Skocz do zawartości

[P] Plany modelu RC Wicherek 15


Linux

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, sam się zdziwiłem, że nie mogę nigdzie znaleźć planów Wicherka 15.

Dla pomocy, wymiary: rozp. 1380mm, dł. 900.

Mam "Miniaturowe Lotnictwo" ale niestety bez tej wkładki z planami :)

Posiada ktoś plany Wicherka 15 tak, aby można je było zanieść do pkt. ksero i wydrukować, do klejenia A4 też ujdzie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te plany pobrałem wczoraj, plany Wicherka 25 są mapą bitową więc ciężko przeskalować, a Wicherka 10 w dxf. Więc wziąłem się do roboty i przeskalowałem, ale coś nie tak.

Orginalna 10 ze strony ma długość 704,53mm (chyba resztę stanowi statecznik ?), więc wyliczyłem, że aby zachować proporcję, Wicherek 15 musi mieć 880,65mm

podobnie zrobiłem ze skrzydłami itd. bazująć na wymiarach z książki Miniaturowe Lotnictwo.

Teraz wkleję 2 print screeny, niby wszystko się zgadza, bo długość mi wyszła 880,64mm (jedna setna milimetra nie robi różnicy), wręgi również mają po 50mm, ale coś nie tak ze skrzydłem, ale pomijam gdzieś 5mm ?

n0oupra6hxxyb0whrto_thumb.jpg

ifdnymhwgi4ollm9yx2o_thumb.jpg

 

Nie za mało dokładne są te plany, nie ma widoku z góry itp. ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś zciągnąłem z innej strony plany RWD 9 i w czasie budowy miałem podobne problemy.Częśc detali w ogóle nie trzymała wymiarów nie wspominając o wyglądzie w stosunku do oryginalnych planów.Ostatecznie skalowałem oryginalne plany.Lepiej zdobądź oryginalne plany papierowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Linux, Ty się czasem nie przejmujesz za bardzo ? Wicherek to latający kanciasty klocek, a Ty się martwisz o 5mm rozpiętości... :D

Oryginalnych papierowych planów W15 chyba nie było wcale, tylko 10 i 25.

Rozmiary 10 i 15 wg Schiera (z książki) masz tu -> http://www.alehar.aplus.pl/images/artykuly/wicherek_w_3_rzutach_duzy.jpg na stronie http://www.alehar.aplus.pl/artykuly_wicherek.html

Tylko weź pod uwagę, że skrzydło ma wznios, więc "na płask" jest dłuższe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To troszkę inaczej spytam,

wolałbym 15 ponieważ jest większa, a chciałem trochę większy model, który nauczyłby mnie latać modelami spalinowymi, taki plany na końcówkę wakacji :mrgreen:

Co będzie lepsze do nauki ? 10 czy 15 i dlaczego ? Jeśli obydwoma modelami można się nauczyć bez problemu latać na spaliniakach to wolę 15 bo składane skrzydła ułatwiają transport i nie będę miał z nim problemów, a model będzie już widoczny z większej odległości :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kuba, wicherek słaby jest do nauki (to znaczy w sensie że za stateczny ) , natomiast warto go zrobić bo to bardzo ładny sympatyczny modelik. Możesz zamówić we wspólnych projektach już wycięte formatki ze sklejki.

A do nauki moge dać Ci dobry kadłub Canary 40, dorobisz skrzydła i bedziesz miał fajnego trenerka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałem sam zbudować od podstaw (planów i cięcia sklejki), aby nabrać w tym wprawy, Wicherek wydał mi się taki klasyczny i dość prosty w budowie, a wszystkie opinie które czytałem mówią o nim w samych superlatywach, że model sam lata. Dlatego decyzja o budowie tak sympatycznego samolotu.

Co będzie lepsze na pierwszy model spalinowy tak pod silniczek do 2cm^3 i rozpiętości ~1,3m, aby były dobre plany?

Chyba jednak będę się upierał przy Wicherku :wink:

Na razie nie mam zamiaru budować modelu tylko zbieram sobie informacje co i jak, może na zakończenie wakacji coś się wystruga :]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Linux, rób Wicherka, co Ci szkodzi. Wymiary WICHERKA 15 = wymiary wersji 10 pomnożone przez 1,25. Na stronie AleHar'a masz artykuły o budowie "10" z książki guru Schiera, są też rysunki, kalkulator w rękę, skalujesz i masz. Jest też uwaga guru w tabelce, żeby zrobić "15" z cięciwą 200mm, więc plany sobie i tak sam narysujesz. Profil Wicherka (bodajże R310) robi się od cyrkla, (albo stosownymi 2 łukami w CADzie), a możesz wsadzić nieśmiertelny Clark Y i też poleci.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.