Skocz do zawartości

Cztery smigla


camkey

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 55
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Bez wystarczającej wiedzy możesz co najwyżej pomarzyć,a sądząc po temacie postu-twoje szanse są bardzo nikłe-"chciałbym" nie wystarczy.Tego typ modele o ile można tro tak nazwać są bardzo skomplikowane w budowie głównie pod względem opracowania softu pomijając już żyroskop (dwie osie X i Y) oraz akcelerometr do mierzenia przyspieszenia.Cały układ sterowania powinien być oparty na mikrokontrolerze,którego oprogramowanie do łatwych nie należy.Algorytmy sterowania "czterema śmigłami" czli tak zwanym X-Ufo lub też Quadrocopterem są bardzo skomplikowane.Na tego typu projekt potrzebujesz na start w ubogiej wersji około 1200zł.....więc zastanów się nad tym.Wydajny lipol do zasilenia wszystkiego,coś koło 2800mAh 3s,4 identyczne reglery do 4 identycznych mocnych silników 3F,żyro,aparatura,akcelerometr,same materiały-wszystko swoje kosztuje.Te wcześniej wspomniane przeze mnie 1200zł to jedynie na start :wink: :roll:

Cały projekt jeśli miałby być zrobiony od początku do końca z zasadami sztuki modelarskiej to jakieś nawet i 2500zł(silniki najlepiej Axi gdyż są odpowiedzialne za sterowanie całym modelem,dobre reglery pewnie po min.30A,Lipo Kokam lub pkrewne,żyroskop koniecznie dobrej marki typu Futaba,wszystkie E-skye odpadają)

 

 

TO NIE TAKIE PROSTE JAK SIĘ WYDAJE!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bez wystarczającej wiedzy możesz co najwyżej pomarzyć

 

A co masz na mysli piszac "wystarczajaca wiedza"? Ja zawodowo zajmuje sie projektowaniem platform navigacyjnych (OEM), wiec zasady dzialania roznego rodzaju czujnikow, czy ?C to u mnie bolka z maslem. :)

 

Cały układ sterowania powinien być oparty na mikrokontrolerze,którego oprogramowanie do łatwych nie należy

 

Na niemieckojezycznych forach dosc duzo tego, soft do Quadrokoptera czy innych podobnych jest Opensource. Takie trudne to znow nie jest ;)

 

Te wcześniej wspomniane przeze mnie 1200zł to jedynie na start :wink: :roll:

 

Zobaczymy - planuje sie zmiescic w 800PLN, rachunek podsumuje jak skoncze. Na razie wyglada ze powinienem dac rade.

 

Plytka z ?C gotowa, gyros i akcelometr juz mam, czujnik cisnienia przyjdzie w wtorek lub srode, regulator jeden przerobiony na I2C, trzy pozostale razem z silnikami w drodze z Chin.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powodzenia i zapisuje sie do tematu. Nie powiem ze jestem sceptycznie do tematu nastawiony i ze za tydzien juz Cie tu nie zobaczymy bo sam bardzo quadrocopterem jestem zainteresowany :) Jakby Ci sie udalo do 800zl i chcialbys zrobic jeszcze jeden to bylbym zainteresowany :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Elektronika: czesci zapasowe do Walkera UFO4: 3x gyro, 3 osiowy ACC za ~ 35€ - nie moglem sie oprzec.

 

ufo4_z16.jpg

 

W planach mialo byc wykorzystanie sensorow do wlasnej wersji elektroniki robionej na podstawie mikrokopter.de (sensory siedza na osobnej plytce), ale widzialem pare filmow na elektronice z Walkery i chwilowo odpuscilem. Na razie z oryginalnym softem, w planach podmiana na wlasny soft, przerobienie sterowania regli na UART, dolozenie czujnika cisnienia. Jak nie wyjdzie, to wroce do planu A. Czesci (D/A, sensor cisnienia, LDO, OP, ...) leza w skrzynce i "dojrzewaja" ;)

 

Silniki: Mystery D2632-1000

Regulatory: Mystery FM30A (w srodku jest to samo co w Roxxy, Dragonsky i setce innych). Soft bedzie zmieniony na PWM, przez co bedzie kompatybilny z softem z Walkery.

 

!BQpvH6!BWk~$(KGrHgoOKjwEjlLmV5FdBJ6!M)7-Gw~~_1.JPG

 

Import z Chin

 

Piasty z mikrokopter.de - niestety ch.... drogie.

 

Smigla: EPP0845

 

Rama: profile alu 7.5x10mm z Castorama Model Shop, FR4 i srobki z piwnicy ;)

 

Odbiornik: 6 kanalowa Walkera, ale zastanawiam sie nad modyfikacja oryginalnego odbiornika - jak gdzies dorwie odpowiedni kwarc, to bede walczyl nad przeprogramowaniem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pozostalo jeszcze przeprogramowanie reglerow, zrobienie podwozia i mozna startowac.

 

Planowana masa RTF 850g

Całkiem optymistycznie podchodzisz do zagadnienia. Przyłączam się do grona kibiców.

Twój projekt wydaje się bardzo niskobudżetowy. Moduł Walkera 40 dol., 4 silniki po 10 dol 4 regulatory po 10 dol, pakiet ok. 20 dol., rama. Od razu bym się skusił na realizację.

Mam kilka pytań dotyczących załączonego zdjęcia:

Spod modułu Walkery wychodzą po dwa przewody na każdy silnik, silniki są bezszczotkowe czyli trójfazowe. Domniemam że do tych dwóch przewodów podłączysz regulatory. Czy te 8 przewodów (4 X 2) zostaną podłączone bezpośrednio do pakietu zasilającego?

Czy sterowanie regulatorami odbędzie się z modułu? Jeśli tak to w jaki sposób podłączyć regulatory do tego modułu i czy da się to zrobić bez "programowania" ?

Czy da się podłączyć do modułu inny odbiornik niż Walkery? Na forach obcojęzycznych twierdzą że nie da się.

Czy mógłbyś bardziej szczegółowo przedstawić realizację projektu pod względem co do czego podłączyć?

Czy da się wykonać dopasowanie (programowanie) modułu i regulatorów domowymi sposobami?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy te 8 przewodów (4 X 2) zostaną podłączone bezpośrednio do pakietu zasilającego?

 

Za modulem strujacym/odbiornikeim jest rozgalezienie. Kabli jest wiecej: (odbiornik, sterowanie, 4x regler, akku)x2. Miedzy akku i wiazka bedzie jeszcze wylacznik i moze bezpiecznik 30A - nad tym drugim musze sie dobrze zastanowic.

 

BTW: zastanawiam sie czy polaczenie regler <-> wiazka robic na goldach czy bezposrednio lutowac.

 

Czy sterowanie regulatorami odbędzie się z modułu?

 

Tak. Na razie nawet nie bede podmienial softu w module. Modul steruje silnikami szczotkowymi (sterowanie PWM), regulatory 3F dostana soft, ktory bedzie reagowal na PWM zamiast na PPM.

 

Jeśli tak to w jaki sposób podłączyć regulatory do tego modułu i czy da się to zrobić bez "programowania" ?

 

Bez przeprogramowywania musial bys uzyc jeszcze konverterow PWM -> PPM, ale to dodatkowo spowalnia sterowanie.

 

Czy da się podłączyć do modułu inny odbiornik niż Walkery?

 

Tak. Oryginalny odbiornik walkery to modul wlutowywany w plytke sterujaca. Jest to odbiornik 6 kanalowy, z podwojna przemiana i PCM. Poniewaz nie mam pasownych kwarcow, wrzucilem normalny odbiornik PPM(w sumie potrzebne sa tylko 4 kanaly). Majac pasowne kwarce, mozna by bylo tez "tylko" podmienic soft w odbiorniku.

 

walkera_rx_160.jpg

 

Czy mógłbyś bardziej szczegółowo przedstawić realizację projektu pod względem co do czego podłączyć?

 

Duzo jest na X-ufo.net oraz na http://der-frickler.net/modellbau/planes/quattro. Gdybys czegos potrzebowal dotlumaczyc, pomoge. Wiecej opisze, gdy pojazd zacznie latac.

 

Czy da się wykonać dopasowanie (programowanie) modułu i regulatorów domowymi sposobami?

 

Regulatory i modul sa na atmelach AVR z serii Atmega. Programowanie odbywa sie z PC, programatory sa tanie jak barszcz, jedynie do procka trzeba dolutowac 4 kabelki (+2 zasilania).

 

t_dualsky20pwm_191.jpg

 

Że tez się Tobie chce .......... przynosić prace do domu

 

Nie przynosze - nie mam warunkow do tego typu zabaw w domu, wiec bawie sie w przerwie na lunch. Dlatego to tak pomalutku sie sklada, z drugiej strony mam przez to dostep do narzedzi, ktorych nie mam w domu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za modulem strujacym/odbiornikeim jest rozgalezienie. Kabli jest wiecej: (odbiornik, sterowanie, 4x regler, akku)x2. Miedzy akku i wiazka bedzie jeszcze wylacznik i moze bezpiecznik 30A - nad tym drugim musze sie dobrze zastanowic.

Nie wiem czy dobrze zrozumiałem, że przewody wysokoprądowe zasilające 4 silniki chcesz podłączyć pod wiązkę za modułem Walkery.

Jesli tak, to zastanawiam się czy moduł stworzony do sterowania/stabilizowania a zwłaszcza napędzania modelu o wadze 180 g wytrzyma natężenie potrzebne do zasilenia modelu o wadze 850 g.

Odradzałbym stosowanie bezpiecznika 30A - to nie po modelarsku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no to długi masz ten lunch

 

Godzinka dziennie, a kanapke z kawka mozna wrabac za 10 minut (i to jeszcze przed oficjalnym lunchem, n.p. w trakcie jakiejs tel.ko.) :P

 

Nie wiem czy dobrze zrozumiałem, że przewody wysokoprądowe zasilające 4 silniki chcesz podłączyć pod wiązkę za modułem Walkery.

 

Chyba nie do konca sie dogadalismy. Wiazka wyglada w nastepujacy sposob:

 

Akku -> punkt centralny. Z punktu centralnego 4 kable do reglulatorow + kabel do odbiornika + kabel do elektroniki. Zasilanie "mocy" jest rodzielone i nie przechodzi przez modul sterujacy.

 

Elektronika podlaczona jest do reglerow tylko kabelkami z sygnalem PWM (pulllup do 5V + FET sterujacy w oryginale silnikiem). Elektronika z odbiornikiem podpieta jest tylko 4 kabelkami (4 kanaly).

 

Odradzałbym stosowanie bezpiecznika 30A - to nie po modelarsku.

 

Dlatego pisze ze sie zastanawiam :) Z drugiej strony dobrze dobrany bezpiecznik nie sprawia problemow - tylko trzeba wiedziec jak go policzyc i na co zwrocic uwage.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.