Jump to content

Granacik

Modelarz
 • Content Count

  387
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  3

Granacik last won the day on May 2 2020

Granacik had the most liked content!

Community Reputation

80 Excellent

About Granacik

 • Birthday 11/10/1975

Profile Information

 • Płeć
  Mężczyzna
 • Skąd
  Warszawa
 • Imię
  Błażej

Recent Profile Visitors

648 profile views
 1. Taki tam nowy silniczek. Nic szczególnego, 3 portowa dwudziestka jedynka.Tylko dwie cechy się wyróżniają: producent i cena. Ta druga to 299pln w jednym z droższych sklepów stacjonarnych w stolicy. No i gwarancja. Tyle to do niedawna trzeba było dać za tuleję z tłokiem a czasami był jeszcze korbowód. Martwi mnie metalowy gaźnik, w takich lubi się paliwo gotować ale jak by co mam kilka kompozytowych. Dostał też backplate do roto i powędrował do Virusa. Ciekawe ile wytrzyme i kiedy wybuchnie. .
 2. Oj dajcie już chłopakowi spokój. Już chyba wszyscy wiedzą, że to dwusuwowy silnik z zapłonem żarowym zasilany mieszanką alkoholu metylowego i nitrometanu z dodatkiem olejów. Tak jak mówiłem Twoje paliwo firmowane przez Carson'a myślę, że jest ok. Ta firma raczej wie co robi. Ja natomiast dla swojego spokojnego sumienia dolał bym przynajmniej 100cm3 oleju rycynowego na każdy 1l tego paliwa. Jaki olej w aptece kupić to nie powiem, niech się koledzy wypowiedzą bo ja kupuje rycynę w sklepach modelarskich, kiedyś firmy Model Technics a teraz Merlin. Tak podrasowanego paliwa używał bym zwłaszcza jak silnik jest nowy i na dotarciu. Poza tym silnik musi trochę kopcić, jak nie kopci to znaczy ma za mało paliwa. Za mało paliwa - może być za wysoka temperatura. Za wysoka temperatura - można przegrzać silnik i uszkodzić, a wręcz zatrzeć. Dla tego tak ważny jest dobry termometr w wypadku silników samochodowych. Temperatura mierzona na świecy powinna wynosić w granicach 90 - 120 st.C. To optymalny zakres podawany przez wielu producentów. Za niska też nie wskazana bo silnik jest mocno przelany i korba dostaje łomot. Na temperaturę ma wpływ wiele czynników: ilość % nitrometanu, ilość % oleju, ciepłota świecy, stopień sprężania (przy większym od 25% dodatku nitrometanu należy odprężyć silnik dodatkową podkładką pod głowicę, zazwyczaj producent silnika podaje jakich podkładek przy jakim paliwie użyć), temperatura i wilgotność otoczenia. Jednego dnia tak ustawiony silnik będzie idealnie chodził a innego, po zmianie pogody, już nie. Nie ma uniwersalnego przepisu na ustawienie, to wszystko metodą prób i błędów jedynie można ustalić.
 3. Każdy dwuwarstwowy filtr do 1:8. np https://hpi.pl/pl/products/air-cleaner-21-size-3435.html?query_id=4 Uruchamianie i jazda modelem auta bez filtra to zbrodnia na silniku!!
 4. Uuuuoo Panie! Tego potwora wsadziłeś do baggusika?? To co najmniej trzy rozmiary za duży silnik! .28 jest już za duży a co dopiero .36! On to podwozie rozniesie w strzępy. Standardowo jest .21 czyli 3,5cc i z takimi silnikami fruwają aż miło. .25 by wystarczył. Do swojego Virusa wsadziłem na próbę K4.6 z Savage'a z atakiem 15T (z .21 jest 13T) i na prawdę to za dużo mocy. W dużym ciężkim jak kloc monsterze 1:6 taki .36 ma sens. Między silnikiem i kolektorem powinna siedzieć silikonowa uszczelka silikonowy łącznik kolektora z wydechem zaciśnięty trytytkami 5-6mm albo jakimś metalowymi cienkimi opaskami. Od bidy kilka zwoji miękkiego grubego drutu. Nie wiem czy to złudzenie optyczne ale zębatki nie są współosiowo. Daj też atak minimum 15T a nawet 17T żeby nie musieć tego silnika męczyć wysokimi obrotami (o ile fabryczny ma 13T). Luz międzyzębny ustawić na cienki papier, podwójny paragon jest idealny. Wkładasz pasek między zęby, dociskasz mocno zębatki do siebie i dokręcasz silnik. Mają się zęby dobrze odbijać jak się przekręci kołami. Ważne żeby pracowały równolegle. Wszystkie gwinty smarujesz niebieskim loctite albo odpowiednikiem. Do smarowania przekładni suchy smar ceramiczny w sprayu, nie za dużo żeby do środka sprzęgła się nie dostało. Przydał by się jeszcze filtr paliwa. Generalnie nie jest źle.
 5. Daj zdjęcie, jasnowidzem nie jestem. Żeby móc podpowiedzieć co potrzeba chcę zobaczyć jak to obecnie wygląda. To może inaczej. Tak wygląda prawidłowo wykonana instalacja paliwowo-wydechowa (może nie za pięknie ale poprawnie): Wszystkie połączenia muszą być szczelne z korkiem baku włącznie. No i sprawny, szczelny filtr powietrza, obowiązkowo!
 6. no i git! daj fote jak masz to wszystko pomontowane. Pamiętaj, że układ wydechowy i zbiornik muszą być szczelne.
 7. Do meteora daj 5-10% nitro. Idzie jak szatan.
 8. Tak naprawdę tylko pomiar nas ratuje. Każda firma oznacza po swojemu. Już się kilka razy naciąłem. Ale to było przy naprawach RTV.
 9. tylko uwaga: potencjometry są o charakterystyce liniowej i logarytmicznej. Obstawiam te pierwsze.
 10. Szukaj termometrów od HPI, nawet używki. Najlepszy jest banan. Ewentualnie niebieski duratrax
 11. Zgodnie z manualem do reglera: https://www.manualslib.com/manual/1293558/Maverick-Scout-Rc.html?page=7 przy zasilaniu 3s silnik minimum 18 zwoi np. saturn 20T będzie dobry
 12. Ciekawe w czym problem, że nie stosują czujnika halla albo enkodera optycznego. W serwach standard miejsca wystarczająco. Straszne marnotrawstwo.
 13. żeby sprzedać więcej silników. A jeszcze pytanie do założyciela wątku: masz termometr do silników?
 14. Powiedz gdzie je wyrzuciłeś. Ja bym je przygarnął.
 15. Kolega kolegi kolegi dowiedział się od mojego kolegi, że coś tam dłubię i może się na tym znam i takie o to gruzy dotarły do mnie i wzbogacą kolekcję: Podobno kupione na którymś z warszawskich bazarów na początku lat 90tych. Wyglądają na nieodpalane, nie są rozkręcane i nie były czyszczone. Konsolki bez śladów montażu. Meteor to już będzie trzeci. Bardzo fajny motorek. MK17 wygląda, że z 87r.
×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.