Skocz do zawartości

"Gonzo"- bezogonowiec, próba budowy.


kkkamil
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

No właśnie, dzięki za zainteresowanie i tą pewność z Waszej strony. Ja jej nie miałem.

Planki zawsze mi się podobały i chciałem coś takiego zbudować, ale zawsze odstraszała kwestia profilu, zwichrzenia itp. itd. Także warto pytać i próbować, Widzę teraz, że nie jest to jakaś czarna magia i znając życie na jednym modelu się nie skończy :).

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Kamyczek_RC

Takie modele powinny cieszyć się sporym zainteresowaniem , małe koszty 2 serwa , mały odbiornik i kilka desek balsy i można szaleć na zboczu i to całkiem sensownie bo te modele latają szybko i są zwrotne .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Otóż to, planki mają same zalety, poza jedną ważną skazą- brakiem ogona ;)

Ale tak poważnie, to chyba nie cieszą się zbytnią popularnością w Polsce. O wiele więcej materiałów na ich temat znalazłem na rc groups niż u nas. Jeżeli chodzi o "gotowce", to na naszym rynku też nie ma w czym wybierać. Ciekawe dlaczego? Podejrzewam, że chodzi właśnie o ów brak ogona, - może wzbudzać nieufność (tak jak początkowo u mnie), lub po prostu nie wszystkim to się musi podobać. Mnie np. to bardzo odpowiada :), nie mogę się doczekać chrztu na zboczu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Kamyczek_RC

Mam w domu laminatowy centropłat od jakiegoś starego modelu w stanie menniczym i zastanawiam się czy w zimie w ramach walki z nudą nie adaptować go na skrzydełko takiego modelu zastanawiam się tylko czy klapolotki które tam są wystarczą do skompensowania momentu profilowego bez poważniejszych przeróbek ;) może się pokuszę i coś z tym zrobię w końcu ma to 140cm rozpiętości i 240mm cięciwy ... a tak dla podniesienia troszkę ciśnienia filmik jak lata model na zboczu . http://vimeo.com/23231822#at=3

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Kamyczek_RC

Te modele mają swój urok i kaprysy wredne do startu i lądowania ale idealne niemalże w powietrzu czysta linia aerodynamiczna małe opory, więc to musi latać szybko i być zwrotne tylko trzeba posiedzieć nad detalami i wypracować ,model który będzie miał szansę konkurować z innymi klasycznymi konstrukcjami . Patrząc na aerodynamikę , koszty wykonania takich modeli powinno być wiele tyle że wielu się takich modeli obawia ze względu na kapryśny start i szybkie lądowanie .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ile waży to nie wiem, nie posiadam wagi, jak będę miał taką możliwość to zważę i podam. Jest raczej lekki, tyle mogę powiedzieć.

Dzisiaj latałem krótko na zboczu, załadowałem w dziób taśmę wędkarską ołowianą (40 gram) plus 10 gram w S.C. Pomijając zgrabiałe łapy i łzy w oczach od wiatru było super! Pierwsze lądowanie na udzie, siniak i uszkodzone serwo, mimo to model latał dalej z ćwierkającymi trybami i nadszarpniętym statecznikiem. (Serwa to zwykłe 9g). Model bardzo zwrotny, zwłaszcza ster wysokości bardzo czuły i można to fajnie wykorzystać. Wiem, że bez filmu taki opis nic nie warty, ale wkrótce zaległości naprawię.

Z modelu jestem b. zadowolony, będzie katowany przy każdej możliwej sposobności.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
Gość Kamyczek_RC

Bardzo możliwe że model posiada taki symetryczny profil a odpowiedni moment ustateczniający nadawany jest przez podniesienia sterolotek do góry o niewielki kąt poza tym w takim rozwiązaniu model będzie latał dokładnie tak samo na plecach jak normalnie . Układ modelu wygląda zachęcająco i bez wielkich nakładów można zbudować świetny modelik do latania na zboczu a rezultaty mogą być zaskakująco dobre ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Kamyczek_RC

Model na ilustracji jest troszkę inny od tego z fotografii różni się z pewnością wydłużeniem i rozpiętością 26" to niecałe 70cm za to ten z filmu i zdjęć na ponad 2m i zachęcam do budowy większego braciszka ;) Poza EPP można skusić się o model konstrukcji klasycznej lub wyciąć rdzenie ze styropianu i okleić fornirem i będzie rasowa wyścigówka ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...

Postanowiłem że Gonzo dostanie opcjonalny napęd, co pozwoli polatać też na łące, i może ułatwi lądowanie na zboczu. W wersji szybowcowej zboczowe lądowania niekoniecznie mi wychodziły, w związku z czym model trochę się ostatnio poobijał :) . Mam kilka zdjęć z budowy kadłuba, bez szpachli się nie obyło niestety.

post-8270-0-92105500-1401836289_thumb.jpg

post-8270-0-09801100-1401836310_thumb.jpg

post-8270-0-34736800-1401836339_thumb.jpg

post-8270-0-97912600-1401836359_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.