Jump to content

graziano

Modelarz
 • Content Count

  26
 • Joined

 • Last visited

Everything posted by graziano

 1. RAF 19 jest jak najbardziej zasadny, bo mój "flite test" jest z Mini Pietenpola, one nie mają dolnej powierzchni, coś jak Lazy Bee. Panowie, dziękuję za potężną dawkę informacji, kilka zagadek aerodynamiki przestało być dla mnie zagadkami, a sporo luźnej wiedzy powskakiwało na swoje miejsca. No i przede wszystkim dostałem odpowiedź na pytanie w tytule i to tak szczegółową, że bardziej chyba nie można :)
 2. Mówisz skrzydło na +1 stopień. A co by się stało gdybym zaklinował skrzydło na 5,5 stopnia, tak żeby dociągnąć Cl do 0.8? Nie zamierzam, ale tak hipotetycznie Prędkość ktorą liczyłeś to prędkość przy której samolot o danej masie, Cl i powierzchni nośnej będzie leciał bez utraty wysokości, tak? Czyli prędkość minimalna? Czyli jeżeli wyszedłbym od jakiejś zadowalającej mnie prędkosci to mógłbym z tego wzoru obliczyć całą resztę samolotu?
 3. Statecznik mam wklejony na sztywno, ale pewnie można to zrobić trymerem, co? Kątów na razie nie będę zmieniał, jedna zmiana na raz Lotki mam prawie skończone, jutro powinienem dać radę polatać chwilę to sobie lepiej popróbuję jak z tym KFm-em. Wtedy będę wiedział co dalej. Genialna wiedza z tych wykresów, skąd je masz/jak je generujesz?
 4. Statecznik też mam na zero. Czyli, jeżeli dobrze czytam wykresy, powinienem zwiększyć kąt natarcia płata (bo pracuje w niekorzystnym zakresie kątów) oraz statecznika (żeby skorygować moment zadzierający kfm) ?
 5. Nie zmieniałem z clarka tylko z flite test - kanciasty i wysklepiony. KFm zaklinowałem na 0 stopni, bo w tym oryginalnym ciężko stwierdzić jaki jest właściwie kąt. Czyli co, powinienem zwiększyć kąt natarcia płata? Bo zmniejszyć chyba nie?
 6. Zrobiłem skrzydło kfm i zaczął potrzebować lotek - dotąd latał na samym kierunku. Teraz lekki skręt skończył się spiralą i glebą. Wymiary, waga i wznios skrzydła te same. Był tylko jeden lot, bo latałem po deszczu i szkoda mi było modelu bo lądował w wysokiej mokrej trawie. Więc w sumie może to jakiś przypadek. W każdym razie robię lotki i czekam na suchy dzień. Czy to możliwe że zmiana profilu spowoduje taką zmianę zachowania? Bo właściwie co powoduje że jeden model lata na samym kierunku a inny wymaga lotek?
 7. Teraz mam dolnopłata z podkładów o rozp. 73cm, z płatem typu flite test czyli wysklepiony "w kanciasto". Nie podoba mi się jak on wygląda po kilku lądowaniach w haszczach wiec się ten kfm nie zmarnuje No właśnie, dekalaż to kolejna rzecz która mnie przy okazji zmiany profilu lekko ciekawi Dzięki za pokierowanie tam gdzie trzeba
 8. Niedługo sam się przekonam Robię skrzydło na podmiankę, jutro może będę miał chwilę żeby polatać. Najbardziej mnie przekonuje to że samolot jest wolniejszy, pasuje mi to do mojego stylu latania.
 9. Super, dzięki wielkie. Następny mój samolot powstanie z KFm
 10. Zasadniczo pytanie jak w temacie Dużo jest w sieci "wow" na temat profili kfm i jako piankowiec sam mam ochotę coś na próbę zrobić. Ale jednocześnie mam w robocie możliwość wycięcia dowolnego skrzydła ze styroduru, więc nie dotyczą mnie standardowe w tym wypadku ograniczenia. Stąd pytanie: jak się mają (pod względem aerodynamicznym) profile kfm w porównaniu do klasycznych? Są lepsze czy są ekstra biorąc pod uwagę banalność konstrukcji w porównaniu do efektów? Lub innymi słowy: jeżeli zrobienie skrzydła Clark Y nie jest dla mnie trudniejsze niż skrzydła kfm to czy warto iść w kfm?
 11. Poczytałem o oklejaniu papierem na wikol, i trochę mnie niepokoi "odwieszam na 10 godzin do wyschnięcia" Zważyłem natomiast piankę samą, piankę z taśmą pakową i piankę z folią do druku wylewaną (do przetłoczeń, jest wiotka i cieniutka) i wyszło że folia waży tylko około 2x tyle co taśma. Nie spodziewałem się, ale pianka oklejona folią jest jednocześnie mocniejsza. Dlatego ten samolot będzie oklejony folią. Tutaj próbny wydruk statecznika pionowego A tutaj statecznik oklejony i złożony, nadal na sucho Jak na ilość włożonej pracy, efekt mnie zadowala. Inspiruje żeby włożyć więcej pracy i zrobić go jeszcze raz
 12. Po złożeniu na sucho wygląda tak To białe zniknie, to folia z plotera używana jako szablon. Wyszło równiutko, jestem bardzo zadowolony. Speedster, odrysowywany ręcznie, nie wyszedł tak ładnie.
 13. Mas na myśli takie rozwiązanie? A nie spowoduje że zmieni się profil i (efektywnie) zmniejszy kąt natarcia płata? Podoba mi się o tyle że wysokość dźwigara zwiększy się do 15mm. Ten wysuwany moduł podoba mi się dlatego, że pozwala trzymać wszystko w jednym pudełku, odchodzą tylko dwie przedłużki do serw. Przed speedsterem miałem trenerka ze styroduru, tam był wielki chaos w środku, i strasznie ciężki dostęp bo kadłub wysoki i wąski. Wymiary są kombatybilne z modułem od flite testu ale jest solidniejszy, może się to kiedyś przyda. Myślałem (wciąż trochę myślę, ale zależy ile będzie ważył) o oklejeniu hurrika wydrukiem z folii reklamowej. Klej dobrze trzyma, zwłaszcza po podgrzaniu, jest mocna, tylko dość ciężka, na oko szacuję że dojdzie ze 150 gram. Na jakim papierze (grubość) drukowałeś te "tekstury" pod wikol ?
 14. Owszem, już sobie tą ich piankę wyklikałem w Polsce, ale przynajmniej na razie odpuszczę. Przerobiłem już projekt pod podkłady, latam też coraz bardziej przewidywalnie, więc tak zostanie. Za to depron... widziałem Twoje drukowane Migi, niesamowite. To druk UV? Podoba mi się, i technologia, i możliwości jakie niesie.
 15. Witam. Zainspirowany Old Speedsterem od Flitetest postanowiłem na jego bazie zbudować Hurricane'a. Materiał - pianka pod panele 6mm. Podobają mi się proporcje Speedstera, więc i Hurri nie będzie miał podobne, trochę kreskówkowe. Rozpiętość - około 110 cm. Napęd ze Speedstera, czyli Tower Pro 2410-9T, z czasem pewnie coś większego. Docelowo ma być FPV. Plan jest taki żeby możliwie nie ingerować w elementy aerodynamiczne, natomiast pobawić się kształtem kadłuba i płatów, no i mocno wzmocnić konstrukcję. Speedstera (też z pianki) wzmacniałem połamanego w tylu miejscach, że myślę że poznałem już wszystkie słabe punkty konstrukcji Plany tworzą się na bieżąco Na razie wyglądają tak:
 16. Genialnie zrobiony samolocik. A ile waży?
×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.