Skocz do zawartości

Czym zlutowac pakiet ??


extream

Rekomendowane odpowiedzi

Problem jak w temacie. Moje aku nadajnika sie rozpadlo niewiadomo czemu widocznie ktos zle zlutowal ... Wiec pytam czym slutowac taki pakiet zeby to trzymalo sie ?? Bo cyna wogole tego nie trzyma. Wiem ze uzywacie jakichs specyfikow dlatego prosze o ich nazwy :) Potrzebuje zlutowac ogniwa bezposrednio.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Ja zawsze zpiłowuję warstwę chromu z biegunów akumulatorków i lutuję je zwykła cyną na zwykłą kalafonię.

Stosowanie róznych kwasopodobnych specyfików też jest wskazane tylko że po lutowaniu należy dokładnie umyć miejsca lutowania.

Nie umycie tych miejsc powoduje dalsze utlenianie połaczeń co w konsekwencji prowadzi do "rozpadnięcia sie pakietu", nie wspomnę juz o właściwościach elektrycznych takiego utlenionego połączenia...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zależy jeszce jak chcesz zlutować :)

 

Sprawdzony przepis:

 

:arrow: Styki lekko dremelkiem

:arrow: Lutowanie lutownicą 400W od dekarza do rynien z ostro spiłowanym grotem

:arrow: Kalafonia + Cyna

:arrow: Przygotowana miska z wodą destylowaną

:arrow: Przy lutowaniu 2 celek bezpośrednio jedna do drugiej jak w pakiecie HICKA, przygotowany kątownik podparty tworząc litere V i w nim lutuje pakiet

:arrow: Po zlutowaniu odrazu kompiel celek w misce z wodą

:arrow: Na koniec wymucie lutów w NITRO

 

póżniej już tylko zostaje albo termokurcz, albo zwykła izolacja i mamy piękny pakiecik :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze Marcin pisze.

 

Jest jeszcze inna metoda.

Co prawda nigdy jej nie sprawdziłem, bo mam blisko do firmy zgrzewającej pakiety (firma BTO w Lublinie).

Jednak można chyba z tego pomysłu zgrzewania skorzystać przy lutowaniu.

Potrzebna jest blaszka, którą lutujemy dwa ogniwa w pozycji równoległej.

Po zlutowaniu, ogniwa ustawiamy w linię (czyli zginamy blaszkę).

I tak postępujemy z następnymi ogniwami.

 

Lutowanie bezpośrednie ogniwo-ogniwo to dosyć trudna sprawa.

Można to zrobić przy użyciu grotu w kształcie litery T- jednocześnie grzejemy oba lutowane ogniwa (wcześniej pobielone) i szybko je dociskamy.

Tak jak pisałem, tego też nigdy nie robiłem i nie mam pojęcia, czy to działa.

 

W każdym razie wydajna lutownica/kolba jest jak najbardziej na miejscu :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak dogrzejesz 400W lutownicą i szybko w kątowniczu zetkniesz to nei ma problemów z pękaniem lutów. Luty pękają tylko wtedy gdy podczas krzepnięcia cyny połączenie jest poruszane w kątowniczku nie ma szans na to :)

 

Grot Lutownicy mam specjalnie wypiłowany coś niby litera T tluko że daczek jest okrągły :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Panowie wy naprawde lutujecie na cyne i kalafonie tylko

radze osobiscie zaprzestac takich metod i zamiast kalofoni uzyc jakiegos topnika np. Melu 10 jedna kropla na ogniwo i topnika i tylko dotknac lutownica transformatorowa z niweielka iloscia cyny i po krzyku tylko zasyczy i juz. Nie przegzew sie wtedy ogniw w przeciwnym razie mozna uszczodzic ogniwo. A najlepiej uzyc cyne z domieszka srebra 3 %.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja lutuję taśmą służącą do "odsysania" cyny przy rozlutowywaniu elektroniki. Jest nasączona kalafonią, genialnie się lutuje, a robię to tak:

 

-sklejam cyjanem ogniwa w pakiet,

-cyna plus kalafonia na każdy biegun, ale tak żeby cyny była duża "kropla"

-przykładam paseczek rzeczonej taśmy,

-przyciskam taśmę gorącym grotem do tej dużej "kropli", do momentu aż cyna się stopi i wpłynie w taśmę.

 

Trwa to dosłownie 3 sekundy, nie ma szans na przegrzanie ogniwa, tylko lutownica musi być odpowiednia (ja używam 100w kolbowej). Lutowałem tak i pakiety napędowe (ale tam taśma szła podwójnie) i ważące 16g pakiety 4,8V 180mAh do DLG. Działa bez zastrzeżeń.

 

Jeżeli pakiet trzeba lutować ogniwo do ogniwa, to też lutuję tą taśmą tylko jak pisał Hubert - lutuję do obydwu ogniw a potem składam. Tak mam polutowany pakiet 8x KAN 1800 do motoszybowca 2,60m. Działa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.