




Fiflet
Modelarz-
Postów
442 -
Rejestracja
-
Ostatnia wizyta
-
Wygrane w rankingu
3
Ostatnia wygrana Fiflet w dniu 5 Maja
Użytkownicy przyznają Fiflet punkty reputacji!
Reputacja
107 ExcellentO Fiflet
- Urodziny 03.01.2010
Informacje o profilu
-
Płeć
Mężczyzna
-
Skąd
Dębica
-
Zainteresowania
Modelarstwo lotnicze, Elektronika
-
Imię
Filip
-
Cześć, mam do sprzedania model PZL 37B Łoś w stanie do dokończenia. Sprzedaję ponieważ jeden z moich modeli uświadomił mi że nie mam lotniska na takie giganty. Model ma 326 cm rozpiętości, konstrukcja jest na zasadzie rdzenia styro z wzmocnieniami sklejkowymi potem całość kryta tkaniną na żywice L285 - całość mega sztywna. W laminacie są drobne miejsca do poprawki, głównie kadłub. Wszystkie szczegóły, zdjęcia z budowy dla zainteresowanych wyśle w wiadomości prywatnej - pytajcie śmiało. Model zrobiony na napęd elektryczny. Waga do lotu - poniżej 20kg. Powierzchnia nośna - 205dm². Cena za samolot (sama konstrukcja) - 2000zł do lekkiej negocjacji chociaż to i tak tylko cena samego materiału (całość kryta żywicą z certyfikatem lotniczym) Do tego mam silniki Emax GT5345/9 wraz z śmigłami Biela 22x10x3, silniki mają wytoczoną specjalną dłuższą oś z aluminium lotniczego. Cena za oba silniki - 1200zł Cena za oba śmigła - 400zł Silniki całkowicie nowe, brak luzów, max 13kg ciągu, przewody nawet nie obrane z izolacji. Do łosia jest także podwozie chowane, bez siłownika i sprężyn. Wykonane w pełni z aluminium, koła piankowe 130mm. Cena za podwozie - 500zł Całość jest dość solidna, konstrukcja waży z podwoziem bez elektroniki w okolicach 11 kg. Skrzydło ma odejmowane końcówki i do dokończenia jest odejmowany statecznik. Cena za całość 4000zł. Całość widoczna na zdjęciach poniżej, jeśli jest ktoś zainteresowany to zapraszam. Odbiór osobisty ze względu na gabaryty lub mogę dowieść do 100km - do uzgodnienia.
-
- 1
-
-
Szukałem, takie silniki zaczynają się od 600g w górę - za dużo Po za tym takie śmigła to 8s minimum, a ja potrzebuje to zasilać z 6s. A więc nie pozostaje nic innego jak spróbować na żywo jak to się zachowuje. Z tego co widzę najbardziej będzie pasował silnik 430kv na 6S. Ten zestaw bez przekładni daje 430 * 22.2 = 9546RPM Ewidentnie za dużo, więc zredukuje obroty przekładnia 2:1 wtedy obroty będą wynosić ok. 4773RPM, przekładnia będzie oparta no kołach zębatych 20 i 40 zębów żeby było 2:1. Pasek o szerokości 10 mm. ESC do testów dam 80A, producent niby zaleca mniejsze ale do testów mam tylko takie.
-
Fiflet obserwuje zawartość Przekładnia do silnika
-
Cześć, potrzebuję dowiedzieć się trochę o przekładniach do silników elektrycznych. Chciał bym w modelu dwusilnikowym zastosować dwa śmigła 22x10x3, takie dwa śmigła spokojnie mogą dać ponad 20 kg ciągu ale problem w tym że ja potrzebuję na obu max 10 kg. Ma być to lekki model a patrząc na wielkość to prawie ultralekki. Nie potrzebuję ważącego kilogram silnika więc szukam jak to rozwiązać. Myślę więc o użyciu przekładni, gotowych jest bardzo mało więc myślałem o zrobieniu takiej przekładni samemu na aluminiowych kołach pasowych takich jak używa się w druku 3D. Pomożecie dobrać przełożenie i jakiś konkretny silnik z średniej półki? Potrzebuje możliwie lekki setup do i tak już ciężkich śmigieł. Jeden zestaw powinien mieć 4 - 5kg ciągu.
-
Czas na kolejny update. Coraz bliżej do końca. Powstały stateczniki gotowe do pokrycia tkaniną. Przymierzyłem też jeden domek żeby zobaczyć czy wszystko pasuje. Miejsce wycięcia pod przednie oszklenie również jest już zaznaczone. W takim stanie już wygląda imponująco, na żywo jest ogromny.🙂 Całość wygląda tak:
-
Montaż serw. Myślę nad sposobem zamontowania serw lotek i klap. Wymyśliłem coś takiego: Serwo będzie mocowane w takiej kostce która będzie wklejona w skrzydło. Elementy szare są z balsy 2 mm a reszta to posklejane elementy sklejkowe. Na górę pójdzie klapka ze sklejki 2 mm z otworem pod ramię serwa, oraz zablokuje ona serwo w miejscu. Co myślicie o takim rozwiązaniu.
-
Skrzydło mam dzielone w tym miejscu: Żeby nie łączyć klap (jest prościej i pewniej) używam 2 serwa na stronę.
-
Właśnie przyszły serwa klap: Są to serwa Corona DS559HV, ważą 65.5g, 20kg/cm. Bardzo mocne, wykonanie na 5+. Te serwa będą na klapy bo nie ufam im na tyle żeby dać je na wysokość czy lotki. Ze względu na wyważenie nie będzie sterów kierunku ale pojawi się różnicowanie ciągu. Potrzebuję dobrać jeszcze serwa lotek i steru wysokości, na lotki 20kg powinno być ok a na ster wysokości nie mam pojęcia. Będą dwa serwa steru wysokości, myślałem o 15-20kg na stronę. Model będzie ważył poniżej 20kg. Jakiej firmy serwa wybrać? Myślałem nad serwami Savox.
-
W takim razie buduję skrzynkę do vacu i działam. Spróbuję z grubością 0.75mm. Jak będzie za słabe to zrobię z 1mm.
-
Teraz temat tłoczenia kabinek. Chcę odciąć kadłub w miejscu zaznaczonym czerwoną linią przerywaną: Wtedy muszę wytłoczyć taki element: Wymiary tej kabinki to: długość (żółty) - 320mm wysokość (zielony) - 302mm szerokość (czerwony) - 170mm I zastanawiam się jak to zrobić i z czego. Kabina jest dosyć spora więc (najprawdopodobniej Vivak) musi być dość gruby. 1mm? A po za tym jak nagrzać tak wielki arkusz żeby go naciągnąć na formę?
-
Wszystkie problemy rozwiązane🙂 (na razie) Odebrałem od tokarza zrobione na nowo ośie. Zrobione z lotniczego aluminium: Otwór na śrubę centralną M4, usunąłem też to fazowanie na podstawie tego elementu tak żeby śmigło dolegało całą powierzchnią. Również domki silników ze sklejki 6mm, czekają na wzmocnienia węglowe i sklejenie.
-
Kołpak będzie miał w podstawie 72mm, 70mm wysokości. Byłem u tokarza i totalnie zapomniałem o tej śrubie. Zdecydowałem w końcu że śruba M4 głębokość 6mm. Jeszcze mogę coś zmienić, w internecie widziałem że pod wał 10mm śruba centralna jest M5.
-
Czy otwór na śrubę centralna może być głębokość 5mm M3?
-
Oś gwintowana ma 34mm. Po odjęciu od tego grubości śmigła, kołpaka i podkładki wychodzi na to że wszystko będzie trzymać tylko gwint na tulejce. Planuję zrobić tak że gwint na tulejce będzie miał 8mm jak przewidziana przez producenta nakrętka. Tulejka z zewnątrz będzie miała 13mm a wewnątrz gwint M10. Myślałem nad wytrzymałością miejsca łączenia tulejki z nakrętka, po małych obliczeniach wyszło mi że rozerwanie tulejki o takich wymiarach przewyższa siłę potrzebną do zerwania aluminiowego gwintu. Przy takim ustawieniu tulejka wchodzi w śmigło 1mm więc otwór głęboki był by na 2-3mm z lekkim zapasem. Nakrętkę zrobię na klucz 19 a nie na 17. Będzie to ok?
-
Takie coś chcę zrobić jak na ostatnim zdjęciu. Ta nakrętka z linku się nie sprawdzi bo u mnie silnik ma gwint M10. Tokarz wytoczy to z pręta sześciokątnego takiego jak nakrętka M10 (jak na klucz 17 jak się nie mylę). Oryginalna nakrętka jest ze stali A2 i z takiej też zrobię moją.
-
Nakrętki dorobi mi tokarz który wykonywał elementy do podwozia. Kołpak chcę mocowany na śrubę centralną. Oprócz tej śruby centralnej kołpak ma oparcie jeszcze gdzieś? Chodzi mi o to czy uwzględniać jeszcze jakąś grubość przy robieniu nakrętek czy kołpak jest tylko na tej śrubce i np. opiera się otworem sześciokątnym o nakrętkę. Kołpak jest dość duży. 72mm w podstawie.