Skocz do zawartości

Prosty kątomierz do mierzenia wychyleń powierzchni sterowych


poharatek
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Niedawno zanabyłem, złożyłem i ulotniłem Sbacha 342 od RcFactory.

Przeglądając instrukcje do innych modeli tego producenta, znalazłem zdjęcie fajnego gadżetu:8katamierz_zps8srjvfa3.jpg

 

Spodobała mi się jego użyteczność i prostota. Posiedziałem chwilę w programie graficznym , potem 15 min w warsztacie i powstało takie cuś:

9katamierz_zpseky4sguc.jpg

 

Wykonany jest on z depronu 3 mm, na który został naklejony szablon wydrukowany na zwykłym papierze. Po wycięciu zabezpieczyłem  papier przez naklejenie bezbarwnej taśmy klejącej (można też polakierować, ale leniwy jestem ;)). Za ośkę robi nit kaletniczy 3mm. Jeśli ktoś chce zrobić trwalszą i bardziej pancerną wersje - to zamiast depronu można użyć np. twardej balsy 3mm, lub owocówki.

 

Nie jest to hiper-dokładne narzędzie i nie nada się do ustalenia wychyleń na 11,324 stopnia w dużym modelu, ale do określenia o ile stopni wychylają się stery w jakimś szkoflajerze - jak najbardziej.

Na przykładzie mojego Sbacha:

10katamierz_zpshahemybi.jpg

Ster wysokości 60o.

11katamierz_zpsgoafgbme.jpg

Lotka - 40o.

(Jak widać kawał waryjata jest z tego Sbacha, ale o tym napiszę w innym wątku, jak w końcu uda mi sie jakieś filmy z lotów nakręcić ;))

 

Na spinaczu załączam plik pdf z rysunkami kątomierza - może komuś się przyda :)

katomierz.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.