Skocz do zawartości

Pierwsze DLG - Samoróbka


orzechowiec

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

 

Chciałbym złożyć swoje pierwsze Dlg.

Jako że nie stać mnie w dniu dzisiejszym na gotowca np typu Grot...w sumie to nawet na Bobolinka mnie nie stać :? , postanowiłem zrobić coś samemu. Poza tym nie mam przy czym dłubać i się nudzę:)

 

Kadłub zakupiłem na aukcji od Pana tom000 i prezentuje się tak (jak zrobię mu swoje zdjęcia to usunę link i wstawię zdjęcie)

 

Myślę że się nada - jeśli nie proszę wyprowadźcie mnie z błędu, a wtedy zrobię z niego coś małego na zbocze:)

 

Płat - i tu proszę Was głównie o pomoc. Z powodu braku możliwości wykonania go techniką VB zrobię go jako styro +balsa.

 

Rdzeń styropianowy będę zamawiał na aukcji - i tu pytanie do Was jaki rdzeń zamówić? Chciałbym aby szybowiec miał rozpiętość 1,2 (coś na wzór Zippiego by TEQ). Profil pewnie AG03 przechodzący w AG11.

 

1. Tylko od jakiej cześć skrzydła ma zaczynać się AG11? (nie wiem czy dobrze sformułowałem to pytanie:) ale nie wiem jak to jest z tymi przejściami profili)

 

2. Jaka ma być grubość samego rdzenia jeśli chce położyć na niego 1mm lub 1,5 balsę(która będzie lepsza - czy 1mmm wystarczy?) aby później nie wyszedł za gruby.

 

3. Jako dźwigar rozumiem użyć płaskowników węglowych?

 

Aha jeszcze tylko 2 pytania 8)

- zastanawiam się nad tkanina szklana pomiędzy balsę a styro tylko czy to nie wyjdzie za ciężko?

 

- model będzie miał lotki tylko jak je wykonać - myślę aby spływ rdzenia styro odciąć i wkleić balsowy jeszcze przed pokryciem balsa płata. Tylko wtedy lotki wycinać przed czy po oklejeniu skrzydła?

 

Przepraszam za tyle pytań :D ale mam nadzieje że mnie rozumiecie... sezon w pełni a widzę że dlg to świetna zabawa i chciałbym nauczyć się poczynić takowego rzutka w domowym zaciszu:D

 

Pozdrawiam,

Rafał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Kadłub nie jest najlepszy. Przy odrobinie szczęścia i pomyślunku, może coś się jednak z niego uda zrobić.

 

Skrzydło styro/balsa nie jest szczęśliwą technologią dla DLG. Wychodzi za ciężkie, szczególnie przy tak małym modelu jaki chcesz zrobić. Jeżeli już to zainwestuj w 1,5m skrzydła.

Z profilami przejściowymi to jest tak, że na jednym końcu rdzenia masz Ag3, a na drugim Ag11. Profil płynnie przechodzi przez całą długość rdzenia.

 

Balsa 1mm będzie nawet za gruba, użyłbym 0,8. Pod spód nie ma potrzeby dokładać tkaniny. Grubość rdzenia powinna być pocieniona o grubość poszycia, tak żeby ostateczna grubość skrzydła zgadzała się z założonym profilem.

W rekreacyjnych modelach styro/balsa o rozpiętości do 1,5m dźwigar jest zbędny.

 

W temacie lotek: przyjrzyj się rysunkom technicznym na stronie Arthobby. Wystarczy wstawić listewkę balsową w miejsce odcinania lotki zanim okleisz rdzeń balsą.

 

Rozważ jeszcze budowę skrzydła balsowego o klasycznej, żeberkowej konstrukcji, jak np. oryginalna Manta z RCgroups, lub inne modele prezentowane choćby na tym forum

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałbym aby szybowiec miał rozpiętość 1,2 (coś na wzór Zippiego by TEQ)

 

W takim razie i ja się udzielę ;) Osobiście proponuję; Zrób model tak samo jak ja. Nie chcę się przechwalać, ale zipper był moim najlepiej latającym DLG. Kadłub balsa+szkło jest bardzo wytrzymały. Skrzydło które wykonałem do tego modelu z balsy było super. Nie wyszło ciężko, natomiast było niezniszczalne praktycznie... W tym modelu przy tej masie nie było mowy o złożeniu ;) Ogon z rurki od wędki- do tej pory bez żadnego uszczerbku. Jedyne co be to stateczniki- Nie wolno tak robić stateczników. Ale ogólnie konstrukcja ok, polecam. No i lotki wcale nie są potrzebne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.