




Fiflet
Modelarz-
Postów
439 -
Rejestracja
-
Ostatnia wizyta
-
Wygrane w rankingu
2
Ostatnia wygrana Fiflet w dniu 29 Marca
Użytkownicy przyznają Fiflet punkty reputacji!
Reputacja
96 ExcellentO Fiflet
- Urodziny 03.01.2010
Informacje o profilu
-
Płeć
Mężczyzna
-
Skąd
Dębica
-
Zainteresowania
Modelarstwo lotnicze, Elektronika
-
Imię
Filip
Ostatnie wizyty
3 018 wyświetleń profilu
-
Montaż serw. Myślę nad sposobem zamontowania serw lotek i klap. Wymyśliłem coś takiego: Serwo będzie mocowane w takiej kostce która będzie wklejona w skrzydło. Elementy szare są z balsy 2 mm a reszta to posklejane elementy sklejkowe. Na górę pójdzie klapka ze sklejki 2 mm z otworem pod ramię serwa, oraz zablokuje ona serwo w miejscu. Co myślicie o takim rozwiązaniu.
-
Skrzydło mam dzielone w tym miejscu: Żeby nie łączyć klap (jest prościej i pewniej) używam 2 serwa na stronę.
-
Właśnie przyszły serwa klap: Są to serwa Corona DS559HV, ważą 65.5g, 20kg/cm. Bardzo mocne, wykonanie na 5+. Te serwa będą na klapy bo nie ufam im na tyle żeby dać je na wysokość czy lotki. Ze względu na wyważenie nie będzie sterów kierunku ale pojawi się różnicowanie ciągu. Potrzebuję dobrać jeszcze serwa lotek i steru wysokości, na lotki 20kg powinno być ok a na ster wysokości nie mam pojęcia. Będą dwa serwa steru wysokości, myślałem o 15-20kg na stronę. Model będzie ważył poniżej 20kg. Jakiej firmy serwa wybrać? Myślałem nad serwami Savox.
-
W takim razie buduję skrzynkę do vacu i działam. Spróbuję z grubością 0.75mm. Jak będzie za słabe to zrobię z 1mm.
-
Teraz temat tłoczenia kabinek. Chcę odciąć kadłub w miejscu zaznaczonym czerwoną linią przerywaną: Wtedy muszę wytłoczyć taki element: Wymiary tej kabinki to: długość (żółty) - 320mm wysokość (zielony) - 302mm szerokość (czerwony) - 170mm I zastanawiam się jak to zrobić i z czego. Kabina jest dosyć spora więc (najprawdopodobniej Vivak) musi być dość gruby. 1mm? A po za tym jak nagrzać tak wielki arkusz żeby go naciągnąć na formę?
-
Wszystkie problemy rozwiązane🙂 (na razie) Odebrałem od tokarza zrobione na nowo ośie. Zrobione z lotniczego aluminium: Otwór na śrubę centralną M4, usunąłem też to fazowanie na podstawie tego elementu tak żeby śmigło dolegało całą powierzchnią. Również domki silników ze sklejki 6mm, czekają na wzmocnienia węglowe i sklejenie.
-
Kołpak będzie miał w podstawie 72mm, 70mm wysokości. Byłem u tokarza i totalnie zapomniałem o tej śrubie. Zdecydowałem w końcu że śruba M4 głębokość 6mm. Jeszcze mogę coś zmienić, w internecie widziałem że pod wał 10mm śruba centralna jest M5.
-
Czy otwór na śrubę centralna może być głębokość 5mm M3?
-
Oś gwintowana ma 34mm. Po odjęciu od tego grubości śmigła, kołpaka i podkładki wychodzi na to że wszystko będzie trzymać tylko gwint na tulejce. Planuję zrobić tak że gwint na tulejce będzie miał 8mm jak przewidziana przez producenta nakrętka. Tulejka z zewnątrz będzie miała 13mm a wewnątrz gwint M10. Myślałem nad wytrzymałością miejsca łączenia tulejki z nakrętka, po małych obliczeniach wyszło mi że rozerwanie tulejki o takich wymiarach przewyższa siłę potrzebną do zerwania aluminiowego gwintu. Przy takim ustawieniu tulejka wchodzi w śmigło 1mm więc otwór głęboki był by na 2-3mm z lekkim zapasem. Nakrętkę zrobię na klucz 19 a nie na 17. Będzie to ok?
-
Takie coś chcę zrobić jak na ostatnim zdjęciu. Ta nakrętka z linku się nie sprawdzi bo u mnie silnik ma gwint M10. Tokarz wytoczy to z pręta sześciokątnego takiego jak nakrętka M10 (jak na klucz 17 jak się nie mylę). Oryginalna nakrętka jest ze stali A2 i z takiej też zrobię moją.
-
Nakrętki dorobi mi tokarz który wykonywał elementy do podwozia. Kołpak chcę mocowany na śrubę centralną. Oprócz tej śruby centralnej kołpak ma oparcie jeszcze gdzieś? Chodzi mi o to czy uwzględniać jeszcze jakąś grubość przy robieniu nakrętek czy kołpak jest tylko na tej śrubce i np. opiera się otworem sześciokątnym o nakrętkę. Kołpak jest dość duży. 72mm w podstawie.
-
Niezłe rozwiązanie z tą nakrętką wpuszczoną w śmigło. Aktualnie otwór w śmigle ma 10mm. Trzeba by rozwiercić pewnie do 13mm na jakąś głębokość. Jakąś bo nie wiem jeszcze jak zamontuje kołpak. Kołpak zrobił bym drukowany. Kołpak mocuje się pomiędzy podkładką a nakrętka?
-
Przyszły śmigła i pojawił się kolejny problem. Śmigło jest za szerokie pod mocowanie silnika, nakrętka nie trzyma się na całej szerokości gwintu. Zdjęcia pokażą o co chodzi: Trzeba wykonać na nowo mocowania śmigła które trzyma się na 4 śrubach? Raczej nie widzę innej możliwości.
-
Śmigła zamówione, wybrałem 22x10x3. Mam jednak problem z zamontowaniem silnika. Jest strasznie daleko od wręgi silnikowej. Dokładnie 187mm : Silnik ma równo 90mm (czerwony wymiar): Jeśli wszystko dobrze rozumiem to silnik trzeba oddalić od wręgi o 97mm. I problem w tym że nie wiem jak to zrobić, silnik ma taki krzyżak: A w Łosiu jest sklejka 6mm, od początku planowałem dystanse (słupki) które będą skręcone z drugim krzyżakiem przy sklejce na których zamontuje silnik. Chodzi o coś takiego: (zielone to silnik, czerwone to słupki) Czy robiąc to na słupkach nie będzie to za słabe? Silnik nie będzie się skręcał na takich długich dystansach?
-
Na razie o li-ion wiem prawie nic, myślałem nad 4 pakietami 5S około 5000mAh. Które połączone były by w pakiet 10S 10Ah. Tylko przeglądając specyfikację ogniw widzę że może być średnio z takimi pakietami bo li-ion mają ciągły prąd rozładowania do 45A (nie znalazłem ogniwa które miało by więcej). Robiąc pakiet 10S 5000mAh ma on ciągły prąd rozładowania 45A - sporo za mało. Trzeba by robić wielkie ciężkie pakiety, których waga wyjdzie tyle co li-po. Z drugiej strony waga będzie podobna ale będzie większa pojemność li-ion i żywotność.