Skocz do zawartości

okulary fotochromy?


modelpiotrek

Rekomendowane odpowiedzi

Ja latam w okularach typu fotochrom szarych.

Mam na obydwu szkłach -2.25 dioptri. Niestety nie mam, jak widać, sokolego wzroku, ale z fotochromami lata mi się fajnie.

W zależności od natężenia światła przyciemniają się mocniej lub słabiej. Najciemniejsze są podczas słonecznej pogody na śniegu.

Ja jestem zadowolony, ale w zasadzie to nie mam wielkiego porównania, bo używam ich codzienie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja używam ostatnio polaryzacyjnych, ale tandety z bazaru, za 40zł. Właściwie kupiłem je do samochodu, ale ostatnio korzystam także w trakcie latania. Nie ściemniają tak obrazu jak zwykłe ciemne szkła i poprawiają kontrast obiektów na tle nieba. "Wycinanie" refleksów i odbić przydaje się w samochodzie.

Druga zaleta, to są tandetnie wielkie i dobrze przylegają mi do oczu, ale to już kwestia fasonu. Ostatnio bardzo mi się to przydało, bo na polu zaatakowała mnie chmara meszek i pchały się właśnie do oczu. Gdybym miał zwykłe okulary, nie dałoby się latać. :wink:

Ale generalnie, wielkich cudów nie ma. Trochę lepiej. To wszystko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to poszukajcie sobie na Allegro w dziale wędkarstwo okularów JAXON są ściemniające i rozjaśniające. Sam używałem ich przez 2 lata aż połamałem.

 

Moje fajnei przylegały i fajnie wyglądały :D

 

http://allegro.pl/item691065917_okulary_polaryzacyjne_jaxon_ak_okx14.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nigdy nie używałem fotochromów, więc porównania nie mam, ale na co dzień korzystam z polaryzacyjnych - nasza polska Brenda ze szkłami w neutralnym szarym kolorze. Sam mniut! Nie wyobrażam sobie powrotu do zwykłych szkieł. Polaryzacyjne, jak napisał madrian, wycinają refleksy, poprawiają kontrast i - nie wiem jak to dokładnie opisać - osłabiają jasność. Pomimo, że są niezbyt ciemne, to bez mrużenia, męczenia czy łzawienia oczu pozwalają na obserwację modelu nawet w okolicach Słońca. Zwykłe okulary, nawet o wiele ciemniejsze, tak nie pozwalają. Oczywiście nie mówię o bezpośrednim patrzeniu w tarczę słoneczną - to nie maska spawalnicza :P .

Po założeniu moich okularów wszystko jest minimalnie ciemniejsze, bez refleksów, z większym kontrastem i zachowanymi barwami. Świetnie ogląda się w nich chmury, wodę... Poza tym są idealne do prowadzenia samochodu. Naprawdę polecam okulary polaryzacyjne.

 

 

 

EDIT: teraz oczekuję gratyfikacji od producentów okularów polaryzacyjnych - nic za darmo, kochani ;-) :P .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi mi dokładnie o te okulary

fotochrom

są ze szkłami polaryzacyjnymi i fotochrom , nie mam na szczęście jeszcze problemów ze wzrokiem ale meczą mi się bardzo oczy przez zwykłe okulary podczas latania.Po dłuższym patrzeniu w niebo za szybowcem zaczynają mi łzawić a model znajdujący się wysoko łatwo zgubić

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj tak, RayBan ma klasę i super jakość. Ja co prawda kupowałem oprawki na korekcyjne, niestety muszę nosić, ale w komplecie z dodatkowymi filtrami polaryzacyjnymi. Szkła mam szare fotochromy z antyrefleksami, ale dopiero założenie polaryzacyjnych daje pełen komfort w słoneczny dzień, a ile much nad głową wtedy widać, normalnie niewidocznych. :lol2:

Kupowałem u tego sprzedawcy http://stores.shop.ebay.pl/WoWShades4U_Rayban_W0QQ_fsubZ7QQ_sacatZWoWShades4UQ5fRaybanQ5fW0Q51Q51Q5ffsubQ5A7Q51Q51Q5fsidQ5A38333430Q51Q51Q5ftrksidQ5Ap4634Q512ec0Q512em322QQ_sidZ38333430QQ_trksidZp4634Q2ec0Q2em14?_pgn=1, dostawa trochę drogo wychodzi, ale warto.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piotrze mialem problemy z oczami w tamtym sezonie, kilka razy zapalenie spojowek, non stop łzawiły, okulary za 30zl nie pomagały, jeszcze pogarszały szczerze mowiac. Mozna znalesc na forum moj temat o tym, zdecydowalem sie na Solano polaryzacyjne, kosztowaly jakies 140zl ale nie żałuje złotówki na nie wydane. Wszystko jak opisuje Ładziak wyżej. Zniknely wszelkie problemy z oczami, mozna nawet przez chwile patrzec na model w sloncu. Model widac wyraznie na niebie bez wzgledu na warunki. Polecam. Inwestycja ktora na prawde ma sens.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Paweł, napisałeś tak, jakby te co kupiłeś, nie były oryginalne, a chyba są:

Oryginalne są cho... znaczy horrendalnie drogie (ok. 500zł!) ale można kupic ściagane ze stanów za ok. 150 zł.

 

Od lat używam tylko okularów polaryzacyjnych (na szczęście tylko p. słoneczne) i nie wyobrażam sobie innych. Sprawdzają się w samochodzie, nad wodą i oczywiście w modelarstwie.

Zaletą jest to, że przyciemniają przede wszystkim jasne niebo, a nie przyciemniają ciemnych obszarów (ziemia, trawa, las, woda itp.). Do tego jeszcze zwiększają kontrast, zmniejszają odbicia.

Miałem różne: począwszy od takich kupowanych na stacji benzynowej za 40 zeta (wcale nie były takie złe), aż do RayBanów za ponad 600.

Niestety mam tendencję do gubienia okularów i więcej RayBanów nie kupię. Dla mnie optymalne są takie Brendy lub podobne. Stosunek jakość / cena ok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

fotochrom a polaryzacyjne to zupełnie inne okulary choć bywają połączenia obu

 

szkła fotochromatyczne same ściemniają się po wyjściu na słońce aktywowane są UV ( wada -trochę długo się rozjaśniają po wejściu do ciemnego pomieszczenia )

Rewelacyjne są szkła Transitions

 

mam takie okulary z dodatkowym antyreflexem - rewelacja

 

 

Szkła polaryzacyjne wygaszają drgania światła w jednej płaszczyźnie ( najczęściej pionowej)

chronią oczy przed refleksami odbłysków słońca jednocześnie nie zamazując obrazu .

Najprostsza metoda sprawdzenie czy szkła są pokryte odpowiednią warstwą polaryzacyjną jest genialnie prosta jeśli znamy podaną wcześniej zasadę działania .

Bierzemy dwie pary okularów z polaryzacją, stykamy je soczewkami do siebie jednocześnie obracamy jeden z okularów o 90 stopni względem drugiego - w taki sposób aby przez takie "złączone soczewki" nie można nic zobaczyć jeśli to prawdziwy polaryzator - czyli .. ciemność widze ... wtedy są to soczewki z polaryzacją. Jeśli nastąpiło tylko ściemnienie obrazu to szkoda kasy na zakup bo to tylko marna podróba przeciwsłoneczna.

 

 

Polaryzacyjne okularki można "tanio" kupić w sklepach wędkarskich - polecam odwiedzić bo sam mam kilka par zarówno "rozjaśniających " jak i neutralnych oraz ściemniających obraz.

Często piszą iż szkła polaryzacyjne poprawiają kontrast i ostrość widzenia- nie jest to do końca prawdą . Szkła tylko usuwają refleksy świetlne które rozregulowują mechanizm akomodacji oka

 

Dodam że kiedyś po zawodach wędkarskich przyjechałem do domu 300km nocą nie zdejmując okularów. Kto spróbuje ten już ich nie zapomina zabrać ze sobą . Nad wodą nieocenione tak samo jak jadąc latem pod słońce .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak jest z okularami polaryzacyjnymi i wyświetlaczmi LCD ? ;)

A jak ma być... Nic. :mrgreen:

Co innego z wyświetlaczami starego typu na ciekłych kryształach. Takie jednobarwne z kalkulatorów czy zegarków. Te wyświetlacze mają filtr polaryzacyjny i występuje efekt wygaszenia światła przy obracaniu obu filtrów względem siebie.

Na ulicy można popatrzeć na samochody. Znikają odbłyski na szybach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pegaz na laptopie na lotnisku z wlaczonym podgladem lotu ja zawsze okulary zdejmuje bo za duzo tam nie widze jednak w domu nie zauwazylem roznicy, kwestia mocnego slonca chyba. Jesli chodzi o ładowarke to nie widać kompletnie nic na wyswietlaczu wiec trzeba zdjąć :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety mam tendencję do gubienia okularów i więcej RayBanów nie kupię.

Ja mam talent do siadania na swoich - wiec tez juz wiecej jak 100-150zl na okulary nie wydam.

Mam teraz JRpropo - ok 60 zl i jestem zadowolony.

Oslona rowniez z boku, duza powierzchnia szkiel - testowane na zboczu przy huraganie - oczy nie lzawia - mozna przez sloneczko przeleciec i ciagle wiadomo co sie dzieje z modelem. Za te pieniadze - naprawde polecam.

Ale czy one jakies polaryzacyjne czy inne sa - nie wiem :roll: :oops:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.