Skocz do zawartości

Obrotomierz - tachometr


Gość Anonymous

Rekomendowane odpowiedzi

Po włączeniu i ustawieniu na rozpoznawanie obrotów w śmigle 2 łopatowym

na wyświetlaczu pojawił się wynik 300, jak zmieniam na 4 łopatowe to

wynik spada do 150.

Oczywiście dodam, że żadnych pomiarów nie dokonuje. Obrotomierz

leży sobie na stole bezczynnie.

Czy to jest normalny objaw czy po włączeniu wartość nie powinna wynosić 0 (zero).

 

To normalny objaw, który występuje jak chcesz dokonać pomiaru przy świetle sztucznym, zasilanym z sieci energetycznej. 300 (czyli 3 tysiące obrotów) to jest 50 Hz generowane przez żarówkę, konkretnie:

np.:

(2 x 50Hz)/2 - dla śmigła dwułopatowego,

(2 x 50Hz)/4 - dla czterołopatowego

itp.

 

Pomiaru tym obrotomierzem można dokonywać tylko przy świetle dziennym lub jakimś "niemigoczącym" źródle światła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie tak.

Rozpakowałem obrotomierz i uruchomiłem w modelarni gdzie świeca

zawsze energooszczędne żarówki.(brak okien)

 

Panowie wielkie dzięki.

Właśnie wyszedłem na słoneczko i faktycznie jest OK.

 

Jeszcze raz dzięki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Anonymous

Grzegorz jeśli masz ochotę to zapraszam do modelarni, rozkręcisz sobie sam i odrysujesz co tam chcesz, ja się na tym zupełnie nie znam i nie mogę w tym zakresie pomóc.

Jeśli natomiast chodzi o konstrukcję tego sprzętu to podczas rozmowy z jego współtwórcą dowiedziałem się, że o ile budowa jest w miarę prosta to diabeł tkwi w oprogramowaniu i to ponoć jest nie do przejścia dla ewentualnych naśladowców.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czołem

W takim razie jak tylko znajdę chwilę czasu to postaram się zjawić.

Z tym oprogramowaniem to fakt - na razie idę tropem szybkiej transformaty Fouriera(FFT) by wyodrębnić częstotliwość podstawową sygnału akustycznego, jakby mi się to udało zrobić na komputerze to próbowałbym przenieść to do mikrokontrolera.

 

Na schemacie mi zależy głównie ze względu na układ kształtowania impulsów - ułatwiłoby to znacznie powstawanie nowego urządzenia.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.