Jump to content

gaśnie w powietrzu


Diakon

Recommended Posts

Witam. Dawno nie zaglądałem i dawno nie latałem do czasu... Byłem 2 razy polatać. Za drugim razem polatałem chwilę, zrobiłem beczke... i silnik zgasł, oczywiscie kret bo było nisko nad ziemią. Zdarzyło mi się kiedyś podobnie coś takiego.

 

Co tu może być przyczyną? Złączki wyglądają w porządku.

Odbiornik Hitec... nie pamietam nazwy! Ok, mam - HFS 04 MI+

Nadajnik Flash 4

Regulator jakiś TP 18A

silnik.... podobno jakiś TP, tyle wiem :)

lipol też nieznanego pochodzenia, poducha.

 

Dodam, że z tymi zakłuceniami czy przerwami jest tak... silnik nagle gaśnie i czasem po chwili się załącza. Czyli tak jakby coś przez chwilę nie łączyło. Temperatura? Trudno orzec, ale za ostatnim razem model bardzo krótko latał.

Zakłucenia - w pobliżu raczej nic nie ma.

Link to comment
Share on other sites

silnik nagle gaśnie i czasem po chwili się załącza

To może przez lipole.......silnik sie wyłącza bo regiel odcina a załącza się po chwili jak się ,, uzbiera '' trochę prądu. Pewnie dlatego że pakiet ,, poducha '' wytrzymuje bardzo krótko...

Link to comment
Share on other sites

Nie wiem, nie znam się na właściwościach przewodnościowych spuchniętych lipoli. Poprzednio latałem do wyczerpania lipola i model ani razu nie zgasł - mimo różnych harcy w powietrzu.

Link to comment
Share on other sites

Czy jak silnik gaśnie to drga - w zasadzie, to trudno powiedzieć, jak model jest w powietrzu... chociaż... moze drgać, ale głowy nie dam.

 

Luty na złączkach obejrzane, OK.

 

Dodam, że za poprzednim razem latałem i nic podobnego sie zdarzyło. Za to jeszcze poprzedni raz był w tamtym roku :) , no i były takie numerki.

Link to comment
Share on other sites

Mnie to wygląda na ułamany jeden z przewodów od silnika. Takie rzeczy dzieją się nawet po kilkudziesięciu lotach od drgań. Przewody od silnika robione są z bardzo grubych drutów nieodpornych na wyginanie. Włącz silnik i poruszaj tymi przewodami na ziemi i będziesz w domu.

Powodzenia.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Witam.

Próbowałem dziś poszukać problemu w instalacji :) .

 

I tak:

- kable i połączenia regulator / silnik raczej nie wchodzą w grę;

- kabel regulator / odbiornik raczej w porządku

- podejrzane: kabel/wtyczki relacji akumulator / regulator :) .

 

I tu głupieję, bo wtyczki są przylutowane dobrze! Najbardziej podejrzewam czarny kabel, stan złączek wygląda tak:

jedna, nazwijmy ją A: http://img828.imageshack.us/img828/245/wtyczka1.jpg ten "osad" na zewnątrz to po prostu klej taśmy izolacyjnej którą zdjąłem

i druga, powiedzmy B: http://img25.imageshack.us/img25/144/wtyczka2.jpg

 

I pytanie: czy te wtyczki są w tak złym stanie, żeby miały problemy z przewdzeniem? Nie wydaje mi się, to że w paru miejscach odpadła ta powłoka (czy jak to fachowo się zwie), chyba nie oznacza, że drastycznie spadłaby przewodność.

Mierzyłem opór na złaczce A do zrobionej dziurki w izolacji kilka cm dalej i wynosił 0,6-0,7 Ohma.

Może szukam źle przeczyny?

 

Aaa - chyba wcześniej nie dopisałem - gdy wsio jest podłączone już tak, jak miałoby być w locie, lekko ruszam dłonią kablami i w którymś momencie model przestaje reagować (wyłącza się?) - czasem od razu, a czasem jak dłużej mielę tymi kabelkami :) , zaś wystarczy znów trącić odpowiednio(e?) kable i po chwili się wszystko w modelu załącza od nowa, jak po podłączeniu. Stąd wnioskuję, że gdzieś musi być problem z przewodnością.

Link to comment
Share on other sites

Sam sobie odpowiedziałeś, jak ruszasz kablami to gaśnie. Generalnie wtyczki, a szczególnie gniazda wyglądają tragicznie, wyrzuć i zapomnij o nich, kup normalne goldy 3,5mm, normalna rezystancja złącza to 1-2mOhm czyli 0,001-0,002Ohm. Gratuluję ładnych zdjęć.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Tak tylko napiszę, wziąłem raz skalpel i odrapałem osad ze złączek, i póki co, przez 2 lub 3 krótkie loty nic nie przerywało. Niemniej jednak w planach byłoby gdzieś kupno goldów, ale to przy okazji zamawiania czegoś poza nimi.

 

W sumie to mnie zdziwiło, że niewiele brudu i tyle problemów, ciekawe, na jak długo ustąpiły :) .

 

 

***********************

Mam jeszcze pytanie, czy taki nie do konca pewny styk moze mieć wpływ na funkcjonowanie modelu? Tzn. jest taki problem, ze wprawdzie jeszcze model nie gaśnie, ale ma jakieś dziwne zakłucenia, czasem serwa robią jakieś delikatne lub gwałtwone ruchy, przez co model trzeba mieć ciagle na uwadze. Okolica jest raczej "czysta", bo może latać chwilę po mnie kolega na swojej aparaturze i jest OK.

Jeśli pamiętam, na szybowcu (czyli bez reglera i na NiCd 4,8V) chyba tak nie było....

Link to comment
Share on other sites

we wszystkich twoich wypowiedziach uzywasz słowa raczej

 

I tak:

- kable i połączenia regulator / silnik raczej nie wchodzą w grę;

- kabel regulator / odbiornik raczej w porządku

 

kolica jest raczej "czysta", bo może latać chwilę po mnie kolega na swojej aparaturze i jest OK.

 

 

czy naprawde to taki problem aby np. polutować te kable na stałe ! lub jak pisał tomekr kupić goldy 2mm czy też 3mm. Raczej może tak być że na złączas masz iskrzenie i powstaje pole magnetyczne które zakłóca pracę odbionika. możesz odbiornik wsadzić do folii alu ?!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Goldy już mam zamiar zamówić, tylko teraz pojawił się banalny problem :) , przepraszam za znów żenujące pytanie, ale w sumie to nie wiem - w którym miejscu mierzy się średnicę tej złączki gold? Ja mam jakąś, i można tak zmierzyć suwmiarką, że będzie 3mm, a można i tak, ze będzie 3,5mm (czy środek gniazda, czy zewnątrz gniazda...???)...

 

A lutować nie specjalnie, gdyż mam jedne wyposażenie, które często zmienia model... a problem występuje na stykach lipol-regulator, a tego lutować nie będę :wink: . Z resztą jest w porządku.

 

Dopytam jeszcze - co daje owinięcie odbiornika folią alu?

Link to comment
Share on other sites

 

a/ Goldy już mam zamiar zamówić, tylko teraz pojawił się banalny problem :) , przepraszam za znów żenujące pytanie, ale w sumie to nie wiem - w którym miejscu mierzy się średnicę tej złączki gold? Ja mam jakąś, i można tak zmierzyć suwmiarką, że będzie 3mm, a można i tak, ze będzie 3,5mm (czy środek gniazda, czy zewnątrz gniazda...???)...

 

b/ A lutować nie specjalnie, gdyż mam jedne wyposażenie, które często zmienia model... a problem występuje na stykach lipol-regulator, a tego lutować nie będę :wink: . Z resztą jest w porządku.

 

c/ Dopytam jeszcze - co daje owinięcie odbiornika folią alu?

 

c/ Puszka Faraday'a - poszukaj w wujka google co to jest...

b/ złącze akumulator - regulator zazwyczaj się nie lutuje - bo jak byś go ładował ??

a/ się NIE mierzy tylko się kupuje złącza tego samego typu męskie i żeńskie np. 3mm a Ci co sprzedają raczej zapakują Ci w woreczek odpowiednią parę ...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.