał)  i dwa razy wymieniłem zjechaną na max klawiaturę. Następnie wymieniłem pękniętą ramkę i klapę matrycy. Niestety, padło podświetlanie matrycy i na tym przygoda z dellem się zakończyła.  Oczywiście sam system operacyjny przez te lata przestał być wspomagany przez jedynie słuszną firmę i nie przystawał do wymagań przeglądarek czy yt. Sama matryca kosztuje nawet dziś około 550zł więc naprawa była nie opłacalna.  I pewnie nic bym z tym komputerem nie robił gdybym 2 tygodnie temu nie trafił na allegro takiego samego komputera z dobrą matrycą, pamięcią 2Gb i działającą płytą za ....55zł. Kupiłem. Matryca ma lekkie skazy w postaci kropek ale na samej powierzchni folii ochronnej szkła. Nie przeszkadza to w zupełności w użytkowaniu. Do tego z zakupionego sprzętu pobrałem ramkę matrycy z nieuszkodzonymi zatrzaskami, płytkę z przyciskami pada bo jeden w moim komputerze nie działał po zalaniu kawą no i wspomnianą pamięć.

 Poskładałem wszystko do kupy i okazało się że sprzęt zadziałał. Padnięty akumulator wymieniłem na nowy. dołożyłem kość 2Gb Ram w miejsce 1 Gb i w sumie miałem 3GB. Zainstalowałem WIN 10 zakupiony kiedyś jako drugi system do Asusa ale do niego poszedł zakupiony WIN 7 Pro ( pod program do Volvo)

 Win 10 na 3Gb RAM-u i z HDD Seagate 250GB uruchamiał się ponad półtorej minuty. Nie był to szał więc zakupiłem dysk SSD GoodRam 240GB i system zaczął się uruchamiać bardzo szybko. Srednio zajmowało mu to 14 sekund po wpisaniu hasła. 

 Kolejnym krokiem było dołożenie drugiej kości pamięci 2GB i w sumie w komputerze jest 4GB.  W takiej konfiguracji komputer od wpisania hasła WIN 10  do uruchomienia pulpitu potrzebował 11 sekund. Przegladanie stron w przeglądarkach zaczęło być płynne jednaj YT w 720/50 trochę się przycinał. Oczywiście tu wychodziła moc procesora a w moim dellu był to T4200 więc słabiutko. 

 Trafiłem na allegro P8600 czyli Core 2 Duo 2,4GHz za 29zł.  Oczywiście FSB tego procesora to 1066 a T4200 ma 800MHz. Jednak sprawdziłem wcześniej chipset i okazało się że jest GM45/47 i obsługuje on procesory do T9600 i P9900 włącznie (Socket P)  z FSB 1066. 

 Założyłem więc P8600 w miejsce T4200 i komputer "ruszył z kopyta". Od wpisania hasła do uruchomienia pulpitu potrzeba 7 sekund, YT już się nie przycina w 720/50. Komputer dostał drugą młodość, jest zupełnie wystarczający do pracy, przegladania internetu. Pomijam już fakt że P8600 pobiera 25W zamiast 35W jakie pobierał T4200. Dodatkowo okazało się że procesor ma maksymalny mnożnik 9.5 co dell wykorzystuje i podkręca procesor do 2.53GHz. 

 Jakość matrycy natomiast jest taka że o wiele młodszy asus może się schować. 

Dodam jeszcze tyle że cała szaska czy jak kto woli kadłubek wykonany jest z odlewu aluminiowego- dziś to już raczej nie spotykane. Asus jest cały z plastiku....

dell1.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja z kolei używam Lenovo X200T tez z serii buisness ale pracuje albo na win7 albo na Linuksie ma wspaniała rzecz tzn boczną szufladę na dysk. W matrycy kiedyś wymieniałem świetlówki na LED i efekt był bardzo dobry. do internetu wole jednak Linuksa bo szybki i bezpieczny, przy odrobinie wiedzy dożo programów na nim działa 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Lenovo serii X200 można zapodać 8GB RAM. Testowane. Jeden problem to, że chodzą jedynie określone kości obecnie tylko z drugiego obiegu. Wersja z dwukorowym intelem 2.66Ghz, 8GB RAM i SSD 500GB z zainstalowanym win7 lub win 10 śmiga jak złoto. Dodatkowo laptopem można gwoździe przybijać. I nie chodzi o wagę bo ta jest ok tylko o pancerność. Trochę tego przez moje ręce przeszło.

 

 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś wymieniłem jedną z pamięci na 6400 -800MHz bo była 5300-667MHz. Teraz obie są 6400.  Trochę przebojów było z klawiaturą bo dwa razy przyszła do innego della. Ostatecznie kupiłem używaną ( to ta na zdjeciu)

 Po wgraniu Win 10 nie obsługiwany jest BT, pilot zdalnego sterowania ale reszta działa prawidłowo. Większość sterowników pasowała od Visty. Ogólnie rzecz biorąc jestem zadowolony z efektów.

 Mam jeszcze procesor T9400 ale chyba nie będę montował. Co prawda jest wydajniejszy ale pobiera 35W a niewielka poprawa wydajności w stosunku do p8600 nie jest warta tych 10 dodatkowych watów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Granacik napisał:

W Lenovo serii X200 można zapodać 8GB RAM. Testowane. Jeden problem to, że chodzą jedynie określone kości obecnie tylko z drugiego obiegu. Wersja z dwukorowym intelem 2.66Ghz, 8GB RAM i SSD 500GB z zainstalowanym win7 lub win 10 śmiga jak złoto. Dodatkowo laptopem można gwoździe przybijać. I nie chodzi o wagę bo ta jest ok tylko o pancerność. Trochę tego przez moje ręce przeszło.

 

 

mam 4 i w zupełności mi do moich celów wystarcza a nie masz na zbyciu klawiatury ? kilka  klawiszy padło tylko to tablet i inna klawiatura.

A nieraz warto reanimować stare laptopy linii business bo sa wykonane bardzo solidnie i hardwerowo optymalnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Ostatnio stałem się posiadaczem routera OPPO 5G (od lat korzystam z internetu GSM od Plusa). Do tej pory korzystałem z LTE.  Realne prędkości przy mierzeniu speedtestem w Dellu to około 7Mb/s a w Asusie 28Mb/s.  Trochę mało. Po przejściu z LTE na 5G w dellu poszło torchę wyżej a w asusie (k75) zostało na tym samym poziomie. Nadal za mało jak na 5G.  Spróbowałem zmierzyć prędkość komórkowej transmsji danych 5G  korzystając z telefonu S21 5G podłączonego przez wifi do routera OPPO i okazało się ze realne prędkości to około 260Mb/s . Te testy obnażyły słabiutkie parametry kart bezprzewodowych w obu komputerach . Oba mają karty na miniPCI-E. W Dellu karta potrafiła obsłużyć maksymalną prędkość 24Mb/s a w Asusie 72.2Mb/s. Akurat zdarzyło się tak że dostałem Toshibę Satellite na części i była tam karta WiFi która umożliwiała połączenia z prędkościami  300Mb/s. No i z takimi parametrami zdecydowanie lepiej otwierają się strony internetowe nie mówiąc już o przesyłaniu danych między komputerami. Realna prędkość połączenia z internetem przez wifi na tej karcie to około 106Mb/s przy łączu 5G 260Mb/s.

 W asusie karta obsługiwała standard 802.11 n  więc też szału nie było. Zakupiłem jednak kartę Intel 7260 która nie dość ze obsługuje 5GHz to jeszcze ma wbudowaną kartę BT. Po wymianie karty dokonałem aktualizacji sterownika i karta ruszyła bez problemu.  Zestawiła połączenie wifi po 5GHz z maksymalną prędkością 780Mb/s co trzykrotnie przekracza prędkość samego łącza komórkowego 5G ( prędkość jaką ja osiągnąłem). Koszt karty intel 7260 to około 50zł- niewiele a komfort przeglądania  stron zdecydowanie się polepszył.

test.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.