Jump to content

Modelarskie fly-by-wire ?


Piotter

Recommended Posts

W maszynach wojskowych fly-by-wire pozwala mi. in. budowanie samolotów o neutralnej czy wręcz ujemnej stateczności, zastanawiam sie jednak czy w pewnym zakresie nie daloby sie tego zastosowac w modelarstwie. Zastanawiam sie czy można by zrobic model niestateczny podłużnie który byłby stabilizowany aktywnie przez zyroskop w kanale wysokości ? Widzialem na youtube loty modelu o ksztaltach z grubsza Su-27, który był w stanie wykonywać kobrę właśnie dzięki żyroskopom, więc chyba dałoby sie to zrobić. Opinie ?

Link to comment
Share on other sites

Zasadniczo to latamy FBW cały czas, bo nie mamy połączeń mechanicznych, hydraulicznych czy pneumatycznych, powierzchni sterowych z drążkami sterowniczymi. :wink: No, chyba że na uwięzi, ale to przypadek szczególny.

Przy pomocy mikserów, trymerów i innych pomocy naukowych, masz wpływ na sposób przeniesienia ruchów drążka, na pracę elementów wykonawczych (serw).

Żyroskop to już dodatkowa opcja, do zastosowań w przypadkach szczególnych.

Model o jakim piszesz, to może być np. realistyczny model ptaka. Z natury rzeczy mocno niestateczny, ale żywy ptak ma takie żyroskopy, że nasze komputerki to się chowają pod ziemię ze wstydu :P

Czemu nie. Granice są po to, żeby je przekraczać.

Link to comment
Share on other sites

Temat który poruszasz jest dobrze rozpracowany przez Deva Powersa na jego stronie pokazuje filmy z testów różnych maszyn. Dokładnie wszystkie aspekty, większość, jest wytłumaczona w filmach.

http://rcpowers.com/

Dodatkowo jest film gdzie stosują 3 żyro do wspomagania zawisu na śmigle w 3D.

Model właśnie ze SC przeniesionym bliżej sterów wysokości, stabilizowany żyro jest bardzo manewrowy, właściwie to jest cała no może większa część tajemnicy manewrowości tych modeli i samolotów.

Właściwie tego typu konstrukcje, myślę tu o myśliwcach, są właściwie niestateczne i bez żyro nie poleci. Upraszczając w dużym stopniu.

Jeśli chcesz się właśnie pobawić z żyro to polecam ci tą stroną.

A odpowiadając na twoje zastanowienia, da się zastosować to w modelarstwie i to niewielkim kosztem, a zabawy kupa.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.