Skocz do zawartości

aethersis

Modelarz
  • Postów

    70
  • Rejestracja

  • Ostatnia wizyta

Reputacja

8 Neutral

O aethersis

  • Urodziny 10.12.1991

Informacje o profilu

  • Płeć
    Mężczyzna
  • Skąd
    Warszawa
  • Zainteresowania
    Sztuczna inteligencja, przetwarzanie obrazów, gra na pianinie, żeglarstwo
  • Imię
    Maksym

Kontakt

  • GG
    3767627

Ostatnie wizyty

531 wyświetleń profilu
  1. Cześć, Czy jest ktoś z Warszawy skory do tego żeby się spotkać i przetestować mój nadajnik FPV? Mam niestety tylko jeden odbiornik na USB wątpliwej jakości - to jakiś no name "5.8G UVC Receiver" i niezależnie od mocy nadajnika, zasięg jest zawsze tak samo beznadziejny - kilkanaście metrów... Będę bardzo wdzięczny za pomoc - w zależności od tego będę reklamował nadajnik albo wymieniał odbiornik na nowy.
  2. Witam, Od około miesiąca staram się wybrać optymalny silnik do ramy S500. Na chwilę obecną wybór padł na LD-Power MT3110 780kV lub Emax MT3110 700kV. Zależy mi na jak najdłuższym czasie lotu. Czy ten silnik wytrzyma śmigło 12x4,5 przy 4S czy lepiej 11x4,7? Myślę że dałoby się uzyskać jeszcze dłuższe czasy na wersji 480kV tego silnika i pakietach 6S, ale niestety regulator który posiadam na to nie pozwala. Czy jesteście w stanie zasugerować lepszy silnik/śmigła? Poniżej link do tabelki w excelu w której jest wszystko obliczone, zasymulowane i poważone. Teoretycznie mógłbym to zrobić na lżejszej ramie - np Talon 500 albo większej - np Ironman 650 ale większa rama przekracza mój budżet a ta lżejsza z kolei nie ma nóżek i nie ma jak wpiąć na dole gimbala. https://www.dropbox.com/s/px5kjmcwg3flpgn/dron.xlsx?dl=0
  3. Można. Są np kamery samsunga a nawet kamery internetowe które puszczają stream po rtsp - te droższe mają często podany w instrukcji, te tańsze to cóż - trzeba samemu pohackować i nie ma gwarancji że się uda. Wtedy nie musisz mieć żadnego dodatkowego urządzenia - wystarczy router na dronie Pamiętam że w firmie udało nam się tak zrobić z mantą, ale lagowała mocno. W rPi możesz podpiąć tą domyślną kamerkę albo kamerkę internetową po USB i wystawić stream na gstreamera z dodatkiem OMX i wtedy opóźnienie samego enkodowania wynosi jakieś 300ms do 720p - na nowym rPi jest może mniejsze. Dodaj do tego góra kilkadziesiąt ms po WiFi, ale dużego zasięgu bym się nie spodziewał. W praktyce zeby coś takiego działało dobrze, to trzeba mocno pohakować protokół i zrobić tak, zeby wszystko szło po najniższej warstwie - w zasadzie w "eter". Wówczas da się wyciągnąć znacznie niższe opóźnienia, olać korekcję błędów i teoretycznie uzyskać większy zasięg o ile nie przeszkadzają ci ćwierkania i kwadraty rodem z katastroficznych filmów o kosmosie w których pokazują jak dramatycznie zrywa transmisję Praktyczna realizacja wymaga jeszcze trackera antenowego i niemałej finezji. Wiem że tam gdzie pracowałem od ponad roku siedzi nad tym parę osób i nie mają jeszcze w pełni działającego produktu.
  4. Powodzenia. Zrobienie czegoś takiego jest naprawdę znacznie trudniejsze niż mogłoby się zdawać jeśli ma to pracować na legalnej mocy nadawania (jeśli nie ma to wręcz idiotycznie proste, chyba że ma również działać ze znikomym opóźnieniem). Dla przykładu, Raspberry Pi ma sprzętowe rozszerzenie OMX pod gstreamera ale nawet wówczas opóźnienia wynoszą kilkaset milisekund. Moim zdaniem jedyny sensowny sposób żeby zejść z opóźnieniami do takiego poziomu jak analog to dedykowany układ z FPGA który robiłby za sprzętowy enkoder. Nawet przy takim rozwiązaniu trzeba się jednak zastanowić jak enkodować. Sam kodek x264 przy domyślnych ustawieniach ma własny narzut na kilka klatek wstecz, żeby móc lepiej kompresować obraz - bez tego rośnie z kolei rozmiar pojedynczej transmitowanej klatki. Z kolei w takiej sytuacji, przepustowość malejąca wraz z odległością od stacji bazowej staje się większym problemem. O streamie RAW który nie miałby żadnych opóźnień można zapomnieć - to by wymagało przepustowości rzędu gigabitów na sekundę.
  5. Wielkie dzięki za rady. Nie zamierzam latać BVLOS bo to nielegalne, a poza tym pracowałem wcześniej w firmie produkującej pojazdy bezzałogowe i wiem że nawet te "baaaaardzo drogie" systemy, a także LRS i autopiloty potrafią zawieść w najmniej oczekiwanej sytuacji. Dla mnie loty BVLOS bez ubezpieczenia i naprawdę porządnego sprzętu to czyste szaleństwo. Konstruuję quadrocopter na ramie S500, powinien mieć koło 4kg udźwigu a z kamerą gopro i gimbalem jakieś 1,5kg masy własnej. Pójdę chyba na początek w ostatnie wymienione przez Ciebie rozwiązanie, a jeśli stwierdzę że opóźnienia są zbyt uciążliwe, to pójdę w dodatkowe analogowe FPV
  6. A jak teraz się to robi? Oddzielnie analogowa kamerka do podglądu na żywo i porządna kamera do nagrywania video bez podglądu? Zdjęć raczej robić nie chcę tylko film nagrywać.
  7. Dziękuję za pomoc. Wszystko by było super gdyby nie to że 400zł za jakieś pudełko które mi robi przejściówkę z M12 na C-Mount to lekkie przegięcie moim zdaniem. Chyba się udam po prostu do ślusarza lol Brzmi to chyba najrozsądniej z tego co dotychczas widziałem. Duże jest opóźnienie między rzeczywistym obrazem a obrazem odbieranym przez fpv? Ustaliłem że zarówno SJ4000,5000,Yi,GoPro3,4 mają obiektyw na gwincie 12mm który jest standardem w większych kamerkach fpv. Wystarczy zrobić na tokarce adapter z tego na m42 zważając na to, żeby punkt ogniskowania znalazł się we właściwym miejscu - moim zdaniem 400zł za taki adapter to konkretne przegięcie. Pierwszy lepszy ślusarz to zrobi za 50zł max - to są giwnty metryczne a M42 pozwoli zarówno na skorzystanie z ruskich szkieł, jak i wpięcie profesjonalnych adapterów na inne systemy. Widzę że nawet na aliexpresie mają: https://pl.aliexpress.com/item/M12-to-CS-or-C-Mount-Lens-Converter-Adapter-Ring-M12-C-CS/32771819338.html?spm=2114.56010308.4.66.NEXQt1 ...i za 1/10 ceny mam to samo, a nie jakieś durne backbone za 400zł - zarabiają na leniwych ludziach... Mało tego - teraz udało mi się znaleźć że na to M12 są nawet porządne obiektywy! https://pl.aliexpress.com/item/5-0Megpixel-Varifocal-6-22mm-CCTV-Camera-Lens-For-Security-Cameras-F1-6-M12-Mount/32461910224.html Wracając jeszcze na chwilę do tego backbone - przecież wpięcie pod GoPro czy SJCam bez dodatkowej żadnej soczewki szkła z lustrzanki da prawie 6 krotny crop. Wynika to ze znacznie mniejszego rozmiaru matrycy. Przy lustrzankowym obiektywie o typowo portretowej ogniskowej 50mm, na GoPro będzie taki efekt jak przy mocnym telefoto 300mm, co w rezultacie da nie tyklo silnie powiększony, ale także rozmyty obraz.
  8. W jaki sposób? Jakie to jest mocowanie? M12? Są jakieś przejściówki na inne systemy? Prosiłbym o linki - nie udało mi się niczego sensownego znaleźć... Mi zależy też na podglądzie na żywo a nie tylko na filmowaniu, a nie każdy aparat ma podglą przez przejściówkę z usb na av - ciężko również znaleźć takie informacje w instrukcji bo producenci się tym nie chwalą.
  9. GoPro byłoby super gdyby nie jedna ogromna wada - zbyt szeroki kąt widzenia. Zależy mi na jak najlżejszym aparacie - do 300g sam korpus z baterią.
  10. Witam, Od dłuższego czasu przekopuję internet w poszukiwaniu bezlusterkowca lub czegoś podobnego, w czym dałoby się wymieniac optykę, a jednocześnie byłoby to lekkie, nagrywało video i miało wyjście AV (natywnie lub przez adapter) żeby dało się przetransmitować obraz z tego urządzenia na ziemię. Wnioskuję że skoro ludzie to jakoś robią, to musza istnieć takie urządzenia, problem w tym że nie jestem w stanie niczego znaleźć. Bardzo bym prosił o rady. Może być używane, chcę ciąć po kosztach. We własnym zakresie udało mi sie dojść do wniosku że kamera typu SJ5000 oraz SJ4000 posiada obiektyw na gwint M14, a więc standardowy gwint do obiektywów w większych kamerkach do FPV. Da się także kupić adapter na M42 lub C-Mount, dzięki czemu w teorii powinno dać się podpiąć popularniejsze i tanie (np radzieckie) obiektywy. Piszę w teorii ponieważ po pierwsze spowoduje to olbrzymi crop (np. obiektyw 52mm da ekwiwalent tele 200mm co odbije się drastycznie na jakości + powodzenia z lataniem z tak wąskim polem widzenia) a po drugie może przestać ostrzyć. Pozdrawiam i z góry dziękuję za pomoc
  11. Ja bym broń boże nie szedł w żadne super turbo dzikie extreme 250/280 z silnikami milion KV - nie dość że trudno o coś bardziej niewydajnego, to tym to się można rozbić a nie polatać. To tak jakbyś zamiast trenerka kupił sobie od razu Extra 3D albo jako pierwsze auto od razu jakieś extremalne Lamborghini i się tym zabił od razu. Lepiej pójść w coś z większą bezwładnością, reagującego wolniej i pewniej. Sam się teraz przymierzam do budowy czegoś takiego i do 1000zł powinno się spokojnie zamknąć o ile dysponujesz już aparaturą i odbiornikiem. Poniżej arkusz z linkami i rozeznaniem cenowym oraz obliczoną masą i przewidywanym czasem lotu w oparciu o dane doświadczalne i model matematyczny który sobie skleciłem. W kwestii rozbudowy - moc silników pozwala na dodanie jeszcze 1kg masy - np gimbal oraz kamera. Nawet wówczas pozostaje 10 minut lotu na 5000mAh 3S. W kwestii aparatury i odbiornika jeśli jeszcze nie masz - kup od razu dobrą aparaturę 8 kanałową i co najmniej 6 kanałowy odbiornik. Nie ma sensu żebyś dla zaoszczędzonych głupich 200 zł miał potem kupować sprzęt za 1000 zł od nowa. Osobiście polecam starą dobrą Turnigy 9X z modułem FrSky DJT oraz odbiornik D8R II. Nigdy mnie ten sprzęt nie zawiódł i spokojnie daje radę na odległość 1.5km. Co do arkusza - żeby wykres czasu lotu był poprawny, trzeba ustawić masę baterii w górnej tabelce na 0. Czysto teoretycznie, zakładając że wszystko będzie ważyć tyle ile waży w tabeli i będzie zerowy wiatr i wyeliminuje się efekt przypowierzchniowy, to zawis powinien trwać do 20 minut na baterii 5000mAh. Śmigła APC 11x4,7, udźwig 2kg, ciąg maksymalny 4kg (silniki mogą ulec spaleniu przy katowaniu ich non-stop na 100% throttle przy tych śmigłach, ale to raczej niemożliwe). Dodatkowo rama tego ustrojstwa jest niemal niezniszczalna - kolegom wytrzymwała nawet kraksy w asfalt z wysokości kilku metrów i jedynie śmgiła łamało. Jedyny kiepski element tej ramy to nogi - są łamliwe. https://www.dropbox.com/s/px5kjmcwg3flpgn/dron.xlsx?dl=0
  12. Spróbuj tak jak wyżej to opisałem, tylko szkoda trochę 2 puszek kupować na polakierowanie tak małej powierzchni... Równie dobrze możesz wziąć białego drona i dokleić kawałki czerwonej taśmy - to spowoduje niewielkie problemy z wyważeniem ale powinno dać się to wytrymować
  13. Jeśli nałożysz na to kalkomanię to zawsze możesz zabezpieczyć przezroczystą farbą akrylową w sprayu. Powinna dobrze się trzymać tego plastyku. O masę bym się zbytnio nie obawiał - najwyżej czas lotu zmaleje o kilkanaście sekund. Nanieś powłokę z większej odległości i lakieruj samą obudowę a nie całość, bo jeśli chociaż odrobina lakieru dostanie się do silnika szczotkowego to masz po zabawce. Farba olejna stworzy zbyt grubą warstwę i będzie faktycznie ciężka - z podobnym skutkiem mógłbys użyć lakieru do paznokci. Mam pytanie nieco z innej beczki - po co to lakierować?
  14. A co sądzicie, drodzy koledzy o takim silniku? http://www.banggood.com/Wholesale-SunnySky-X2212-KV980-Brushless-Motor-p-60600.html?rmmds=search Mocowanie wygląda dużo rozsądniej. Ciągu też powinno wystarczyć w zupełności a sam silnik jest dwukrotnie lżejszy. Znalazłem jeszcze takie coś, ale to jakiś noname chyba: https://abc-rc.pl/silnik-do-drona-3508-580kv-2-4s-260w#axzz4b6D8MzzT
  15. Witam, Przymierzam się do budowy pierwszego quadrocoptera i zależy mi przede wszystkim na jak najdłuższym czasie lotu. Wydaje mi się że najlepiej byłoby zatem iść w niskie obroty i dużą średnicę śmigieł. Zdaję sobie sprawę że czym dłuższe i cięższe śmigło, tym większa bezwładność, a co za tym idzie niższa zwrotność, ale w tym przypadku mi to zupełnie nie przeszkadza - zależy mi na powolnej, stabilnej i długo latającej platformie a nie na zwrotnej wyścigówce. Zrobiłem sobie prosty arkusz w excelu i wyszło mi że z pakietem i zupełnie minimalnym zestawem bebechów, całość z APM i GPS będzie ważyć 900 do 1000g w zależności od silnika/esc/pakietu. Jeśli zdecyduję się później na podwieszenie głowicy z kamerą/aparatem, to liczę że trzeba dodać jeszcze 1kg do masy. Zakładam że ciągu powinno być 2x tyle co masy własnej, co daje ok. 4kg. Obecnie kusi mnie bardzo silnik marki Tarot 2814/700kV który ma rzekomo 440W - do tego solidne śmigło 12x4,7. Silnik jest przy tym tani - kosztuje bowiem 75zł a mój budżet dość ograniczony i nie chciałbym tej kwoty przekraczać. W silniku tym martwi mnie jedna rzecz - mianowicie mocowanie śmigła na piastę, która z kolei siedzi na gładkim wale zdaje się 3mm. Jakie jest ryzyko, że śmigło mi po prostu odfrunie wskutek ześlizgnięcia się piasty z wału? Bardzo bym prosił o polecenie innych silników, w podobnym przedziale cenowym, które nadawały by się pod powyższą platformę
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.