Skocz do zawartości

roberts

Modelarz
  • Postów

    75
  • Rejestracja

  • Ostatnia wizyta

Reputacja

1 Neutral

O roberts

  • Urodziny 23.08.1976

Informacje o profilu

  • Płeć
    Mężczyzna
  • Skąd
    Warszawa
  • Imię
    Robert
  1. Dziękuję bardzo, mam zajęcie na wieczór Edit: No i po zabawie, w open TX jest coś takiego jak symulator aparatury, przejrzałem wszystko i w TG9XR nawet z openTX nie ma w menu opcji wyboru trybów odbiornika. Jedynie zmiana parametrów ramki PPM, ilości kanałów i to koniec. Pora chyba przeznaczyć ją na .... Kupiłem używanego Taranisa 9XR+, wygląda dużo ciekawiej, dam znać czy coś się zmieniło jak przyjedzie Edit: Taranis dojechał, po dłuższej walce z konfiguracją udało się - oba odbiorniki zbindowały się normalnie w trybie ch1-8 z telemetrią. Udało się ogarnąć zarówno na wewnętrznym module TX jak i na dołożonym zewnętrznym XJT. Nie wiem dlaczego na Turnigy działy się jakieś szopki. A swoją drogą między obydwoma aparaturami jest wielka przepaść.
  2. Wiesz, że nawet już o tym myślałem, ale na TG 9XR musi być openTX w wersji 2.1 i niestety na oficjalnej stronie nie jest już dostępny do pobrania, a nowszy wer. 2.2.x nie ma w spisie tej aparatury. Zastanawiałem się nad kupieniem używanego Taranisa 9D+ No nic, nie będę drążył dalej tematu, dziękuję wszystkim za pomoc.
  3. Oczywiście trzymam F/S przy bindowaniu. Podsumowując, jest tak: Na starym sofcie: D8 - działa telemetria i mapowanie kanałów 1-8 na PWM D16 - niezależnie od trybów, telemetrii, zworek i innych cudaków, zawsze na wyjściach PWM mapuje mi kanały od 9-16 Na nowym sofcie: D8 - nie binduje się D16 - działa jak wyżej, na wyjściach PWM zawsze mapuje kanały 9-16 Próbowałem wszystkie kombinacje bindowania, za każdym razem w D16 na wyjściach są kanały 9-16. Dodam jeszcze, że mam dwa odbiorniki X8R i oba zachowują się dokładnie tak samo. Mam odbiornik frsky VD5M, który działa bez problemu, i radiomastera, który również działa ok, na obu wyjścia PWM są mapowane poprawnie. Przeglądałem zachodnie fora i gdzieś znalazłem info, że w sofcie v2 jest schrzaniona opcja bindowania zworkami. Zostawiłbym stary soft i tryb D8, w którym wszystko działało, bo i tak nie wykorzystuję pozostałych kanałów, ale z drugiej strony korzystam też z innych odbiorników, które są w wersji v2. I nie chce mi się zmieniać za każdym razem softu w XJT.
  4. Przepraszam, że post pod postem. Rozpracowałem co się dzieje, jednak nadal nie wiem co jest przyczyną. Po pierwsze jeśli chodzi o parametry ramki to nie mają one żadnego znaczenia, w TG9XR mogę ustawić PPM z kanałami od 8 do 16, bądź PPM16 również z kanałami 8-16. Nie zauważyłem różnicy oczywiście poza ilością kanałów. Zacząłem od wgrania starego softu do TX i RX. Bindowanie w/g instrukcji: moduł XJT, oba switche na off, tryb D16 odbiornik X8R bez zworek, tryb D16 z telemetrią, kanały PWM od 1-8 W efekcie brak sygnałów PWM na wyjściach 1-8 Za Waszą radą zmiksowałem sobie jeden z wyższych kanałów, padło akurat na 11, z potencjometrem i okazało się że na wyjściu ch3 zaczęło działać serwo. Czyli odbiornik pomimo bindowania zgodnego z instrukcją mapuje na wyjściach kanały 9-16. Dlaczego ? Poszedłem o krok dalej i zbindowałem go zgodnie z instrukcją w trybie D8 - czyli ze zworką między ch7-ch8. I w tej konfiguracji zaczął mapować normalnie kanały od 1-8 na wyjścia PWM. Pełen szczęścia poszedłem zaciosem i wgrałem najnowszy soft v2.1.0 do XJT oraz do X8R i zabawa od nowa. Bindowanie bez zworek w D16 i znowu kanały 9-16 na wyjściach. Więc próba znowu zbindowania w D8 - niestety komplet nie chciał się bindować. Szybko zernnąłem w instrukcję i zonk: X8R-EU version only works with XJT-EU version in D16 mode. W jestem punkcie wyjścia. Oczywiście mogę zmapować sobie w nadajniku kanały 1-8 na kanały 9-16, ale to nie w tym rzecz. Nie mam siły do tego - a nadmienię tylko, że wcześniej ten zestaw działał bez problemu.
  5. Dziękuję wszystkim za zaangażowanie w temat. Spróbuję dzisiaj poustawiać wszystko jeszcze raz i zbindować ponownie. Zależy mi żeby uruchomić X8R bo ma telemetrię. Może faktycznie coś się "poprzestawiało" i chodzi w trybie CH9-16. W obecnej chwili mam firmware w XJT "cofnięty" do v1.xx i zbindowny z odbiornikiem radiomastera. Gdzieś wyczytałem, że FrSky w starszej wersji softu jest kompatybilny z radiomasterem. I faktycznie mam 6-cio kanałowy odbiornik R86C i normalnie wszystkie 6 kanałów PWM działa elegancko. Tak więc tymczasowy setup do lotów jest A czy jest coś takiego jak "rozparowanie" nadajnika i odbiornika, żeby wrócić do fabrycznych ustawień?
  6. Używam Turnigy XR9, więc nie mam aż tak "bogatego" menu, a binduję odbiornik z modułem XJT w trybie D16 Ch1-8 z telemetrią przy pomocy przycisków na TX i RX zgodnie z instrukcją do odbiornika X8R. Myślę, że jeśli odbiornik bindował by się w trybie z wyjściami CH9-16 to tak czy inaczej na wyjściach PWM powinno coś być, a sprawdzałem oscyloskopem i tam po prostu nie ma sygnału. Mam możliwość zmiany protokołu i długości ramki, ale to nic nie pomaga. Czy po każdej zmianie parametrów ramki trzeba na nowo bindować TX i RX ?
  7. Witam, postanowiłem napisać, bo przeszukałem już chyba cały internet i nie znalazłem nic, może poza jednym takim samym przypadkiem, niestety bez rozwiązania problemu. Mam od wielu lat moduł TX model XJT firmy FrSky. Przez wiele lat nie było problemów aż tu.... Odbiornik X8R binduje się bez problemu, po czym na żadnym z ośmiu wyjść na serwa nie ma sygnału PWM. Moduł XJT działa bez problemu, bo sprawdzałem z innymi odbiornikami (VD5M oraz XM+). Myślałem, że to uszkodzony jest odbiornik, kupiłem drugi i jest dokładnie to samo. Na obu odbiornikach X8R nie ma sygnałów na wyjściach PWM, za to jest sygnał na SBUS, i działa telemetria po S.PORT. Dodam, że sytuacja jest taka sama kiedy wgram starszy firmware V1.xx do TX I RX, jak i kiedy zaktualizuję go do v2.xx. Działa SBUS, S. PORT, ale brak PWMa na wyjściach od 1-8. Czy ktoś spotkał się z taką sytuacją ? Co może być przyczyną? Pozdrawiam Robert
  8. A oglądałeś film, który jest załączony na banggood? Po pierwsze w opisie jest pakiet 3200mAh a na filmie widać, że po wyciągnięciu go z obudowy są cele 2000mAh - 1/3 mniej. Po drugie na filmie widać, że dron ma silniki 1806 2300kV - jeden taki silnik ma maksymalny prąd w okolicach 13A. Nawet przy 10A cztery silniki biorą 40A. Przy takim zestawie to 2Ah/40A = 0.05h czyli 3minuty - oczywiście nie latasz cały czas na 100% gazu więc może faktycznie te 7,5-10min osiągniesz tak jak piszesz.
  9. Witam, pozwolę sobie odświeżyć temat, żeby nie zakładać nowego Ja zawsze przechowuję swoje pakiety naładowane/rozładowane za pomocą funkcji storage do napięcia 3,8V na celę i nigdy nie miałem żadnych problemów. Ale nie o to mi chodzi w tej chwili. Zauważyłem ostatnio pewną rzecz, która mnie zastanawia i nie daje spokoju. A mianowicie - napięcie 3,8V występuje w dużym zakresie charakterystyki akumulatora. Sprawdziłem dwa przypadki - pierwszy z pakietem rozładowanym do 3V na celę, a drugi z pakietem naładowanym do 4,2V na celę. Przy funkcji storage na rozładowanym pakiecie osiągnąłem 3,8V na celę po naładowaniu ok 650 mAh. Przy pełnym pakiecie w który weszło wcześniej 2200mAh rozładowanie do 3,8V na celę osiągnąłem po ok 650-700mAh. Czyli mam jeden pakiet, w który weszło 650mAh i drugi w którym zostało ok 1500mAh. Oba mają takie same napięcia 3,8V na celę. Która opcja jest lepsza - jeśli chodzi o przechowywanie akumulatorów?
  10. roberts

    FrSky XJT - SWR

    Janusz, nie chcę aż tak głęboko wchodzić w temat - nadajnik jest sprawny, nieraz na nim latałem i nie miałem żadnych problemów. Ma wbudowaną telemetrię, która pokazuje sporo parametrów, min. SWR nadajnika. Na standardowej antenie, która ma bodajże 2dBi pokazuje SWR 16 - wydało mi się to dużą wartością, dlatego zacząłem kombinować z antenami i na antenie 5dBi udało mi się osiągnąć SWR między 0 a 1. Wnioskuję z tego, że druga antena jest porządniej wykonana i ma lepsze dopasowanie Faktycznie jednym sposobem jest pomierzenie faktycznego SWRa - to da mi 100% pewności. Myślałem, że może ktoś na forum posiada wiedzę, czy wartości SWR'a pokazywane przez telemetrię FrSky są miarodajne - czy może raczej pokazują coś z d...., coś co się chińczykowi, który pisał soft wydawało właściwe
  11. roberts

    FrSky XJT - SWR

    Nie mierzyłem - swoje wywody teoretyczne opieram o informacje, które znalazłem w sieci, a wartości SWR pokazuje telemetria w XJT.
  12. roberts

    FrSky XJT - SWR

    Zastanawia mnie tylko ta wartość 0. SWR w/g definicji przyjmuje wartości od 1 wzwyż - gdzie 1 to idealne dopasowanie nadajnika i anteny i cała energia zostaje wyemitowana, lub >1 gdy mamy niedopasowanie i część wraca do nadajnika jako fala odbita. Skąd 0?
  13. roberts

    FrSky XJT - SWR

    Witam wszystkich, nie udało mi się znaleźć na forum podobnego tematu więc postanowiłem założyć nowy. Pytanie dotyczy wartości parametru SWR w nadajniku XJT firmy FrSky. Na oryginalnej antenie telemetria pokazuje wartość 16-17 co teoretycznie jest bardzo dużą wartością. W/g źródeł w sieci przy SWR=10 około 2/3 energii wraca do nadajnika jako fala odbita a tylko 1/3 zostaje wyemitowana przez antenę. Więc można wnioskować, że oryginalny zestaw jest mocno niedoskonały. Wymieniłem w swoim nadajniku gniazdo RP-SMA wraz z kablem koncentrycznym, nie przyniosło to żadnego efektu. Dopiero wymiana anteny na antenę 2,4GHz 5dBi teoretycznie przyniosło efekt.Chociaż też nie wiem czy dobry, gdyż SWR waha się między 0 a 1. I tu znowu pojawia się wątpliwość bo w teorii SWR nie przyjmuje wartości mniejszej od 1 więc skąd to 0? Czy ktoś zgłębiał może ten temat i jest w stanie wytłumaczyć jak interpretować wskazania ?
  14. roberts

    NAZE32 + NZ GPS

    Temat nieaktualny, po pierwsze przesiadłem się z Cleanflight'a na Inav, po drugie zmieniłem fc na SPracing F3, po trzecie zmieniłem gps'a na ublox neo M8N. - Inav ma chyba najlepiej dopracowaną obsługą gps'a - przesiadka z F1 (naze32) na F3 - bez komentarza - GPS NEO M8N - działanie w porównaniu z NZgps powala z nóg - w bloku na biurku bez kombinacji w kilka sekund od startu mam 7-8 satelit i fixa 3d
  15. roberts

    NAZE32 + NZ GPS

    U mnie problemem jest to, że te 2 układy (naze32 i NZ GPS) w ogóle ze sobą nie chcą gadać, fix - fixem, ale u mnie nawet nie zapala się ikona gps'a w cleanflight, świeci się akcelerometr, żyroskop, magnetometr i barometr, a gps nie. Próbowałem na wszystkich portach, na wszystkich prędkościach oraz na AUTO, zamieniałem TX z RX i nic, autoconfig itp, itd... Znalazłem w sieci pliki wsadowe do konfiguracji pod U center, ładnie się wczytują, gps się przestawia, ale niestety chyba ten model nie ma flash'a ale przynajmniej mój jest zwalony bo nie zapamiętuje ustawień po wyłączeniu zasilania. Tak więc jedyne co mogę to próbować się z nim dogadać na ustawieniach fabrycznych. EDIT: podłączyłem gps pod sprzętowego uarta2, odpaliłem w CLI serialpassthrough (o dziwo cleanflight w wersji2.02 nie ma komendy gpspassthrough - albo ja jej nie ogarniam) i w CLI lecą dane z gpsa w NMEA, a kontroler tego nie ogarnia
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.