Skocz do zawartości

Wyposażenie do Zefirka


Kolar

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich!

 

Jestem nowy na forum, od kilku tygodni przeglądam forum i postanowiłem zacząć przygodę z modelarstwem RC. Na początek wybrałem, że zbuduję Zefirka Pana Piotra P. i jestem w trakcie jego budowy.

 

Od kilkunastu dni szukam odpowiedniego sprzętu do mojego samolotu i wciąż nie mogę się zdecydować, co wybrać (wynika to z mojej niewiedzy nt. elektroniki w RC). Chciałbym, by było w miarę tanio. Taki sprzęt zamierzam kupić na początek:

 

Silnik, Regulator:

Tower Pro Combo Set 2410-09 + regulator 18A + śmigło 9x6E

 

Serwa:

Tower Pro SG-91R 1 na zapas (lub na przyszłość do innych modeli z lotkami)

 

Pakiet:

Jeszcze nie jestem pewien ale prawdopodobnie jeden z tych, a do tego ładowarka E-Sky EK2-0851 (7,4V-11,1V).

 

Aparatura:

Hitec - Laser 4 (bez serw), którą zakupie jak zdobędę te 3 stówki.

 

 

 

W związku z tym mam parę pytań:

 

1. Czy to wszystko będzie razem współpracowało? (Chciałbym wykorzystać sprzęt w następnych modelach podobnej wagi)

2. Czy czegoś brakuje do lotu?

3. Jaki pakiet doradzilibyście? (myślę że tak 1000-1800 mAh)

4. Czy koniecznie muszę zastosować prop saver? Wał silnika jest gwintowany więc można zamocować śmigło na śrubkę?

5. Czy ten jeden pakiet wystarczy do wszystkiego w samolocie? W zestawie aparatury, którą podałem, jest akumulator do odbiornika, jest on potrzebny?

6. Proszę o różne rady dotyczące tego sprzętu i samego Zefirka.

 

 

Pozdrawiam:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Anonymous

1.wszystko będzie współpracowało wzorowo.

2.do lotu brakuje modelu:)

3.najlepiej 11.1 v(3s) 1300mah 20-30C

4.nie jest konieczny prop saver. ale możesz przez to stracic parę smigieł a w ostatecznosci silnik.

5.pakiet li-pol wystarczy do obsługi wszystkiego w samolocie. pakiet 4,8 v przydaje się do odbiornika gdy masz model szybowca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź:) Ale tak przeglądam wczoraj sklepy modelarskie w necie i wpadłem na www.hobbycity.com. I aż mi gały wyszły jakie tam maja ceny! O połowę niższe! Strach pomyśleć co było w tamtym roku kiedy dolar kosztował ~2zł;P

 

No ale w związku z tym nie wiem czy mogę zaufać, że przesyłka dojdzie. Domyślam się, że trzeba zapłacić od razu za całość przez PayPal. Zdarzyło się komuś, że przesyłka w ogóle nie doszła? Jeśli polecacie ten sklep, od razu tam kupuje osprzęt i to lepszy niż podałem w pierwszym poście;]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm Turnigy 9 odpada od razu, nie chcę kupować sprzętu za tyle pieniędzy z zagranicy, jeszcze nigdy na www.hobbycity.com nie kupowałem:)

 

Ale Hobby King jak na 100zł z odbiornikiem to chyba całkiem nieźle:D Zamierzałem kupić Hitec Laser 4. Cze ta aparatura Hobby King z odbiornikiem w zestawie ma duży zasięg? I trzeba kupić osobny pakiet czy działa na baterie AA? I jeszcze jedno: Laser 4 ma rewersy na wszystkich kanałach i miksery V-tail i Elevon, czy w Hobby King też one są? A tak w ogóle do czego służą? Do lotek?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Silnik - może być. Śmigło 10x4,7 i pakiet zasilający 3S. Ja używam 1Ah i model lata nawet 15min,bo na takim wyposażeniu, może latać na 50% gazu.

Pakietu 2S też używałem ale model był ospały i ewidentnie brakowało mu trochę mocy. na 3S (11,1V) to mała rakietka. :wink:

Co do aparatury, radziłbym ci kupno nadajnika z komputerem i możliwością programowania samodzielnego (do HK potrzebujesz PC-ta). Nawet sobie jeszcze nie zdajesz sprawy i czasem trzeba poprawek na bieżąco wprowadzać. :P A trudno ze sobą zabierać na łąkę komputer i kabel. 2,4GHz też bym ci raczej na poczatek odradzał. Choćby z powodu cen osprzętu. Odbiorniczki mają "ciut" wyższe ceny, a do 35Mhz za połowę tego dostaniesz porządny odbiornik i sprawdzony. Jest też szerszy wybór. Na zawody masowe raczej jeździć na razie nie będziesz, więc i sensu nie ma. :wink: Na początek poszukaj może MX-12. To stara, ale bardzo jara aparaturka przetestowana przez całe pokolenia. Ma na pokłądzie wszystko co potrzebujesz i nawet więcej. Są do niej dostępne moduły z syntezą, oraz możną ją przerobić na 2,4GHz bez wielkich sztuczek. Jeśli z jakiś powodów ci się znudzi, to znajdziesz na nią klientów. :wink:

A jak lubisz tanio, to ja latałem Zefirkiem na E-sky 0404 i też latał. :devil:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[mammuth, już usunąłem avatara, przepraszam ale nie przeczytałem regulaminu :P]

 

A do tematu:

 

Zakupiłem na hobbycity następujący sprzęt:

 

TowerPro BM2409-18T / 25A BEC / 8x3.8 Prop Combo

 

3x Turnigy TG9 9g

 

Turnigy 1500mAh 3S 20C Lipo Pack

 

Prop Saver 3mm

 

oraz śmigła: 2x GWS 8x4, 1x GWS 8x4.3 i 1x APC 8x4-E

 

Na aparaturę się jeszcze nie zdecydowałem, ale jeśli paczka z tego sklepu dojdzie w miarę szybko (powiedzmy do 2 tygodni) to zamówię Hobby King'a 6ch albo Turnigy 9ch. Na stronie pisze że trzeba czekać do 30 dni, ale może się uwiną:P

 

W doborze zestawu pomagałem sobie trochę relacją z budowy Zefirka od Grzecha: http://pfmrc.eu/viewtopic.php?t=6996&highlight=zefir.

Zainstalował ten sam silnik i regulator więc sądząc po jego filmikach na youtube model nie powinien być "przeciążony" sprzętem;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Paczka ze sklepu w tydzień Ci dojdzie. Pakowanie to 2-3 dni...

 

mój rekord to 3 dni od momentu wysyłki do rozpakowania paczki :D

 

Serwa mogłeś wziąć HXT900, droższe o całe 0,5$ a renomę jak na razie mają lepszą (bo Turnigy niedawno weszło) - ale do zefirka dobry wybór.

 

regulator w porząsiu, tylko silnik ja bym już inny użył... teraz są "normalne" bezszczotki za 10-15$, te dzwonki jakością już odstają od reszty - ale do zefirka OK :D

 

ja latałem na śmigle 9 lub 10", 8" było dla mnie zdecydowanie za mało

 

I cieszę się że relacja komuś pomogła :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakie silniki bezszczotkowe masz na myśli? :) Myślałem że te od TowerPro są najlepsze (jakość/cena).

 

A jeśli chodzi o śmigła, te co zamówiłem będą za małe? Samolot będzie wolniej latał, wytwarzał mniejszy ciąg czy jak? Bo nie orientuję sie w tym :P

 

Za paczkę jeszcze nie zapłaciłem, bo czekam aż pieniądze dojdą na PayPal'a, a pisze tam że można anulować zamówienie to mógłbym ewentualnie coś zamienić:) Tylko nie wiem czy zmieniać ten silnik?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

może kiedyś były, teraz 3f bardziej się rozwinęło :D

 

First

 

Second

 

I jeszcze jeden i jeszcze raz

 

i wiele wiele innych. Jak masz czas to szukaj takich ~50g i dawaj linki to się oceni :)

 

Sam bym wział Hackera, ciągu NADTO do zefirka. Dlaczego bym go wziął? Bo zefirek Ci się szybko znudzi, zrobisz sobie akrobata z depronu i ten silnik będzie idealny dla akrobata 400-500g.

 

na małych śmigłach będziesz miał mniejszy ciąg i większą prędkość. śmiło np. 10x4,7 zapewnie większy ciąg i mniejszą prędkość niż np. 8x4

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja myślę jednak że zestawie jak jest czyli te combo, opłaca się bardziej bo w komplecie wychodzi taniej :P A ten silnik Hackera jakoś tak dziwnie wygląda :roll:

 

A czy w przyszłości na tym silniku TP 2409-18 będzie można (optymalnie) latać jakimś akrobatem?

 

Po zefirku, jeśli portfel pozwoli, zbuduję coś bardziej dynamicznego ;P ale też z depronu, na całobalsową konstrukcję nie prędko będę gotowy (jeśli chodzi o umiejętności).

 

 

Jeszcze powiem wam o jedynej i masakrycznej gafie jaką popełniłem jeśli chodzi o RC.

Bez żadnego pojęcia o modelarstwie RC chciałem czymś polatać i kupiłem tą zabawkę:

http://modele.sklep.pl/product_info.php?products_id=3295

 

I tak straciłem jakieś 260zł (tyle wtedy kosztowała), bo po paru lotach i kilku kretach coś pękło w jednym z silników i próbowałem sam naprawić (lutując stara lutownicą), ale nadal pękało. Po którymś lutowaniu chyba źle to zrobiłem i myślę że doprowadziłem do zwarcia i jeden engine nie działa:( Może jest do uratowania ale tyle cyny tam jest że trzebaby to usunąć jakoś (chyba sa takie odsysacze specjalne.

 

Szkoda tego ale za bardzo sie wtedy napaliłem na ten samolot (bo to niby pasażerski :mrgreen: )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo zefirek Ci się szybko znudzi, zrobisz sobie akrobata z depronu i ten silnik będzie idealny dla akrobata 400-500g.

 

Też tak myślałem, bo mój Zefirek jest obecnie bardzo wymęczonym weteranem, Ale wreszcie zmusiłem go do tego, żeby latał jak trzeba. Dziś złapałem nim pierwszą chmurę. :mrgreen: inna sprawa, że Chmura była raczej oparem i była góra 60m nad ziemią. Ale Zefirek ewidentnie w nią wleciał. :rotfl: I całkiem fajnie radził sobie z dość dużym wiatrem, przy którym MK-34 stał w miejscu i prawie nie chciał kręcić akrobacji.

 

Ale dobrze mieć dwa modele o różnym przeznaczeniu. Tak jak dziś, po walce "eMKą" (mocno nadwyrężyłem skrzydło przy okazji), wziąłem Zefirka i Parę wysokich wind, bez większego stresu i trochę spokojnego szybowania dla odprężenia nerwów. I wreszcie osiągnąłem sukces, a wierz mi, że byłem blisko rzucenia Zefirka w kąt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To też. :wink: Lubię sobie porzucać "eMKą" po niebie, jest to fajna zabawa, ale po 8 minutach bateria się kończy. Rekord mój to 12 minut latania, Ale na zasadzie motoszybowca, co zupełnie nie pasowało do charakteru tego modelu. :roll:

Z drugiej strony, modelarstwo RC jest dla mnie na tyle nowym hobby, że z wyniesienia Zefirka coraz wyżej i wyżej, czerpię prawdziwą przyjemność. Jakbym jeszcze miał FCO2... :devil: Próba upolowania komina też jest ekscytująca - złapie, czy nie złapie... :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dni lecą i lecą, bo zdecydowałem się, że kupię aparaturę Hobby King 6ch, więc znów czekam aż pieniądze dotrą na PayPal'a...

 

Ale mam jeszcze jedno pytanko:

Czy ten silnik Turnigy jest dokładnie taki sam w osiągach jak ten?

 

Wcześniej chciałem kupić zestaw TP2409-18 + BEC 25A + śmigło za 20$, ale gdy kupię sam regler Mag-8 25A za 11$, to zostanie mi 9$ na silnik (ograniczony budżet;]). Więc zaproponujcie najlepszy silnik z hobbycity do 9$.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli jednak Zefirek, to silnik mocno przesadzony. Ja latam na 2410-09 (104W) i na pakiecie 3S ( "śrubka" 10x4,7 :wink: ) wznosi się jak rakieta i potrafi pętle wywinąć. Prawie 200W silnik :shock: Źre kupę prądu i wymaga dużego regulatora. A tak, kupisz mniejszy (tańszy) i pakiet mniejszy potrzebny (tańszy). :wink: Przemyśl to jeszcze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.