Jump to content

Wiesiek1952

Modelarz
 • Content Count

  660
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  1

Wiesiek1952 last won the day on July 23 2019

Wiesiek1952 had the most liked content!

Community Reputation

23 Excellent

Profile Information

 • Płeć
  Mężczyzna
 • Skąd
  Szczecin
 • Imię
  Wiesiek

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

 1. Czemu do mnie piszesz przez "Wy"? Gierek czy Gomułka? Nie ma "przypadkowych" są "sami swoi"
 2. Nie wiem, nie znam się, zarobiony jestem. Mnie się wydaje, że mentalnie to tkwimy w czasach głębokiej komuny - taki wczesny Gierek albo późny Gomułka - gdzie władza rozdawała przywileje i pozory władzy (przy okazji trochę kasy). Taka ciekawostka - głównym "problemem" było, że Niemiec albo Czech może zostać Mistrzem Polski. Ja tego q...wa nie rozumiem. Niemcy jakoś przeżyli jak Tomek został pierwszym Mistrzem Niemiec w F5J - u nas nie do pomyślenia bo Polska Mistrzem Polski. Co do asystenta TKN - hmmmmmmm... dwa lata temu miało sens choć wtedy nie wiedziałem tego co teraz. Teraz to patrz na początek posta - nie wiem czy Gierek czy Gomułka. Bez radykalnych zmian i odspawania dupy od stołków nic się nie zmieni i nowe (stare) twarze jak moja systemu nie zmienią. Po prostu nie mam ochoty firmować utrzymywania absurdalnego systemu. System się rozpada - właściwie już się rozpadł - tylko nie wszyscy to dostrzegają. Kasa wycieka bokami - te boki to "swoi" albo "bardziej swoi". Dystrybucja pieniędzy (jakby nie było publicznych) czyli dotacji z Ministerstwa to zgroza. Przykład - dam Ci cegłę - że co, że nie potrzebujesz cegły? - kurde weź bo przecież jest za darmo. Za darmo dajemy to masz brać. (to prawie cytat). Jakoś "zupełnieniezabardzo" chcę się bawić w te klocki. Blisko 40 lat pracy "na zachodzie" oduczyło mnie Gierka i Gomułki.
 3. Padło hasło o odwołania zawodów w Szczecinie. Należy nie wyjaśnienie. Dyskutowalśmy "problem" ze "wszystkimi świętymi" w Europie. Dyskutowaliśmy "problem" we własnym gronie. Kilkanście godzin "na telefonie". Tak wiem, to jest, była, MOJA decyzja. Od 2 tysięcy lat wiadomo "kill the messenger" więc proszę walić we mnie. Mogę tyko powiedzieć, że (co mi się najbardziej podoba) z za zachodniej granicy zawsze był komentarz "we will support your decision, whatever it will be". To jest dość różne od postawy AP. Zorganizuj MP. Fajnie. Za co? Obiecana kasa - no cud, miód malina. Mały problem. Medale, nagrody, dyplomy trzeba kupować już. Na miesiąc PRZED zawodami. Kasy za AP nie ma, nie było i nie będzie. Konrad dużo pisał om tym "dlaczego NIE". Nie wierzyłem. Teraz jestem pewny. W życiu nie spróbuję organizacji MP i PP. Kropka. Duża kropka. Otrzymałem propozycję (proszę nie pytać czemu) że niby mam zostać "asystentem trenera kadry narodowej" F5J. No cóż. Pocałujta w dupę wójta - nie chcę - warunki mi nie odpowiadją. Ktoś chyba zapomniał, że ja z innej klasy. Tej gorszej. Od, mniej więcej, 1965 jestem modelarzem. I niech tak zostanie.
 4. Niestety wrześniowe zawody F5J w Szczecinie odwołane.
 5. lotnisko w szczecinie jest w centrum miasta a na południe i zachód jest droga szybkiego ruchy (trzypasmówka). Bez OC nie ma latania. Każdy, kto się rejestruje musi zaznaczyć okienko "tak posiadam OC". Skoro pytasz to TAK, BĘDZIE SPRAWDZANE - szczególnie u "kolegi".
 6. Z tym zainstalowaniem to tak nie do końca. Na szczęście w tym roku nie ma poważnych zawodów ale formalnie to ostatni zatwierdzony firmware "zawodniczy" to 5.6 - nie sprawdzałem ostatnio ale jeszcze miesiąc temu tak było. 5.8 ma umożliwiać to co weszło w życie czyli awaryjne uruchomienie silnika i "---" na displayu dające lot "na zero". Czysto formalnie powinniśmy mieć 5.6 ale sądzę, że większość organizatorów zezwoli na 5.7 i 5.8. Na MŚ i ME i tak będzie 5.6 bo nie wolno na tych imprezach używać opcji włączenia silnika - tak jest w przepisach.
 7. "Obydwie używają nowych reguł(przepisów), które obowiązują oficjalnie od 2020 ale obydwa firmware oczekują na zatwierdzenie przez FAI"
 8. Aerobtec opublikował nowy firmware do Altisa uwzględniający nowe przepisy: Announcement - new firmware! Hello everyone, these days new firmware for Altis nano and Altis v4+ have been released. For Altis v4+ it is 5.8 for FAI F5J competitions. For Altis nano it is 5.3 for FAI F5J competitions. Both of them use the new rules valid officially since 2020, but both of them are waiting for their official approval. Some of the organizers still prefer to use the previously approved firmwares 5.7 abd 5.2. and people are asking where to get them. So they are available as a file at our website for download. https://aerobtec.com/altis-nano/#download https://aerobtec.com/altis-v4/#download You can flash them by using File option in the Firmware upgrade wizard as shown on the picture.
 9. Międzynarodowe Mistrzostwa Polski 2020 5-6 września w Szczecinie. Będzie Międzynarodowy Mistrz Polski w tym roku. Kto chętny? Na 95% wrześniowe zawody w Szczecinie będą MMP. Pozostały naprawdę niewielkie uzgodnienia bo zgoda "wszystkich świętych" już jest. Oczywiście jeszcze coś się może "śliznąć" bo, jak zwykle, tak jak Konrad pisał, wszystko rozbija się o mur pt. kasa. Pierwszym Mistrzem Niemiec był Tomek F. Kto zostanie pierwszym Międzynarodowym Mistrzem Polski ? rc-szczecin.pl - zapisywać się póki nie jest za późno - ilość miejsc ograniczona. EDIT: W północnej części lotniska (ok. 1km od nas) będzie druga spora impreza "Baja Poland" - zlot terenówek. Z pewnością będzie tłok w hotelach w Marinie i tych najbliżej lotniska. Rezerwować miejsca jak najszybciej. Miejsc w hotelach pewnie nie zabraknie ale po co jeździć 10 km od lotniska skoro dość tani hotel jest "po drugiej stronie ulicy".
 10. SAMBA CUP Wiadomość od Vostrela: Mandatory information: Last name, First name, FAI licence, email. On line-registration will be open 4.7. 2020 at 7:00pm https://stoupak.cz/sorgair/index.php?id=77
 11. A może w Szczecinie - nie na lotnisku aeroklubu tylko Przęsocinie. U nas nie ma problemu. W Przęsocinie jest oficjalna strefa modelarska - jest na wszystkich mapach lotniczych. Nic tylko przyjeżdżać i latać. EDIT: Tak wiem. Z Wrocławia do szczecina jest daaaaaaleko. Ze szczecina do Wrocławia to około 4 godz. jazdy - całość po autostradach i expresówkach. EDIT2: 53.500229, 14.552840 - pole ok 160x60m może być całe nasze na cały weekend.
 12. To co piszesz to święta prawda w silnikach jednofazowych. W trójfazowych niekoniecznie. Pole elektromagnetyczne "trzyma" wirnik. Jak się wirnik kręci za wolno to ESC zwiększa prąd/napięcie usiłując utrzymać obroty - obciąża mocniej baterię. Jak się śmigło usiłuje kręcić za szybko to... identycznie - rośnie prąd i napięcie żeby utrzymać obroty - obciąża baterię. Hamulec działa identycznie - prąd/napięcie i powolny obrót generowanego pola wyhamowują silnik - obciąża baterię. Nie wiem nic co do tego wynalazku od quadów ale talon to dość prosty regiel - chyba beż możliwości odzysku energii. Z trzech faz wyprodukowanie DC wcale nie jest banalne. Zresztą to nie o dywagacje - produkuje czy nie chodzi a o to czemu Konrad może wystartować silnik pomimo, że mu się zatrzymał (już miałem napisać stanął ale to by było hmmmmm... ). Silnik po zatrzymaniu nie może ruszyć ponownie. Jeśli startuje to na każdych poważniejszych zawodach jest to traktowane w wiadomy sposób. Dobrze jak tylko zaliczą lot na zero bo równie dobrze może być dyskwalifikacja. Blisko dwa lata temu jeden z twórców/pomysłodawców F5J uruchomił silnik tuż przed lądowaniem. Tłumaczył się, że miał blackout w locie i Altis sie skasował. Uhmmmmmm.... na Altisie czas był 9m50s... była dyskwalifikacja i "siara" też... Po mojemu też. Zawsze można znaleźć lepsze rozwiązanie i coś poprawić. Tam chyba brakuje zapisu: 'zawodnik z zerowymi punktami nie otrzymuje punktów WC' albo coś w tym stylu. Można sobie wyobrazić gościa co to zapisał się na zawody 20 osobowe. Przyjechał. Rzucił model i go rozbił w 5 sekundzie pierwszego lotu. No i co? Dostaje punkty za 20 miejsce w zawodach "do 39 osób"? a to w zawodach 39 osobowych "trza popracować". Ale to i tak lepiej niż to co było. Ja tam jestem "ZA".
 13. W sumie to ważniejsze kiedy się zatrzyma. Jak się zatrzymuje powyżej progu Altisa czyli powyżej 1100 us to Altis nie "blokuje" wyjścia bo dla niego silnik dalej ma napęd. Blokada polega na tym, że co by nie przychodziło z odbiornika radiowego to po 30 sek i/lub po przekroczeniu progu 1100 us Altis wysyła do regla 1100 us. W locie nagłe zjechanie z gazem (na switchu) powoduje wzrost obciążenia na silniku bo śmigło hamuje bo się kręci wolniej niż wynikało by z prędkości i te 1150 czy nawet 1200 us mogą nie wystarczyć do utrzymania ruchu. To wszystko da się ustalić eksperymentalnie bo silniki są różne i mają różne opory, prądy i zachowania
 14. @Konrad Ty masz Futabę. W Futabie kanał gazu jest „odwrotnie” i +100 to minimum a -100 to maximum. Włącz aparaturę i włącz monitor kanałów (servo monitor). Zobacz i zapisz jakie masz „wyjścia” na kanale gazu. Powinno być jw. Plus dla 20 % gazu około +60. Jeśli tak to z radia wychodzi dla +60 około 1200 us. To NIE wyłączy Altisa bo dla Altisa progiem wyłączenia jest 1100 us. Jak masz +70 czy więcej to to jest przyczyna. Większość silników przy 1120-1150 us nie ruszy, nie kręci się. U mnie minimalna kręcenia silnika to +60 czyli 1200 us. Poniżej tych 1200 us jest możliwość zatrzymania silnika i jego ponownego restartu dopóki nie minie 30 sek lub impulsy z radia nie zejdą poniżej progu Altisa czyli 1100 us. Od powyższego trzeba zacząć sprawdzanie. Przeprogramuj gaz na drążek i powoli dodawaj gaz i popatrz przy ilu procentach na servo monitorze silnik ruszy i przy ilu się zatrzyma. Jak będziesz to robił powoli to da się zaobserwować. Tam jest jakaś histereza i rusza przy np. +45% a zatrzymuje się przy +65% (według zapisu Futaby). No i przełącznik minimum gazu (te Twoje 20%) nie może nigdy przekroczyć tych 65% - czyli trzeba tak ustawić żeby na minimum gazu było nie więcej niż (powiedzmy) +60. Zakres min-max Tallona też może bruździć ale to nadajnik i ustawienia w nim wydają mi się najbardziej podejrzane. EDIT Aha i sprawdz endpointy dla gazu. Powyższe jest prawdziwe jak endpointy są +100 i -100. Jak rozciągniesz kanał na +140 i -140 to się to odpowiednio zmieni.
 15. To wynika ze sposobu działania Altisa. Dla Altisa silnik jest wyłączony jak ramka spadnie poniżej 1100 us (bodajże bo nie pamiętam dokładnie). Jak dostaje z radia 1150 us to dla Altisa silnik chodzi i nieważne czy śmigło się kręci czy nie - Altis przecież tego nie wie więc nie blokuje sygnału tylko dalej go wysyła do regla. Regiel ze źle zaprogramowanym minimum i maksimum może zatrzymać silnik bo to co dochodzi z radia jest już poniżej jego minimum. Potem dodajesz gazu - dla Altisa to dalej obojętne - i regiel uruchamia silnik. Altis blokuje wysyłanie ramek powyżej 1100 us dopiero po 30 sek. Zablokował by też po wyłączeniu silnika i sygnale z radia poniżej tego 1100 us bo to odczytał by jako "stop". We wszystkich Phoenixach jest programowanie zakresu minimum-maksimum - to się programuje przy włączeniu. Są takie Phoenixy co trzeba włączać z gazem na 100% i dopiero po uzyskaniu zasilana regla zjechać na zero i tylko wtedy regiel się uzbroi i jednocześnie zaprogramuje. Po mojemu masz "gdzieś-coś" źle zaprogramowane w aparaturze (albo rozprogramowany regiel) i stąd takie hocki. Możliwości sporo ale błąd raczej leży po stronie operatora a nie Tallona Instrukcja od Tallona pozdrawia. EDIT: Na zawodach byś pewnie zaliczył bana czyli dyskwalifikację. Nie sądzę, żeby ktokolwiek chciał słuchać wyjaśnień. Jak śmigło stanęło to nie może ruszyć ponownie.
×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.