Jump to content

Kamilos

Modelarz
 • Content Count

  531
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

25 Excellent

About Kamilos

 • Birthday 10/19/2000

Profile Information

 • Płeć
  Mężczyzna
 • Skąd
  Warszawa
 • Imię
  Kamil

Recent Profile Visitors

3,312 profile views
 1. Satelitka sprawna, nie miałem problemów czy to z zasięgiem czy ze złączem, ma antenki w koszulce termokurczliwej. Satelitka latała w protosie 380. Cena:100zl 85zł 70zł Plus koszty przesyłki paczkomatem 13zl.
 2. cZyNo sprawdź proszę prywatne wiadomości, napisałem kilka pytań a chyba nie zaglądałeś do wiadomości od tygodnia.
 3. Kamilos

  450'tka dzisiaj

  Fakt że modele robią pancerne ale właśnie myślę że jednak na początek tani model będzie lepszy a align można wziąć jako zapasowy. Ja tak zrobiłem, mam xlpowera 380 który lata nawet dobrze, jest tani i łatwy w naprawie i mam też oxy 4 max który lata bardzo dobrze, precyzyjnie i elegancko składa się do figur ale jest drogi pomijając fakt że części trzeba sprowadzać z zagranicy. I xl 380 jest tanim tłuczkiem do nauki nowych figur i latania blisko ziemi a oxy biorę kiedy chce polatać agresywniej ale tylko te figury które umiem na pewno kontrolować. Jeśli chodzi o moje porównanie do samochodów to bardziej chodziło właśnie o ceny i dostępność części. Xl jednak stał się bardzo popularnym modelem i wszystkie części są dostępne w Polsce.
 4. Kamilos

  450'tka dzisiaj

  Protos 380 to dzisiaj taki Passat B5 wśród modeli, tani, dobry, łatwy w naprawię i całkiem dobrze latający. Alzrc to taka łada niva a wszystkie aligny to polonezy.
 5. Kamilos

  Projekt Oblivion

  Projekt fajny ale raczej jako ciekawostka. W śmigłowcu na ramie i okuciach powstają zupełnie inne siły. Ramy nie wyciąga się z formy tylko frezuje z płytki CF(tak robi też align ). Podwozie ostatnio do swojego Xlpower 550 zrobiłem z włókna węglowego. Wyciągnięte z formy wydrukowanej na drukarce 3D. Ramę można wydrukować tylko po co? Węglowa mocniejsza a ta będzie pękać przy każdym twardszym lądowaniu bo nie opłaca jej się drukować grubą i ze 100% wypełnieniem bo będzie cięższa niż węglowa. Align niestety został daleko za konkurencją. Robią modele które są za ciężkie i dlatego Align się już nie jest tak popularny. Latam od 11 lat, samolotów się narobiłem sporo, przeszedłem na śmigłowce bo są większe możliwości jeśli chodzi o latanie akrobacyjne ale i tak dalej mam dwa szybowce którymi czasem latam( trzy metrówkę F3B i uszatka 1.5m). Zresztą to nie ma znaczenia że będziesz miał drukowane elementy jak i tak szpindel, wał główny, wał ogonowy itd nie wydrukujesz a to te elementy zwykle się wyginają przy krecie. a dodatkowo jak będziesz miał drukowaną ramę czy inne elementy zamiast węglowych czy tam metalowych okuć łopat to tylko sobie roboty więcej narobisz przy odbudowie. Szczególnie że jest firma która produkuje śmigłowce z plastikową ramą, okuciami itd, nazywa się Mikado. Zresztą w protosie też są plastikowe okucia ale nie drukowane (chyba że stosują tą samą metodę co w projekcie oblivion). Jeśli masz na to pieniądze i czas to dla zabawy można taki projekt zrobić, zaprojektować i wydrukować ramę i dobrać mechanikę od innego śmigłowca ale czy ma to sens? Jako śmigłowca do nauki na pewno nie bo wyjdzie Cię drożej i będziesz miał więcej roboty przy odbudowie.
 6. Kamilos

  Projekt Oblivion

  Myślałem nad tym żeby zaprojektować śmigłowiec albo chociaż ramę i mechanikę dobrać od jakiegoś innego modelu. Z drugiej strony teraz to śmigłowce i tak potaniały. Protos 380 kosztuje "grosze" a części są tak tanie że to aż przyjemność rozbić taki model. I jakość wykonania też nie byle jaka. Wydruk 3D też będzie pękać przy mocniejszych lądowaniach więc nie wiem czy jest sens tracić czas na projektowanie i budowę tego. Miałem kiedyś w moim oxy 4 zębatkę główną wydrukowaną. Było okey do pierwszego zahaczenia łopatami o gałązki traw. 25% ząbków zniknęło, oryginalna zębatka wytrzymuje takie obciążenia.
 7. Kamilos

  Projekt Oblivion

  Tylko że to jest drukowane metodą SLS. Nie znam się za bardzo na druku ale to nie jest taki "standardowy" wydruk że np. PLA (czy tam pet-g) rozgrzewa się w głowicy (albo dyszy, no gdzieś tam) i jest nitka na nitke nakładane. SLS to jest laserowe zespalanie tworzywa w proszku. Czyli wychodzi wydruk bez tej faktury wydruku i jest o wiele mocniejszy. W życiu bym nie uruchomił śmigłowca który ma głowicę drukowaną z PLA na przykład bo to po prostu nie wytrzyma i już przy rozkręcaniu wirnika ta głowica po prostu się rozleci(albo w najgorszym wypadku rozkręcanie wirnika wytrzyma i się rozleci od razu po dodaniu kątów na łopatach i rozpędzona łopata uderzy w człowieka). Tak samo rama która też musi wytrzymać naprężenia w locie i przy lądowaniu. Był jakąś niedawno projekt śmigłowca bez tarczy sterującej i tam była głowice drukowana na drukarce 3D i niby to wytrzymało co prawda to był mikrus. Tutaj mówię o normalnym śmigłowcu np. klasy 325 jak jest w tym projekcie oblivion.
 8. OMP to chyba najlepszy mikrus obecnie. Jak na tak mały model odporność na wiatr jest całkiem całkiem. Przy kretach rzadko się coś uszkadza chyba że naprawdę się postarasz. Na heli-team.pl masz cały temat poświęcony M2.
 9. Aaa okey rozumiem. Napisałem że jest dobrze doprecyzowane głownie dlatego że uznałem widoczne miejsce za takie do którego nie trzeba się "dostawać". A tak jak mówisz że dopuszczalne jest w przedziale baterii to dotyczy makiet, wiem że większość modeli to powiedzmy półmakiety ale z drugiej strony jeśli modelarz lata w kategorii A3 to według EASA nie jest modelarzem tylko operatorem drona (tak wiem trochę absurd) więc można uznać że ten zapis dotyczy tylko modelarzy którzy latają w ramach stowarzyszeń ale to prowadzi do niekończącej się dyskusji więc uznajmy że z tym doprecyzowanie to przesadziłem faktycznie. Więc proponuję, że jeśli jest możliwość to naklejać na zewnątrz modelu. Ten numer nie musi być nie wiadomo jak duży przecież.
 10. A to czemu ? W sensie że jest dobrze doprecyzowane ?
 11. Numer operatora ma być naklejony w widocznym miejscu. Czyli na zewnątrz kadłuba lub na skrzydle, stateczniku itd. Akurat to jest doprecyzowane.
 12. 325tki to już raczej średnie modele do nauki w porównaniu do 380tek. ALZRC 360 jest fajny ale tylko do tłuczenia, bo jest dosyć słabo skonstruowany(precyzja i jakość części) ale przynajmniej jest tani i to bardzo. Trexa 470 nie miałem ale align niestety został w tyle jeśli chodzi o konstrukcje. Na ten moment protosy to chyba najlepsze modele do nauki. Latałem trochę protosem 380 i naprawdę super jest. W porównaniu do mojego oxy 4 max który świetnie się składa do figur 3D to protos jest prawie na tym samym poziomie przy praktycznie tym samym ustawieniu fbl'a. No i jest tani. Popatrz sobie na stronie rc-heli.pl
 13. Tak jak wyżej koledzy pisali, symulator + 380tka. Popatrz sobie w sklepie rc-heli.pl na Protosy 380, są super tanie zarówno z zakupie jak i eksploatacji oraz latają bardzo fajnie. 450tka ma łopaty 325 i jest trochę przyciężka a 380tka(którą align nazwał 470) lata znacznie lepiej. Protosy też są cichsze bo napęd jest na dwóch paskach.
 14. Robertus daleko nie musisz szukać kilka postów wyżej jest wklejony art.22 który o tym mówi
 15. Ale to rozporządzenie weszło w życie w 2019 ! To jest cytat ze strony ULC(w rozporządzeniu jest napisane to samo tylko innymi słowami wiadomo): 1 lipca 2019 roku weszło w życie rozporządzenie wykonawcze (UE) 2019/947 z dnia 24.05.2019 r. w sprawie przepisów i procedur dotyczących eksploatacji bezzałogowych statków powietrznych (zwane dalej rozporządzeniem wykonawczym). A przepisy zostały wdrożone z półrocznym opóźnieniem przez covid(miał być wdrożone w lipcu 2020).. A na podstawie tego rozporządzenia weszło w życie 1 lipca 2019 i zostało wdrożone 31.12.2020r. rozporządzenie delegowane 2019/945 w którym właśnie jest wspomniany w postach wyżej art.20 i art.22. I wszystko się zgadza. Okres przejściowy obowiązuje od 31.12.2020r. do 31.12.2022r.
×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.