Skocz do zawartości

jaki prad ladowania


mar11

Rekomendowane odpowiedzi

Postaw mi kawę na buycoffee.to
witam posiadam pakiet do odbiornika zlutowany z 4 paluszkow energizer 2500 mah i ladowarke Multiplex LN-5014.

moje pytanie to jaki mam ustawic prad ladowania

 

Ogniwa Nimh zaleca się ładować pradem 0,1C - 0,2C. Większy prąd ładowania znacząco skraca ich żywotność. Może jakieś markowe, w technologii kosmicznej wykonane bez szkody zniosą 0,5C. Ale lepiej dłużej poczekać niż pakiety zmieniać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

też uzywam energizerów 1300 i 2500 i treaz zawsze ładuje je prądem 100mA. Kiedyś chciałem szybko naładowac i zapodałem 1C, efekt ugotowane i do wywalenia 8szt :)

 

 

EDIT

 

Dodam że ładuje ładowarką Shark 10. Pakiety rozładowywuje max 0,5A i zawsze robie dwa cykle rozł-ład

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mialem energizery w zabawkach dziecka - po prawie roku - zabawki sprzedane wraz z akumulatorkami (zawsze ladowanymi 1C - nawet im pojemnosc nie spadla)

Unirossy jak pisalem - (fakt, ze zakupione z ladowarka w zestawie - 15 min - naladowane do 80% - czasami sprawdzam imaxem pojemnosc - spadek pojemnosci malo zauwazalny)

Paluszek do mp3 - 1C - nic sie nie dzieje

Nawet akumulator do wkretarki laduje imaxem - wchodzi wiecej niz ladowanie oryginalna ladowarka - laduje 2C (nicd)

Kilkuletne pakiety do MC profi - firmowe Sanyo - laduje maksymalnym pradem - spadek pojemnosci po bog wie ilu latach moze z 15%)

 

Najgorsze jest to, ze teraz wiem, ze nie powinienem ich tak ladowac - wiec pewnie padna :twisted:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Używam Energizer'ów 2000mAh i moja ładowarka (LN 5014) jest w stanie poprawnie je naładować tylko prądem 200mA. Rozładowanie poprawnie wykonuje prądem 300mA.

 

Są problemy przy formowaniu, bo czasami nie rozpoznaje końca ładowania i trzeba przerwać ręcznie. Potem po rozładowaniu i ponownym naładowaniu pięknie w nie wchodzi i wychodzi z nich 2000 mAh (no mniej więcej). Ale zawsze 200mA ładowanie i 300mA rozładowanie.

 

Mammuth, Twoje akumulatorki były przeznaczone do szybkiego ładowania więc nie ma problemu ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rzecz w tym, ze kupowalem jak leci niekoniecznie w modelarskich sklepach i nigdy nie mialem problemow :| z zadnymi...

 

Coraz częściej czytam na forum porady w stylu: "Tak będzie dobrze bo... u mnie tak działa :P "

 

Koledzy powyżej mają rację. Generalnie korzystamy (pakiet odbiornika) z konsumenckich ogniw które ani nie posiadają wysokiej wydajności prądowej ani nie są przystosowane do ładowania wysokimi prądami. W praktyce wygląda to tak że każdy typ ogniwa ma różne w tej kwestii predyspozycje najczęściej odkrywane dopiero podczas użytkowania a same wyniki potrafią być bardzo różne.

 

Dlatego jest złota zasada że prąd ładowania ogniw NiXX powinien oscylować w granicach 1/10C. Zbyt niski prąd (mniejszy niż 1/10C) nie doładuje ogniwa i nie jest w tym przypadku niczym nienormalnym że ładowarka wskaże "wbite" 5000mAh dla ogniwa 2000mAh. Natomiast zbyt wysoki prąd ładowania powoduje wzrost napięcia na ogniwach i przedwczesne zatrzymanie procesu ładowania co jest dość niebezpieczne w przypadku kiedy zapomni się spojrzeć na czas ładowania czy ilość wbitych miliamperów. Pomiar napięcia niczego podejrzanego nie wskaże.

 

Takim sposobem rozbiłem model chcąc przed lotem naładować przez godzinę oryginalny pakiet Hitec 1300mAh prądem 1A. W praktyce taki pakiet nie trawi nawet 0,5A.

 

Dlatego dobrze wiedzieć co własne ogniwa potrafią i czego po nich się spodziewać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego dobrze wiedzieć co własne ogniwa potrafią i czego po nich się spodziewać.

 

masz racje a kto ma rację ten...................

:wink: to jak sie spotkamy ....

problem z ogniwami jest taki że nawet wielcy producenci zlewają nas cieplym.... i nie publikuja żadnych kart katalogowych do swoich ogniw konsumenckich .

 

kiedys pływałem w FSRE na ogniwach philips tanich jak barszcz ale znalazłem że sa wstanie oddwac (nicd) 45C w sposób ciagły ! i to gwarantowane...

 

znajdźcie teraz Energizera , Vartę czy inne GP - ich karty katalogowe .......

 

dlatego jeden powie mi działa a innemu zrobi Puchhhhhhhhhhh

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Naturalnie odwoluje to co napisalem wczesniej o ladowaniu 1C ;) nie jest bezpieczne jezeli nie ma sie odpowiednich ogniw!!!

A teraz moglby ktos napisac jak rozpoznac te ktore sie da od tych ktorych sie nie da - tak dla potomnosci ? ;) ?

EDIT: Widze, ze Brzydki juz odpowiedzial na moje pytanie zanim je zadalem :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Witam ,ładowałem przez noc moje akumulatorki - philips 2700mAh. Po przeczytaniu tego tematu zrobiłem tak jak Callab , tzn. prąd rozładowania 300mAh a ładowanie 200mAh . Ładowarka turningy accucel 6 . Powiem tylko tyle że ta metoda jest bardzo dobra , wg. mnie najodpowiedniejsza. Akumulatorki w ogóle się nie nagrzewają , ani troszkę , a przed chwilą osiągnęły 2780mAh i dalej przyjmują mAh . Dopiero teraz zrobiły się leciuuuutko ciepłe, nawet to jest za dużo powiedziane. Ciekawe ile przyjmą .

 

A mam takie pytanko - czy przechłodzenie akumulatorków może im zaszkodzić ? Np. jak bym zrobił jak chciałem wieczorem - włożyć je pod wentylator na całą noc . :P :mrgreen:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Anonymous

Staszek, po co mam marnować czas na odpowiadanie na Twoje PM skoro o to samo pytasz na forum i do tego dostajesz taką samą odpowiedź jakiej wcześniej Ci udzieliłem? Od tej pory pytaj na forum.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

,ładując małym prądem ładowarka może' zgłupieć "i pokaże że naładowane masz np 5000 mAh

 

Na ogół właśnie tak się dzieje przy pierwszym ładowaniu. Trzeba wtedy ręcznie przerwać ładowanie, rozładować i przy drugim ładowaniu powinno być dobrze - tak jak pisałem wcześniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.