Jump to content

wytrzymałość skrzydła - pytanie o dźwigar


Artur z kołobrzegu

Recommended Posts

Cześć mam problem . Wyciełem rdzenie styropianowe do motoszybowca o przewidywanej wadze gotowego do lotu 900 gr . Rozpiętośc to 190 cm średnia cięciwa płata to 18 cm profil

hn1033 . Koncepcja skrzydła to styro oklejone papierem śniadaniowym z balsową krawędzią natarcia i sosnowymi dźwigarami od góry i od dołu płata . Pytanie brzmi jakie listewki chodzi o wymiar powinienem zastosować aby uzyskać wystarczającą wytrzymałość . tzn żeby skrzydła wytrzymały dynamiczne cholowanie jakieś pętle ewentualnie beczkę . Proszę o poradę i ewentualnie jak ktoś wie niech wytłumaczy jak to się oblicza

Link to comment
Share on other sites

ok wpisałem i nie wiem co jest co ? pas górny to co ? to listewka od góry płata ? a pas dolny to dźwigar od dołu tak ? Potrzebuje mieć całkowity wymiar listewki tzn jej grubośc i szerokość . W jaki sposób uzyskać te informacje z tego programu ??

 

Pas górny dźwigar z góry pas z dołu dźwigar z dołu.

Masz wyliczone pole przekroju. Teraz trzeba tylko dopasować sobie listewki aby miały podobne przekroje i koniec całej filozofii doboru dźwigarów.

Link to comment
Share on other sites

Guest tom_tom

Przy tym modelu który opisujesz, tak pi razy drzwi wystarczą listewki sosnowe 5x3 mm drobnosłojowe - ale pod warunkiem, że dźwigar będzie zamknięty - czyli pomiędzy dolnym pasem a górnym np. będą wklejone odcinki balsy słojami skierowanymi pionowo

(chodzi o to żebyś miał konstrukcję dwuteową albo odwrócone H jak zwał tak zwał)

 

Listewki możesz nawet pocienić (zeszlifować lub zestrugać) do 5x1 mm na końcówkach

 

Tomek

Link to comment
Share on other sites

Przy takim cienkim profilu i proponowanej konstrukcji, dźwigar sosnowy jest bez sensu. Jego przekrój jest taki, że górna i dolna listwa niemal się będą stykały. Dla tej konstrukcji trzeba raczej zrobić dźwigar węglowy lub przynajmniej wzmacniany węglem. W tym skrzydle całą siłę będzie przenosił tylko dźwigar. Pokrycie papierowe wprawdzie usztywnia płat ale niewiele go wspomaga na zginanie.

Link to comment
Share on other sites

No więc idąc "tropem" Marka zrezygnuje z sosny na rzecz kompozytu . Wymyśliłem że zrobie dźwigar dając bezpośrednio na rdzeń styropianowy ( bez wcześniejszego żłobienia rowka na dźwigar w rdzeniu - chcę przykleić tak poprostu na płasko od góry i od dołu skrzydła - będzie to dźwigar podwójny ) paski tkaniny szklanej przesączonej rzywicą . Zamierzam ( jak kupie węgiel ) zrobić tak że dam pasek tkaniny na rdzeń kolejną warstwą będzie rozpłaszczony rowing węglowy i na to jeszcze jedna warstwa tkaniny szklanej . Co wy na to ? jaką szerokość powinien mieś pasek tkaniny szklanej i jakiej gramatury powinienem ją zastosować ( zakładając że na razie dźwigar będzie tylko z laminatu bez użycia węgla ) >?

 

jak źle kombinuje to mnie poprawcie :D

Może macie inne koncepcje dźwigara w skrzydle o cienkim profilu ?

 

 

Ps wie ktoś może przy jakich obciążeniach powierzchni nośnej najlepiej spisuje się hn1033 do jakich obciążeń jest ten profil stworzony ?

Link to comment
Share on other sites

Paczka rovingu 16TEX kosztuje ok. 5 zł. Nie ma sensu walić na skrzydło najpierw tkaniny, potem rovingu i znów tkaniny. Węgiel daje wystarczającą wytrzymałość. Przykład: w 2m modelu przeznaczonym do akrobacji dźwigar to 2 pasy rovingu 16TEX i nic poza tym. Skrzydło jest pancerne.

 

Wydaje mi się że profile są projektowane raczej pod konkretne prędkości i liczby Re, a nie obciążenia. Obciążenie nie ma tu znaczenia. Tak mi się wydaje, ale mogę się mylić.

Link to comment
Share on other sites

Wydaje mi się że profile są projektowane raczej pod konkretne prędkości i liczby Re, a nie obciążenia. Obciążenie nie ma tu znaczenia. Tak mi się wydaje, ale mogę się mylić.
Jedno z drugim jest ściśle powiązane. Oczywiście profil rozpatrujemy w odniesieniu do liczby Re, ale jej wielkość zależy również od obciążenia, które wpływa na prędkość lotu, a ta bezpośrednio decyduje o wielkości liczby Re.
Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.