camkey Opublikowano 5 Sierpnia 2009 Opublikowano 5 Sierpnia 2009 Watek ma sluzyc zrobieniu specyfikacji do low-cost mixera odbiornikow (problem z watku http://pfmrc.eu/viewtopic.php?t=18971 ). Specyfikacja: ?C: ATMega XXX Ilosc odbiornikow: 2 Ilosc kanalow: 6
MiQ27 Opublikowano 5 Sierpnia 2009 Opublikowano 5 Sierpnia 2009 Ok. To ja się podłączę pod listę wymagań. - 2 wejścia analogowe do ewentualnej implementacji monitorowania poziomu sygnału (Received signal strength indication = RSSI)
Gość Anonymous Opublikowano 5 Sierpnia 2009 Opublikowano 5 Sierpnia 2009 Zasilanie z LiPol 2s lub nawet 3s.
armand Opublikowano 5 Sierpnia 2009 Opublikowano 5 Sierpnia 2009 raczej po bandzie, że tak powiem 12 kanałowe odbiorniki, przecież nie ma obowiązku wykorzystywać wszystkich kanałów ja wiem czy warto się rozdrabniać, chyba że sprzętowo-programowe są ograniczenia sygnalizacja LED który pracuje, częstotoliwośc błyskania - informacja o częstości przełaczania odbiorników jedno zasialanie i tak zdwojenie zasialania jest wcześniej złącza tu po prostu "goldpiny" kabelek każdy sobie dorobi, ideałem było by złącze na taśmę (dwa rzędy goldpinów) z zatrzaskiem zakres napięcia pracy do 8,4V - dwa lipol pamiętaj o tym, że niektóre odbiorniki mają różne napięcie sterujące, jedne stabilizują, a inne podają taki jak zasialnie, najniższe to chyba 3,3V
japim Opublikowano 5 Sierpnia 2009 Opublikowano 5 Sierpnia 2009 A po czym poznacie, który odbiornik nadaje do serw dobry sygnał? Też w to wchodzę - interesuje mnie przede wszystkim zbindowanie odbiornika 2.4 GHz z 40 MHz...
armand Opublikowano 5 Sierpnia 2009 Opublikowano 5 Sierpnia 2009 po tym który świeci LED - wystarczy rozbudowywanie o wyświetlacz ciekłokrystaliczny to chyba przesada ale było by ładnie, ale jak już to opcjonalnie dopinany na taśmie
MiQ27 Opublikowano 5 Sierpnia 2009 Opublikowano 5 Sierpnia 2009 A po czym poznacie, który odbiornik nadaje do serw dobry sygnał? W czasie pracy w modelu ? Po RSSI, tak jak Peter pisał. Zakładam, że mówimy wyłącznie o transmisji po PPM/PWM, żadne cyfrowe CRC nie będzie miało miejsca.
armand Opublikowano 5 Sierpnia 2009 Opublikowano 5 Sierpnia 2009 czyli przełączamy albo progiem na RRSI albo Failsafe na wybranym kanale
MiQ27 Opublikowano 5 Sierpnia 2009 Opublikowano 5 Sierpnia 2009 Tylko musimy mieć albo odbiorniki z wyjściem RSSI (ew. możliwość zmodowania jakichś gotowych), albo odbiorniki z failsafe. Chyba, że ktoś wymyśli też sposób kontroli na zwykłych odbiornikach.
Mareq Opublikowano 5 Sierpnia 2009 Opublikowano 5 Sierpnia 2009 Moim zdaniem 6 kanałów to mało. Takie rozwiązanie raczej nadaje się do zastosowania w troszkę cenniekszych modelach i przudałoby się np. 8 kanałów. W sam raz tyle co ma typowy port w kontrolerze. Mamy zatem 2 porty dla wejść sygnałów z odbiorników oraz jeden port wyjściowy do sterowania serwomechanizmów. Dodajmy do tego jeszcze jeden port do celów sterujących i ewentualnej komunikacji np. z PC. Do tego dobrze by było jakby procesor miał Watch Doga. Pamiętam jak w pierwszych AVRach musiałem kombinować, żeby zakłócenia zewnętrzne nie wywalały programu.
camkey Opublikowano 5 Sierpnia 2009 Autor Opublikowano 5 Sierpnia 2009 Chyba, że ktoś wymyśli też sposób kontroli na zwykłych odbiornikach. Analiza sygnalu. Dlatego korci mnie uzycie sygnalu sumarycznego a nie wyjsc z n-kanalowych odbiornikow. ____ _ __ _ _ __ _| |_| |_| |_| |_| |_| |_ o------------------------------> t Wiemy ze sygnal PPM zaczyna sie 6ms pulsem. Potem 0.5ms przerwy, puls 0.5..1.5ms dla kanalu 1, 0.5ms przerwy, 0.5..1.5 ms dla kanalu 2 itd. Wystarczy sprawdzic czy sygnal byl poprawny (dlugosc pulsow i przerw w ramach specyfikacji, ilosc pulsow zgodna z zaprogramowana iloscia kanalow) i juz wiesz, czy ramka byla prawidlowa. RSSI oraz zgodnosc ramek obydwu odbiornikow jest dodatkowym kryterium.
MiQ27 Opublikowano 5 Sierpnia 2009 Opublikowano 5 Sierpnia 2009 Wiemy ze sygnal PPM zaczyna sie 6ms pulsem Nie wiemy. Może być 8ms. Niektóre firmy (kodery nadajników) stosują np. stałą 25ms ramkę i wtedy (przy 9 kanałach, na ten przykład) w jednej skrajnej sytuacji jest 9x2ms i zostaje 7ms impulsu synchronizacji, a w drugiej 9x1ms i zostaje 16ms. Albo ramkę 20ms - wtedy zostaje się przy 7-8 kanałach PPM/PWM (min. 4ms synchro).
zzradek Opublikowano 5 Sierpnia 2009 Opublikowano 5 Sierpnia 2009 Dlatego korci mnie uzycie sygnalu sumarycznego a nie wyjsc z n-kanalowych odbiornikow Czyli póki oba odbiorniki działają, dawać na wyjściu średnią długość z obu odbiorników?Albo co druga ramka z danego odbiornika. To bardziej sposób na zwiększenie zasięgu niż niezawodność, chociaż obie rzeczy są ze sobą mocno związane. Warto pokombinować tak, żeby w razie zepsucia mikrokontrolera, była pewnność, że któryś odbiornik będzie podawał sygnał na serwa. Obawiam się, że to się trochę kłóci z ideą sumowania sygnału. Głupio by było rozbić model, podczas gdy oba odbiorniki będą sprawne sygnalizacja LED który pracuje, częstotoliwośc błyskania - informacja o częstości przełaczania odbiorników Ważne jest poinformowanie pilota w czasie lotu o problemach.
camkey Opublikowano 5 Sierpnia 2009 Autor Opublikowano 5 Sierpnia 2009 razie zepsucia mikrokontrolera Trzeba projektowac tak, zeby prawdopodobienstwo tej opcji bylo rowne zeru.
Robot_ Opublikowano 5 Sierpnia 2009 Opublikowano 5 Sierpnia 2009 razie zepsucia mikrokontrolera Trzeba projektowac tak, zeby prawdopodobienstwo tej opcji bylo rowne zeru. Najlepiej zdublowac microprocesory i dać jakiegoś zarządce, ale znowu jego tez należało zdublować i tak dalej Akurat prawdopodobieństwo zepsucia się procka jest pomijalne przy prawdopodobieństwie błędnego odbioru. Poruszę może kwestię na jakiej licencji ma wyjść sprzęt i soft?
zzradek Opublikowano 5 Sierpnia 2009 Opublikowano 5 Sierpnia 2009 Najlepiej zdublowac microprocesory i dać jakiegoś zarządce, ale znowu jego tez należało zdublować i tak dalej Wystarczy zrobić przełącznik np na tranzystorze, który przy zaniku sygnału sterującego, będzie na stałe załączał któryś z odbiorników. W urządzeniu stacjonarnym zrobiłbym wręcz na przekaźniku.
armand Opublikowano 5 Sierpnia 2009 Opublikowano 5 Sierpnia 2009 sygnalizacja LED który pracuje, częstotoliwośc błyskania - informacja o częstości przełaczania odbiorników Ważne jest poinformowanie pilota w czasie lotu o problemach. Jak?? - zaproponuj coś sensownego innego niż zwrotny kanał radiowy. Inaczej z informacja czy bez niej spadasz tak samo, co prawda świadomość się podnosi, ale szkoda jest ta sama. Robot_ - prawa autorskie to jednak autor ustala, że tak powiem.
camkey Opublikowano 5 Sierpnia 2009 Autor Opublikowano 5 Sierpnia 2009 - monitorowanie RSSI -> 2x analog in ok - Failsafe na wybranym kanale ok - zasilanie z LiPol 2s lub nawet 3s ok - 12 kanalowe odbiorniki 8 kanalow - takie sa porty w mikro. Wiecej kanalow ewentualnie w nastepnej wersji. - jedno zasialanie i tak zdwojenie zasialania jest wczesniej Kazdy odbiornik zasilany z osobnego akku, serwa zasilane z obu. Optionalnie zasilanie z jednego akku. - zlacza: "goldpiny", idealem bylo by zlacze na tasme z zatrzaskiem ok - 10 pinowa tasma z zatrzaskiem - odbiorniki maja rózne napiecie sterujace optionalna stabilizacja napiecia zasilania odbiornika - sygnalizacja LED: który pracuje, informacja o czestosci przelaczania odbiorników ok - informowanie pilota w czasie lotu o problemach Driver dla superjasnej LED (30..50mA) + sygnalizowanie dzwiekowe. - wyswietlacz cieklokrystaliczny opcjonalnie ok. W kombinacji z paroma klawiszami lub encoderem umozliwia "przeprogramowanie" na lotnisku. - licencja na wyjsc sprzet i soft? Dla uzytkownikow forum i pojedynczych modeli HW jako "Bierware". Komercjalne uzycie platne. Warunki uzytkowania software do ustalenia z autorem.
instruktor Opublikowano 5 Sierpnia 2009 Opublikowano 5 Sierpnia 2009 Poniekąd jako sprawca "zamieszania" chciałbym nieśmiało zapytać czy taki "lutowacz" jak ja da sobie rade ze zbudowaniem tego wspaniałego (w założeniach) urządzenia ,no najwazniejsze ILE? chociaz w przybliżeniu.
camkey Opublikowano 5 Sierpnia 2009 Autor Opublikowano 5 Sierpnia 2009 Temat budowy zostawmy narazie otwarty. Opcje sa rozne - moim zdaniem najkorzystniejsza cenowo jest opcja zamowienia plytek z obsadzonymi elementami SMD, elementy montowane tradycyjnie do obsadzenia przez uzytkownika. Cena: staram sie dobierac komponenty tak, aby wyszlo mozliwie tanio. Procesor kosztuje kolo 15 pln (pojedyncze sztuki, w malej serii bedzie taniej). Koszty plytki zaleza od powierzchni i od ilosci zamowionych sztuk. Czesc komponentow jest obcjonalna. Dokladne informacje dostaniesz gdy skonczymy specyfikacje.
Rekomendowane odpowiedzi
Zarchiwizowany
Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.