




Fiflet
Modelarz-
Postów
434 -
Rejestracja
-
Ostatnia wizyta
-
Wygrane w rankingu
2
Ostatnia wygrana Fiflet w dniu 29 Marca
Użytkownicy przyznają Fiflet punkty reputacji!
Reputacja
94 ExcellentO Fiflet
- Urodziny 03.01.2010
Informacje o profilu
-
Płeć
Mężczyzna
-
Skąd
Dębica
-
Zainteresowania
Modelarstwo lotnicze, Elektronika
-
Imię
Filip
Ostatnie wizyty
2 958 wyświetleń profilu
-
Wszystkie problemy rozwiązane🙂 (na razie) Odebrałem od tokarza zrobione na nowo ośie. Zrobione z lotniczego aluminium: Otwór na śrubę centralną M4, usunąłem też to fazowanie na podstawie tego elementu tak żeby śmigło dolegało całą powierzchnią. Również domki silników ze sklejki 6mm, czekają na wzmocnienia węglowe i sklejenie.
-
Kołpak będzie miał w podstawie 72mm, 70mm wysokości. Byłem u tokarza i totalnie zapomniałem o tej śrubie. Zdecydowałem w końcu że śruba M4 głębokość 6mm. Jeszcze mogę coś zmienić, w internecie widziałem że pod wał 10mm śruba centralna jest M5.
-
Czy otwór na śrubę centralna może być głębokość 5mm M3?
-
Oś gwintowana ma 34mm. Po odjęciu od tego grubości śmigła, kołpaka i podkładki wychodzi na to że wszystko będzie trzymać tylko gwint na tulejce. Planuję zrobić tak że gwint na tulejce będzie miał 8mm jak przewidziana przez producenta nakrętka. Tulejka z zewnątrz będzie miała 13mm a wewnątrz gwint M10. Myślałem nad wytrzymałością miejsca łączenia tulejki z nakrętka, po małych obliczeniach wyszło mi że rozerwanie tulejki o takich wymiarach przewyższa siłę potrzebną do zerwania aluminiowego gwintu. Przy takim ustawieniu tulejka wchodzi w śmigło 1mm więc otwór głęboki był by na 2-3mm z lekkim zapasem. Nakrętkę zrobię na klucz 19 a nie na 17. Będzie to ok?
-
Takie coś chcę zrobić jak na ostatnim zdjęciu. Ta nakrętka z linku się nie sprawdzi bo u mnie silnik ma gwint M10. Tokarz wytoczy to z pręta sześciokątnego takiego jak nakrętka M10 (jak na klucz 17 jak się nie mylę). Oryginalna nakrętka jest ze stali A2 i z takiej też zrobię moją.
-
Nakrętki dorobi mi tokarz który wykonywał elementy do podwozia. Kołpak chcę mocowany na śrubę centralną. Oprócz tej śruby centralnej kołpak ma oparcie jeszcze gdzieś? Chodzi mi o to czy uwzględniać jeszcze jakąś grubość przy robieniu nakrętek czy kołpak jest tylko na tej śrubce i np. opiera się otworem sześciokątnym o nakrętkę. Kołpak jest dość duży. 72mm w podstawie.
-
Niezłe rozwiązanie z tą nakrętką wpuszczoną w śmigło. Aktualnie otwór w śmigle ma 10mm. Trzeba by rozwiercić pewnie do 13mm na jakąś głębokość. Jakąś bo nie wiem jeszcze jak zamontuje kołpak. Kołpak zrobił bym drukowany. Kołpak mocuje się pomiędzy podkładką a nakrętka?
-
Przyszły śmigła i pojawił się kolejny problem. Śmigło jest za szerokie pod mocowanie silnika, nakrętka nie trzyma się na całej szerokości gwintu. Zdjęcia pokażą o co chodzi: Trzeba wykonać na nowo mocowania śmigła które trzyma się na 4 śrubach? Raczej nie widzę innej możliwości.
-
Śmigła zamówione, wybrałem 22x10x3. Mam jednak problem z zamontowaniem silnika. Jest strasznie daleko od wręgi silnikowej. Dokładnie 187mm : Silnik ma równo 90mm (czerwony wymiar): Jeśli wszystko dobrze rozumiem to silnik trzeba oddalić od wręgi o 97mm. I problem w tym że nie wiem jak to zrobić, silnik ma taki krzyżak: A w Łosiu jest sklejka 6mm, od początku planowałem dystanse (słupki) które będą skręcone z drugim krzyżakiem przy sklejce na których zamontuje silnik. Chodzi o coś takiego: (zielone to silnik, czerwone to słupki) Czy robiąc to na słupkach nie będzie to za słabe? Silnik nie będzie się skręcał na takich długich dystansach?
-
Na razie o li-ion wiem prawie nic, myślałem nad 4 pakietami 5S około 5000mAh. Które połączone były by w pakiet 10S 10Ah. Tylko przeglądając specyfikację ogniw widzę że może być średnio z takimi pakietami bo li-ion mają ciągły prąd rozładowania do 45A (nie znalazłem ogniwa które miało by więcej). Robiąc pakiet 10S 5000mAh ma on ciągły prąd rozładowania 45A - sporo za mało. Trzeba by robić wielkie ciężkie pakiety, których waga wyjdzie tyle co li-po. Z drugiej strony waga będzie podobna ale będzie większa pojemność li-ion i żywotność.
-
Śmigło wybiorę spośród tych dwóch jak dowiem się czy 21x12x3 jest w ogóle dostępne. Teraz muszę wybrać regulator a potem zbudować pakiet Li-ion. Myślę nad którymś regulatorem Hobbywing. Najbliżej jestem regulatora: HOBBYWING Flyfun 110A HV SBEC V5. 110A będzie wystarczające?
-
A co z ciągiem przy mniejszym obciążeniu? Jak bardzo maleje?
-
Jak dokładnie muszą się zgadzać ze sobą obciążenia śmigła żeby osiągi były podobne? Jak mniej dokładnie to śmigło 22 cale też będzie ok.
-
Fiflet obserwuje zawartość PZL 37 Łoś
-
Przy śmigle 23 cale podczas maksymalnego ugięcia podwozia zostaje 68 mm a normalnie 100 mm (normalnie czyli licząc 2cm ugięcia pod własnym ciężarem).
-
Potrzebuję pomocy w doborze śmigieł do Łosia. Planuję zamontować takie silniki: Są to silniki Emax GT5345/09 170kv. Wklejam tabelkę producenta: Łoś będzie ważył w okolicy 20kg (no może ciut mniej), interesuje mnie więc setup z tabelki który daje 10kg ciągu. Wiem że Łoś to nie myśliwiec ale chcę mieć ciągu 1:1 do masy modelu. Tutaj ten ciąg silnik daje na 10S i śmigle dwułopatowym 24x12. Silniki w Łosiu też będą na 10S ale śmigło chce mieć trójłopatowe, średnica z planów wychodzi mi 22 cale. W kalkulatorze obciążenia śmigła dla śmigła dwułopatowego 24x12 współczynnik obciążenia wynosi 165888. Najbliżej tego są śmigła trójłopatowe: 22x10x3 - 150563 23x10x3 - 172041 21x12x3 - 157141 Dwie ostatnie możliwości są najbardziej zbliżone. 23 cale wydają się odpowiednie, pomiędzy łopatą śmigła a kadłubem będzie 31mm, przy 21 calach odległości wynosi 57mm. Które z nich będzie lepsze? Czy 31 mm pomiędzy kadłubem a śmigłem to nie za mało?