Skocz do zawartości

Zdjęcie

Prosty ESC DC wlasnej roboty do minimodeli

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
2 odpowiedzi w tym temacie

#1 ssuchy

ssuchy
  • Modelarz
  • 411 postów
  • SkądLublin
  • Imię:Jerzy

Napisano 14 październik 2017 - 18:32

Źródło (rcgroups, autor z Korei Południowej: Jjifar) i moje dotychczasowe wypociny.

Schemat - oryginał:

DC_esc.jpg

... i poprawiony przeze mnie, bo autor projektu nie dysponował w bibliotece Eagla z 2015 obudową SOT23-6 dla tiny10 - dorobiłem taką obudowę do biblioteki Eagla, bo w mojej darmowej wersja 8.0.coś..., też jej tam nie było (Ciekawe, czy jest w najnowszej? [edit] NIE ma! Niżej dodałem plik uzupełniający bibliotekę):

simple_micro_ESC_V1.png

Jest to pierwsza wersja V1 regulatora do współpracy z odbiornikiem PG1 V1 , który to odbiornik ma niezależne od akumulatora silnika dodatkowe zasilanie (generalnie dla mikrusów z silnikami zasilanymi 1S, więc regulator w tej wersji nie ma wbudowanego BECa).

W projekcie wykorzystany jest najmniejszy mikrokontroler AVR Atmela: ATTiny10 - to ten "mały robaczek" o sześciu nóżkach widoczny poniżej na fotce (mniejszy od łepka zapałki):

esc-tiny10-01a.jpg

... jeszcze możliwy do polutowania przez mój "sprzęt" :P . Regulator może być malutki - wielkość płytki limitują tylko tranzystory prądowe dla silnika.

Jako PCB wykorzystałem gotowca (nie trzeba będzie nic trawić) w postaci adaptera DIP8 na SSOP8/MSOP8 (na fotach widać również tranzystory NMOSFET IRLML6244 i IRLR6225, które testuję jako wzmacniacze prądowe do silnika, bo mogą się jeszcze zmieścić na tak małej płytce o wymiarach: 11mm x 10mm, a mają całkiem niezłe parametry):

irlml6244-pcb-esc.jpg

irlr6225-pcb-ESC.jpg

To PCB jest idealne do polutowania Tiny10 w SOP23-6, który ma zasilanie na nogach "środkowych" (2-GND, 5-VCC). Pasuje idealnie, przy czym środkowe dwie ścieżki (po obu stronach obudowy) zwieramy i dostajemy po dwa pady do zalutowania kabelków VCC i GND, co jest przydatne w konstrukcji regulatora. B)  Widać to na poniższej fotce:

esc-tiny10-01.jpg

... jak widać płytka regulatora jest mniejsza od jednego grosza, a więc chyba całkiem nie najgorszy rezultat jak na ręczną dłubankę lutownicą transformatorową.  :P  :)

... i tymczasowo dolutowany tranzystor IRLR6225 do pierwszych testów z silnikiem:

esc-tiny10-02.jpg

Docelowo tranzystory będą dolutowane na płasko pod spodem płytki z przekładką z cienkiego tekstolitu i kawalkiem doklejonej folii miedzianej, jako dodatkowym radiatorem.

Wszystkie elementy (łącznie z kabelkami i złączkami) ważą 1,72g:

esc-tiny10-w-elements.jpg

Zasada działania to klasyczna regulacja współczynnikiem wypełnienia. Przebieg PWM z procka bardzo ładnie można podejrzeć na oscyloskopie:

esc-tiny10-pwm0.jpg

esc-tiny10-pwm1.jpg

ESC-tiny10-pwm2.jpg

esc-tiny10-pwm3.jpg

esc-tiny10-pwm4.jpg

FILM-regulacja PWM

...częstotliwość PWM ok. 2kHz, a współczynnik wypełnienia regulowany praktycznie od 0 do 100%, więc regulacja obrotów motorków jest realizowana w bardzo szerokim zakresie (można ustawić tak min., że widać obracające się śmigło - patrz poniżej drugi film).

No i filmiki z pierwszych testów z silnikami (regulator podłączony do odbiornika PG1 V1 ).

Stanowisko testowe z małym mikrosilnkiem (7x20):

esc-tiny10-03.jpg

FILM z testu nr1 na YT.

... i test z drugim, trochę większym motorkiem (powinien dostać zasilanie 2S, ale nie chciałem, żeby mi zdmuchnął graciarnię z warsztatu ;) , więc miał tylko 1S LiPo):

esc-tiny10-04.jpg

FILM z testu nr2 na YT

• 1

#2 ssuchy

ssuchy
  • Modelarz
  • 411 postów
  • SkądLublin
  • Imię:Jerzy

Napisano 16 październik 2017 - 19:56

Ponieważ w nowej wersji Eagla (8.3.2) w bibliotece atmel.lbr nadal brakuje obudowy SOT23-6 dla ATTiny10, załączam plik dla zainteresowanych:

Załączony plik  ATTiny10_js.zip   2,29 KB   8 Ilość pobrań

... wystarczy plik rozpakować i wrzucić do katalogu lbr w Eagle, aby móc rysować schematy i projektować płytki dla tego małego "robaczka" Atmela.

Cdn.

• 0

#3 bluuu

bluuu
  • Modelarz
  • 237 postów
  • SkądW-wa
  • Imię:Adam

Napisano 16 październik 2017 - 20:13

:) fajnie, że też używasz 10'tki :) to maleństwo w wielu rzeczach jest przydatne :)

• 0

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych