Skocz do zawartości

Silniki do modelu


ppompka

Rekomendowane odpowiedzi

Gość slawekmod
O właśnie o to mi chodziło! I prosze odpowiedzcie na pytanie
A ten tegulator do sterowania z ręki (coś takiego jak ja podałem w linku) to dostane w elektronicznym?

 

Tester serw robi się na jednym scalaczku NE555 .Prosty jak budowa cepa.Trzeba wpisać w google hasło "tester serw" lub jego odpowiednik po angielsku i pewnie wyskoczy jakiś schemat.Chyba na stronie stefana też jest takie ustrojstwo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość slawekmod

Kup uniwersalną płytkę w elektronicznym i dasz radę.To bardzo prosty układ.Jak zrobisz taki tester to będziesz mógł regulować prędkość każdego regla, czy to szczotkowego czy 3F.Również serwa będziesz mógł sprawdzać.Tester serw to generator z regulacją szerokości impulsu od 0.5ms do 1,5ms czyli od od zero obrotów do max obrotów lub w przypadku podłączenia serwa od jednego skrajnego położenia do drugiego.Czas trwania impulsu rzędu 1 ms powoduje że serwo jest w pozycji neutrealnej a w przypadku reglera to średni gaz (50% obrotów).

 

Poczytaj to http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic871257.html masz schemat i opis.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość slawekmod

To zrób układ taki jak na schemacie i będziesz miał płynną regulację.Oczywiście podany przeze mnie układ będzie sterował reglem , do bezpośredniego sterowania silnikiem się nie nadaje.On zastępuje po prostu sygnał z odbiornika RC.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość slawekmod

Ten drugi też jest prosty , scalaki masz narysowane tak jak będziesz je widział z góry fizycznie.Kup uniwersalną płytkę montażową i elementy które są na schemacie i poproś człowieka w zakładzie RTV żeby Ci to polutował, chyba że masz znajomego elektronika, ten poradzi sobie w godzinkę z tym układem.Szczerze mówiąc nawet by mi się nie chciało bawić z wytrawianiem płytki do takiego układu tylko zlutowałbym go na uniwersalnej,

 

http://www.uoguelph.ca/~antoon/gadgets/servo3.htm tu chyba najmniej elementów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z pierwszego postu doczytałem że chcesz zbudować prosty model na uwięzi i poszukujesz napędu.

 

Dalej lawina porad i zaraz mi się nasuwa pytanie po co tak kombinujecie jak konie pod górę??

Wiadomo że zależy Ci na kosztach więc po co regulacja gazu w modelu na uwięzi??

 

Jak ma być tanio to tylko dwie możliwości:

 

Napęd spalinowy - dobrze zacząłeś bo to dobry wybór do tego typu modeli.:

 

- Napędy samozapłonowe można kupić naprawdę za niewielkie pieniądze. Wada to oczywiście kłopotliwa praca szczególnie dla nowizjuszy a i nawet doświadczeni miewają kłopoty, do tego trudno dostępne i drogie paliwo.

 

- Napęd żarowy. Czasem można na Allegro trafić nie drogi silnik tego typu i jak najbardziej może to być silnik ze zwykłym gaźnikiem RC (dziwnie brzmi zwykły :roll: ) ;D To najlepsze wyjście moim zdaniem i zapewne najtańsze z możliwych. Cały Twój koszt to silnik, paliwo (przy małym silniku starczy na bardzo długo) i żarka do świec (można zrobić samemu jeśli posiadasz w domu jakąkolwiek ładowarkę do akumulatorów AA). I taki napęd bym polecał (silniczki OS 10FP, OS 10LA, ASP... wszystko podobnej wielkości)

 

- napęd elektryczny. Nawet jeśli wybierzesz małe silniki koszt będzie nie byle jaki. Jeżeli silnik 3f to konieczny jest regulator obrotów, urządzenie o którym rozmawiacie - czyli coś co zastąpi sygnał RC, wyłącznik (mechaniczny, czasowy), akumulatory napędowe i ładowarka do nich. Wszystko razem do kupy nie będzie w cale mało. Przy silniku szczotkowym nie potrzebny będzie jedynie regulator i to urządzenie zastępujące sygnał RC - bo po co? Po co regulacja obrotów?.

 

Na poniższym zdjęciu masz prosty modelik na uwięzi kolegi z lotniska chyba w opcji najtańszej jaka tylko może być :)

 

uwiez1_t2.jpg

 

- Silnik samozapłon MK-17, własnoręcznie wykonany zbiornik, wężyki od kroplówek - to cały napęd i osprzęt do tego (nie licząc strzykawki i paliwa :) ) Fakt - ten silnik jest pod okiem doświadczonego modelarza który sobie z nim radzi.

 

uwiez5_t2.jpg

 

Konstrukcja modelu jest równie prosta i nie wymaga drogich materiałów. Skrzydło to styropian oklejony papierem :)

 

A tak taki modelik lata :) Można tanio i prosto :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.