Jump to content

Obrysowywanie skanów w autocadzie lub podobnym....


tomcze

Recommended Posts

To nic skomplikowanego. Zwykle programy typu CAD umożliwiają wstawienie rysunku (skanu) jako tła lub jako obraz. Potem wystarczy tylko odrysować rysunek, niczym przez kalkę i usunąć obraz.

Np. darmowy A9CAD ma w menu "wstaw" funkcję "obraz", dostępną też z pasku narzędzi. Klikasz, określasz wielkość ramki rysunku (ramka ma automatycznie zachowane proporcje) i klikasz. Na ekranie masz rysunek, ale nie jest on wektorowy.

Teraz używając linii i innych narzedzi CAD-a, "rysujesz" po rysunku.

 

Inną opcją jest obróbka obrazu w dowolnym programie graficznym. Robisz obraz czarno-biały, bawisz się kontrastem i jasnością, tak by wyraźne były tylko kształy, a potem obrabiasz taki rysunek w programie do wektoryzacji grafiki rastrowej. Np. WINTOPO - link jest dziale "różne" - "programy przydatne dla modelarzy".

http://pfmrc.eu/viewtopic.php?t=8184&highlight=programy+dla+modelarzy

Program wyszukuje linie na obrazie graficznym i zmienia je na wektory. Potem wystarczy tylko drobna korekta rezultatów pracy z "automatu" czyli dodanie tych linii, które program pominął i usuniecie tych, gdzie był nadgorliwy.

Link to comment
Share on other sites

W Autocadzie klikasz w górnym paski "wstaw" potem "obraz rastrowy" i wybierasz jakie zdjęcie chcesz wstawić. JAk już wstawisz to musisz zmierzyć jakąś część na tym zdjęciu(skanie) czy jest zachowana skala(jeśli nie to należy ją dopasować. Potem obrysowujesz to kreską i gotowe. Jakoś nie ufam programom które same robią obrysy bo zwykle więcej czasu trzeba poświęcić na poprawki niż na nowy rysunek :?

Link to comment
Share on other sites

Tu się muszę z Tomem zgodzić. :wink: Często lepiej jest zrobić rysunek od podstaw w CAD-zie, niż bawić się w konwersje.

Ja np. robiłem tak, że rysowałem siatkę z linii konstrukcyjnych odpowiadającą proporcjom elementu. Skrzyżowania linii były w punktach kluczowych. Potem wystarczyło tylko włączyć SNAP-a rysować po siatce np. polilinią, co już nie było trudne, jeśli się wiedziało, gdzie zahaczyć punkty linii. Na koniec usunąć liniie konsrukcyjne i mamy element.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.