Skocz do zawartości

Profil do motoszybowca.


madrian

Rekomendowane odpowiedzi

Buduję następcę "Zefirka". Biedak po ostanim lądowaniu na punkt, nadaje się tylko do odbudowy. Korzystam więc z okazji. Własna koncepcja, oparta częściowo o ten znany model.

Tzn. Równie proste wykreślenie linii kadłuba. Model znacznie większy. 1m długości, rozpiętość skrzydła z profilem 1,6 + końcówki po 10cm = 1,8 całość. Klapolotki - bo chciałem mieć model z klapami, a to najlepsze wyjście by je mieć.

Usterzenie V-tail. Kiedyś trzeba poznać ten system ;) Proporcje kadłuba ściagnięte z Szybowca Jantar STD. Górnopłat - tak jak Zefirek. Napęd elektryczny, ale nie mam jeszcze silnika do tak dużego modelu. Silnik mogę nakarmić 21A prądu. Taki mam pakiet, a nawet dwa - będą wymienne. 4 serwa klasy HXT900 (albo TP SG91) zobaczymy, bo nie robiłem jeszcze zakupów. Choć z racji posiadanego wyposażenia skłaniam się ku TP, bo po prostu tych serw mam najwięcej, i w razie czego mam zapas. :wink:

 

Ale do rzeczy. Zastanawiam się nad skrzydłem. Konstrukcyjne (pianka - sosna do dżwigania - balsa), dzielone. Bez wzniosu, lub minimalny wznios 1*. Kąt natarcia skrzydła 2* względem osi kadłuba.

Chcę użyć profilu płaskowypukłego. Cięciwa 20cm. Grubość 10-15%

Clark Y wydaje mi się jakiś taki zbyt typowy.

Macie jakieś propozycje odnośnie profilu? Może jakiś inny, poza oklepanym C-Y?

A może się pomęczyć i wybrać inny rodzaj profilu? Myślałem też o NACA 2412, ale musiałbym trochę zmienić koncepcję.

Model ma być motoszybowcem, do trenerkowych lotów na silniku, ale też dawać szansę lotów szybowcowych. Zefirek trochę za szybko schodził w dół. Może też dostać szansę na załapanie się w termikę w idealnych warunkach? :P

W rodzajach profili jak na razie jestem mało oblatany i średnio się orientuję.

 

Kadłub prawie skończony. Został montaż osprzętu, oklejenie papierem (chcę wypróbować tę technikę) i ... skrzydło do zrobienia. Ale nie wiem, jaki dać profil.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bez wzniosu, lub minimalny wznios 1*. Kąt natarcia skrzydła 2* względem osi kadłuba.

 

Wznios polecam ciut większy. Polecam kąt zaklinowania jakieś 1,5 stopnia względem statecznika.

 

Co do profilu SD7037 nie jest zbyt płaski od spodu i trudno będzie wykonać ugięcie profilu ale profil mimo tego godny polecenia. Dobrze spisywałby się również któryś z Epplerów (ale tu musiałby się ktoś wypowiedzieć jaki to profil, bo ja nie pamiętam dokładnie jaki to był nr, podejrzewam, że 193), I z profili z płaskimi spodami można by zastosować również SD7084.

 

I na koniec dwa wątki:

 

http://pfmrc.eu/viewtopic.php?t=2333&highlight=sd7084

 

http://pfmrc.eu/viewtopic.php?t=1413&highlight=sd7084

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od literek i cyferek zaroiło się mi w głowie. Oj sporo tego.

Siadam i czytam.

Muszę się jeszcze zastanowić, czy nie można by takiego skrzydła (1,6 - 1,8m(połówki 80 - 90cm), 20cm) nabyć w postaci rdzenia do krycia fornirem. Oglądałem produkty SAU, ale nie mają takiego rdzenia. Ale słyszałem, że można wyciąć na zamówienie. Pytanie tylko, czy się to nie wyjdzie dużo drożej od płata konstrukcyjnego z pianko-balso-sosny. Praca też w końcu kosztuje :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poczytałem, zastanowiłem się i uznałem, że najlepiej będzie mi użyć profilu SD 7037.

Dzięki Koledze Utopi, spróbuję techniki rdzeń + fornir.

Wyślę zaraz zapytanie do "wycinarki", ale zapytam się jeszcze o fornir. Czy pokrycie 1,5mm balsa, nie będzie za ciężkie? Może pokryć 1mm? Musze to ustalić, żeby wiedzieć jak zadać wymiary do cięcia.

 

W skrzydle konstrukcyjnym, planowałem dwa dźwigary "drabinkowe" z Listewek sosnowych 2x5 przód i 2x3 tył (mało miejsca było). W skrzydle rdzeniowo-balsowym zwykle widzę tylko jeden dźwigar. Rozumiem, że skrzydło fornirowane ma rdzeniu jest sztywniejsze i wytrzymalsze niż konstrukcja z pianki i ten jeden, przedni dźwigar wystarczy.

Oprócz tego będą jeszcze bagnety. Nie robiłem jeszcze skrzydłą na bagnetach. Jak głęboko wsunąć bagnet w skrzydło? Chcę użyć rurki alu, wciskanej w drugą, spasowaną. Mam już taki komplet.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.