Skocz do zawartości

RWD-17 - poszukiwane szczegoly konstrukcji


janusz jvd

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszyskich makieciarzy. Mam 57 lat i od dawien dawna buduję różne letadełka i stojaczki też. Jestem w trakcie przygotowywania materiałów do budowu makiety RWD-17 w skali 1/4. Bardzo trudno o dobre rysunki, jak i zdjęcia samolotu i szczegóły jego konstrukcji. Jeśli ktoś posiada takowe materiały lub wie gdzie można takowe znależć będę wdzięczny za pomoc.

janusz jvd

 

Zmienilem tytul - mammuth

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Witam panin Januszu. ciesze sie ze mamy wspolne zainteresowanie samolotem rwd17 przez ostatnie 20 lat zbieram wszystkie mozliwe materjaly dotyczonce tego samolotu . byc moze wspolnie mamy wystarczajonco duzo informacji aby powstaly dwa piekne R.W.Diaki pozdrawiam z dalekiej Afryki Wladek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Mam ten numer Modelarza, ale poza zdjęciami rysunek samolotu jest bardzo słaby i ma niewiele wspólnego z oryginałem. Plany modelu wykonuję sam na podstawie posiadanych zdjęć i innych rysunków. Ciekaw jestem panie Władysławie jakie pan posiada materiały. Moje to zdjęcia z w/w Modelarza, rysunki i zdjęcia z książki A.Glassa -polskie konstrukcje lotnicze 1893-1939 oraz to co znalazłem w internecie.

pozdrawiam janusz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam Panie Władku. Jestem na etapie powtórnej analizy posiadanych materiałów, jednak braki są bardzo duże. Po pierwsze brak jest wiarygodnego chociażby rysunku samolotu. Kratownicę kadłuba rozrysowałem na pdst. RWD-8 z wyczytanymi w literaturze zmianami. Brak jakiegokolwiek rysunku lub zdjęcia kozła do mocowania skrzydeł oraz mechanizmu napędu lotek. Kólko ogonowe też pozostaje bez rysunku i.t.d i.t.p. Mam możliwość skontaktowania się z A.Glassem, jednak dotknęła Go tragedia rodzinna i należy to przesunąć na póżniejszy termin. W obecnej chwili posiadana dokumentacja nie pozwala mi na narysowanie planów będących podstawą do zbudowania poprawnej makiety Rwd-17.

Janusz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Panie Januszu. zgadzam sie zpana opinja_ jest wiele niewiadomych, podobnie jak pan poswiecilem wiele godzin na analize zdjenc rysunkow iznanych mi informacji.Przedyskutujmy ten temat, a napewno dojdziemy do wspolnych wnioskow. czekam na skype wladek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
  • 4 tygodnie później...

Witam Panie Januszu. krotko opisze co posiadam: rzut boczny kadluba opracowany napodstawie analizy istniejacych zdjenc skrzydlo-wszystkie proporcje zgadzaja sie z danymi RWD. PROBLEMY dokladne proporcje statecznika poziomego,kolo ogonowe,wyposarzenie kabiny.P.s. Nie wiem czy zna pan rysunki RWD 17 opublikowane w modelarzu wlatach 70 przez A.M.sa bardzo slabe.Sprubuje szie zkontaktowac z Irkem POZPUDELKO.z Krakowa on w tych latach latal naRWD 17 NA UWIEZI. pozdrawiam WLADEK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

WITAM WSZYSTKICH MILOSNIKOW SAMOLOTOW R.W.D. W imieniu Janusza iswoim prosimy wszystkich kolegow o pomoc w opracowaniu dobrej dokumentaci samolotu R.w.d 17 P.S. szukamy nie publikowanych zdjenc opisuw i innych materjalow dotyczoncych tego samolotu . czekamy na kontakt WLADEK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Pana Władysława i miłośników rwd-17

Komputer dalej szwankuje, ale jakoś działa. Rzut boczny opracowałem na pdst.rysunku kratownicy rwd-8 (B.Żurakowski też ją zaadaptował w celu zmiejszenia kosztów) i analizy dostępnych zdjęć, pewnie posługujemy się tymi samymi. Samo skrzydło tak jak pisze to Pan Władysław też nie jest wielkim problemem, choć sama część środkowa nie jest nigdzie dokładnie pokazana (chodzi głównie o jego dolną część)

Natomiast samo mocowanie skrzydła do kadłuba pozostaje tajemnicą ( może możnaby

było wzorować się na rwd-10 ? ). Także elementy wymienione przez Pana Władysława są do narysowania w wielkim przybliżeniu. Ze znanych nam zjęć nic nowego się nie wymyśli. Może wypłynie coś nowego lub jakieś rysunki, najlepiej fabryczne. Spróbuję w najbliższym czasie zajrzeć do Biblioteki Wojskowej, a nóż, widelec.

W znanych wdawnictwach i czasopismach królują tylko Messery, Spity, Mustangi i nowomoda na japońce, a pożądnych planów polskich samolotów brak (niektóre szlachetne wjątki tylko potwierdzają regułę).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Panie Januszu,i wszystkich chntnych pomocy w tym temacie. Zaczniemy od kratownicy kadluba .Prototyp i piersza serja byly spawane na przyrzondie montarzowym od RWD 8 [ relacja ustna bylego pracownika RWD z ktorym rozmawialem wiele lat temu.] Wydaje sie mnie ze skrocono kratownice za tylna kabina o 30 cm.Rysunki kratownicy RWD 8 jakie posiadam sa w aksonometrji bez wymiarow prawdopodobnie pochodza z instrukcji obslugi RWD 8. Mocowanie slupka baldachimu w RWD17 od dolu gorna poprzeczka sciany ogniowej gora jest zamocowana do pierszego dzwigara,nastempny slupek mocowany do okucia za zbiornikem paliwa na wysokosci deski pierszej kabiny ,gora do dzwigara pomocniczego. Potwierdza sie to na zdjeciach. Blad powielany na wszyskich znanych mnie rysunkach RWD 17. Skrzdlo w widoku z przodu-gorna powierzchnia na wysokosci baldachimu jest prosta.Widac to wyraznie na wielu zdjeciach. Porada Muzeum lotnictwa w Krakowie prowadzi budowe RWD 8.Oni moga cos wiedziec. Nie zanudzam wiencej Wladek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Weźcie Panowie pod uwagę jedną rzecz o której pisał m. in A.Glass. Cykl projketowy samolotu RWD wyglądał mniej więcej tak:

-rysunek wstępny

- rysnki konstrukcyjne poszczególnych elementów

- NIe było w większości przypadków nowego rysunku całości!

Pisze A. Glass o tym w swoim opracowaniu RWD-13. Dokumnetacja fabryczna oraz ta co szła do katalogu była najczęściej wspomnianym rysunkiem wstępnym który róznił się mocno od rzeczywistości. (np RWD-13 na tamtych rysunkach była prawie o pół metra krótsza niż w rzeczywistości). Jeśli dysponujecie relacja pracownika RWD (cyt z p. Władysławem) to być może moje obawy nie są uzasadnione. Jedynym problemem może być przekłamany (np za krótki niż w rzeczywistości) rysunek kadłuba RWD-8.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam ze piszę post pod postem ale inaczej osoby zainteresowane tym wątkiem mogłyby nie zauważyć:

 

z książki A. Glassa:

 

rwd171s.jpg

 

 

rwd172s.jpg

 

 

rwd173s.jpg

 

PS do Moderatorów: może by przenieść do Polskich Makiet?

 

 

rwd174s.jpg

 

ma nadzieję że się przyda chodź trochę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

MareX poniekąd ma rację. W chwili obecnej nie jestem w stanie na podstawie posiadanych materiałów wykonać przyzwoitej dokumentacji do wykonania dobrej makiety RWD-17. Robienie czegoś na siłę (szczególnie, że ma latać) jest bez sensu. Szczególnie brak prawidłowej geometrii płatowca to uniemożlwia. Dalej w miarę możliwości będę poszukiwał dobrej dokumentacji RWD-17. Powracam do budowu Pipera L-4H. Dziękuję wszystkim za pomoc. Za jakiś czas prześlę kilka fotek z budowy Piperka - skala 1/4.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 lata później...

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.