Skocz do zawartości

Polożenie podwozia względem skrzydla


Piotter

Rekomendowane odpowiedzi

Wzialem sie za budowanie górnoplata z depronu. Zrobilem wiec model 3D w wings3d zeby sobie przeanalizowac koncepcje modelu i mam teraz pewną zagwozdkę:

album_pic.php?pic_id=2183

 

Na obrazku widac dwie wersje kadluba, różnice pomiędzy nimi są wlasciwie tylko estetyczne, natomiast różne się położenia pałąka podwozia. Mówiąc szczerze ze względu na pomysł na zamocowanie węglowego pałąka w kadłubie bardziej pasowałoby mi połozenie "2", ale zastanawiam się czy tak znaczne wysunięcie podwozia do przodu nie będzie powodowało problemów przy starcie. Do dyspozycji mam tylko trawiaste, niezbyt równe błonia nad Wartą i położenie "2" w wiekszym stopniu chroniłoby też przed kapotażem na nierównościach. Jak to lepiej zrobić ? "1" czy "2" ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozpietosc 120 cm, cieciwa skrzydla 22 cm, profil NACA 2412. Dlugosc 100 cm. Technika: depron kryty papierem pakowym . Planuje zrobic przeźroczyste okna, więc skrzydlo bedzie musialo opierać sie na klatce ze sklejki. Maska silnika z laminatu (mam zapasową od zestawu Extry kol. Mirka L. i taka została wymodelowana tutaj w 3D) a podwozie węglowe z kółkami piankowymi 60 mm. Planuję napędzać model silnikiem Turnigy 2217/16 lub 3530-1100.

 

Pomijając ESĘ to pozostałe moje modele startują i lądują z trawy, więc i ten ma mieć taką możliwość, natomiast będzie wyższy i bedzie miał wyżej położony S.C względem podwozia niz wspominiany wcześniej model akrobacyjny a teren jest jaki jest. Chciałbym tym modelem poćwiczyć m.innymi precyzyjne lądowania więc podwozie w tym przypadku jest dość ważne ;D .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zdecydowanie dwójka! ;)

taki układ podowzia był testowany dość mocno w piperu mojej konstrukcji ;)

chociaz ja zrobiłbym podwozie z drutu fi2,5 , zamocowane jak w projekcie jedynce a jedynie wąsy wygięte w przód

bardzo fajnie wtedy pracuje przy nie do konca kontrolowanych kontaktach z glebą ;)

 

dodatkowo kadłub w okolicy skrzydel jest zwykle mocniejszy (gł. węzły) i łatwiej jest przenieść część obciążeń na skrzydła

jak zrobisz porzadna skrzynke ze sklejki "owocówki" - bedzie lekka i bedzie dosc trudno zostawic podozie w trawie ;)

 

powodzenia

Marek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.