Skocz do zawartości

plany zefirka


krzysiek1594

Rekomendowane odpowiedzi

Jak doprowadzić do sklali 1:1 plany z tej stronki http://forumrc.alexba.eu/zefirek_1.htm. Bo każdą część modelu powiekszałem o 5,13(wyszło mi żę tyle rysunek jest mniejszy od realnego modelu) i ywmiary nie zgadzały się z tymi podanymi na planach np. końcówka sufitu ma napisane: 3,5 ale kiedy zmierze ten odcinek (0,4) i pomnoże przez 5,13 to wychodzi mi 2,5. CO mam zrobić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Plany Zefirka są tylko takie pomocnicze, samemu na depron je nanosisz dzięki wymiarom podanym na rysunkach, rysujesz oś i od niej mierzysz odległości i nanosisz linie cięcia.

Osobiście mam gdzieś jego plany w pdf'ie ale nie mogę znaleźć, Google Ci pomoże.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja robiłem kadłub w ten sposób, że kupiłem duży karton w papierniczym, taki A2.

Na nim rozrysowałem wszystkie części wg rysunku i podanych w planie wymiarów. Nie byłow z tym problemów. Potem części opisałem i wyciąłem nożyczkami. Na koniec zostałow ułożyć je na arkuszu pianki, przypięć szpilkami, objechać szablony kartonowe skalpelem i zdjąć papierowe wykroje. Skrzydła są na tyle proste, że nie trzeba do nich szablonów.

Papierki schowałem na przyszłe krety... tzn. czasy. :wink: Teraz wystarczy, że przyłoże szablony i mogę wycinać od razu nowe części.

Przejrzyj sobie dokładnie forum Alexa. Sporo ludzi budowało tam Zefirki i nieraz wprowadzali różne modyfikacje. Był nawet dwukadłubowy Zefirek :wink:

Model z planów Piotra, jest bardzo prosty i przyjazny w budowie, można go od biedy w jeden - dwa dni zrobić. Tyle, że wymaga dokładności, bo jego samostateczność nie zawsze sobie radzi w powietrzu. Mi np. pierwsze skrzydło wyszło ze zwichrowanego arkusza i nie udało się do końca go wyrównać. W rezultacie model kładł się na skrzydło, i choć dało się go podtrzymywać SK, to nie było to komfortowe latanie. Teraz zbudowałem mu nowe skrzydełku, dłuższe, z "uszatymi" końcówkami płata i lotkami, bez wzniosu. Szybuje na skrzydle ładnie, ale nie robiłem jeszcze próby w locie silnikowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.