Skocz do zawartości

Pompa próżniowa


RobertK

Rekomendowane odpowiedzi

Marcin,możliwosci pompy z linku to ok 200mbar :cry:

Pozdrawiam

 

o_O o_O o_O o_O o_O

 

Końcowe ciśnienie w przypadku tej pompy którą podałem to 0,1 mbar, w przypadku pomp dwustopniowych 0,02 mbar. Jakieś 1 do 5 tyś razy mniej niż jak sugerujesz - potrzebujesz. (100mbar)

 

Oczywiście jak podłączysz pompę o zbyt małej wydajności do zbyt dużego układu nie osiągniesz dobrych rezultatów. Ale jeszcze nic nie napisałeś po co Ci pompa :)

 

Czyli potrzebujesz 0,1 bara? bo ja z lodówki wyciągam 0,8 bara bez problemu..

 

Co to teraz jest? Co to znaczy "wyciągasz 0,8 bar?" To znaczy że ciśnienie końcowe to 0,8 bar czy 0,2 bar? W jakim miejscu jest to lepszy rezultat niż 0,1?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Oczywiście jak podłączysz pompę o zbyt małej wydajności do zbyt dużego układu nie osiągniesz dobrych rezultatów. Ale jeszcze nic nie napisałeś po co Ci pompa :

 

Wykonuje podcisnieniowo elementy o powierzchni ok.0,7m ,pompa próżniowa podobna do tej z linku (do wykonywania próżni w układach chłodniczych) nie jest w stanie dać z siebie więcej niz podane 200mbar :(

 

powinno być naturalnie 0,200mbar :oops:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi nigdy nie udało się sprężarką lodówkową przekroczyć 1 bar-a

 

Wacuometr może być wyskalowany (pomijając inne jednostki) względem ciśnienia otoczenia (od 0bar do -1bar = próżnia) lub mierzyć ciśnienie rzeczywiste (od 1bar do 0bar=próżnia)... więc jak przekroczyć 1 bar... :?:

 

........Wykonuje podcisnieniowo elementy o powierzchni ok.0,7m ,pompa próżniowa podobna do tej z linku (do wykonywania próżni w układach chłodniczych) nie jest w stanie dać z siebie więcej niz podane 200mbar :(

 

To nie działa... wartość ciśnienia końcowego jest zależne także od wydajności, szczelności układu.

 

....gdyby jej próżnia końcowa wynosiła ile mówisz nie nadawałyby się do niczego...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...poprawiłem ,chodzoło mi o 1 mbar

 

Czyli ten 1mbar zostaje?

 

No ale przecież to jest całkiem przyzwoity wynik i na pewno wystarczający dla zastosowań modelarskich :) Przecież 1 bar to 1000mbar`ów więc zamykasz budzik analogowy (sama skala błędu pomiaru jest wyższa :) )

 

Do mierzenia "reszty" poniżej 1mbara potrzeba już czegoś bardziej precyzyjnego niż zwykły analogowy wacuometr.

 

Mój lodówkowiec nie zamykał budzika ale dwustopiniowa pompa bez problemu :)

 

P.S.

 

Na pewno mówimy o tych samych jednostkach? :D

 

Pompa (praktycznie nowa)Wigam typ 402 przy zamkniętych zaworach ok. 160 mbar po 50 min pracy ???

 

Wystarczy jedna drobna nieszczelność lub nieprawidłowa praca pompy (pomijam zbyt dużą objętość układu).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marcin, co masz na myśli pisząc "zbyt duża obiętość układu"

Włączam pompe ,która ma osprzęt do napełniania układów chłodniczych ,manometr R600 i R134 zamykam zawory (nic mięcej nie podłączam) ,oprócz waku i mam :po 50 min 160 mbar po 1,5 godz bez zmian ???Ten model jest 2-stopniowy Wszystkie połączenia sprawdzone są szczelne

Co Ty na to zakładam że zajmujesz sie zawodowo chłodnictwem???

 

Ale namieszałem :oops: :oops: :oops: o jednostkach mówimy tych samych , tylko zero za każdym razem gdzieś zjadałem :oops:

Czyli potrzebuję uzyskac ok 0,100mbara ,lodówkowiec daje ok 1 mbara , pompa do układów chłodniczych nie sciąga więcej niz 0,160 mbar (bez worka)

Teraz chyba wszystko jasne

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marcin, co masz na myśli pisząc "zbyt duża obiętość układu"

 

Objętość przestrzeni z jakiej pompa ma usunąć powietrze - od tego też zależy próżnia końcowa (ważny parametr "wydajność pompy"). Ale zastosowania modelarskie to nie są duże objętości, jak już to nieszczelności.

 

Włączam pompe ,która ma osprzęt do napełniania układów chłodniczych ,manometr R600 i R134 zamykam zawory (nic mięcej nie podłączam) ,oprócz waku i mam :po 50 min 160 mbar po 1,5 godz bez zmian ???Ten model jest 2-stopniowy Wszystkie połączenia sprawdzone są szczelne

 

Manometry chłodnicze kiepsko mierzą próżnię - służą do pomiaru ciśnienia wyższego od otaczającego. Takie pompy z łatwością osiągają -1 (czyli maksimum) na podziałce takiego manometru a wartość 160mbar byłaby widoczna nawet na takim manometrze.

 

Z podłączonym tylko wacuometrem wartość mierzona powinna być znacznie niższa niż 160mbar. Może być coś z pompą albo z manometrem którym dokonujesz pomiar.

 

Ale namieszałem :oops: :oops: :oops: o jednostkach mówimy tych samych , tylko zero za każdym razem gdzieś zjadałem :oops:

Czyli potrzebuję uzyskac ok 0,100mbara ,lodówkowiec daje ok 1 mbara , pompa do układów chłodniczych nie sciąga więcej niz 0,160 mbar (bez worka)

Teraz chyba wszystko jasne

 

Wszystko co wyżej napisałem wcześniej :) Ale teraz już wszystko coraz bardziej klarowne jest :) Wartość jaką podaje producent mierzona jest w określonych warunkach - teoretycznie powinna - praktycznie to już różnie.

 

W ogóle jest możliwe uzyskanie na worku 0,1 mbara?

 

(setne części milibara to już więcej niż mam obecnie do czynienia)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z workiem za pomocą wcześniej wspomnianej pompy 2-stopniowej (Wigam DIP 402 wydajność ok.90l/min) uzyskałem

vacp.jpg

 

Natomiast z tym samym workiem i pompą BL 30 (wydajność ok 30 m/h)bez problemu osiągałem: 0.109- 0,111mbara!!! Choć przyznaję inny przyrząd pomiarowy.Tak więc Marcinie nadal twierdzę że sugerowana pompa z Twojego linku (jedniostopniowa ,wydajnosć ok.60l/min) nie jest w stanie sprostać moim potrzebom ,choć zapewne jest ona odpowiednia dla osób ,które używają obecnie sprężarek lodówkowych przeznaczonych raczej do tłoczenia nie ssania :wink:

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak więc Marcinie nadal twierdzę że sugerowana pompa z Twojego linku (jedniostopniowa ,wydajnosć ok.60l/min) nie jest w stanie sprostać moim potrzebom ,choć zapewne jest ona odpowiednia dla osób ,które używają obecnie sprężarek lodówkowych przeznaczonych raczej do tłoczenia nie ssania :wink:

 

Oczywiście gdybyś na wstępie prawidłowo :wink: wyjaśnił czego oczekujesz nie proponowałbym Ci tej pompy - bo nie da rady. Pisałeś też że działasz amatorsko i kwoty też są istotne a Ty już używasz dwustopniowych pomp które do tanich nie należą, ponad to wymagania które sobie postawiłeś są "kosmiczne" w stosunku do prawdziwego amatora :)

 

Z gotowych produktów być może coś z konstrukcji dla zastosowań w medycynie chodź tych kompletnie nie znam. Nie pomogę Ci też więcej bo nie znam urządzeń które w praktyce mogą tego dokonać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.