Skocz do zawartości

Jak zrobić "płaskie" lotnisko na trawie


Leda_g

Rekomendowane odpowiedzi

Po mojej ostatniej przygodzie z Kangurem http://pfmrc.eu/viewtopic.php?t=19190 muszę szukać jakiegoś płaskiego (betonowe, asfaltowe) lotniska.

Wiem że w przyszłości będzie mi przybywać temu podobnych modeli, które będą wymagać dość dobrej płyty startowej.

Jako że mam daleko do takowego miejsca startowego, myślę nad wykorzystaniem nieprzebytych obszarów łąkowych koło mojego domu.

Wielkim plusem tego byłaby bliskość, łatwość wyskoczenia choćby na godzinkę na jakieś loty.

Wyjazd na lotnisko to wiadomo całodzienna wyprawa, a tu mam takie fajne tereny i nic.

Częściowo dogadałem się z właścicielem terenu, i mam zgodę na niekolidujące z ich pracami użytkowanie łąki.

Problem jest tylko taki że nie mogę sam jej kosić (chyba że wydzierżawię), a i trawa na niej rosnąca to raczej nie typowa miękka łąka, tylko dość rzadka i twarda.

 

Dlatego też myślę nad zastosowaniem nakładanego pasa startowego, coś na ten wzór

 

Dołączona grafika

 

zdjęcia

http://www.mfgl.ch/index.php?option=com_phocagallery&view=category&id=32&Itemid=65

 

filmy http://www.mfgl.ch/index.php?option=com_content&view=article&id=118:hotspot-type-burgi&catid=50:alle&Itemid=64

 

Myślałem nad zastosowaniem tego typu tkaniny (a dokładnie agrotkaniny) http://www.allegro.pl/item713515855_agrotkanina_czarna_gruba_na_chwasty_3_2x100m.html

 

I tu mam pytanie czy ktoś już z takie pomysłu korzystał, ma jakieś przemyślenia problemy.

I teraz pytanie czy jak będzie dość duża trawa to uda misie zrobić jakiś rozsądny pas startowy z tego.

Pytanie jak z wiatrem, mocowaniem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja się zastanawiałem nad takim rozwiązaniem.

 

a) porządny pas dla dużych modeli to jakieś 100mx40 czyli 4000m2.

Każda cena przemnożona przez 4000 jest wysoka :-(

B) nie unikniesz przygotowania ziemi pod tkaniną, a odrastająca trawa będzie utrapieniem. Będzie trzeba wydać sporo forsy na wypalenie chemiczne wszystkiego co rośnie i wyrównanie ziemi

c) no i zaraz komuś się twój pas przyda...

d) 100g/m2 to cieniutka tkaninka, nawet nie porządny T-shirt

 

Rozwiązaniem byłyby stare pasy transmisyjne z kopalni - ciężkie, szerokie, gumowe, niezniszczalne z naszego punktu widzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

porządny pas dla dużych modeli to jakieś 100mx40 czyli 4000m2.

No tak tylko jak ja startuje z drogi 4mx50m z fosą, drzewami po bokach i kukurydzą to pas na otwartej przestrzeni 6x50 jest dla mnie już rewelacyjnym lotniskiem. A jak przy lądowaniu nie zmieszczę się na pasie to moja strata, a i motywacja wieksza do dokładnego lądowania.

 

A co do tej tkaniny to mam ją osobiście w ogrodzie i jest to nie do zniszczenia materiał (taki jak na torby i worki np na węgiel)

A wyjazd na lotnisko np 80km też kosztuję. Kilka przejazdów i mam na materiał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja mam taki pomysł:

 

Siatka plastikowa ogrodzeniowa (o oczkach rzędu 0,5cm), rozwinięta i zamocowana do ziemi np. za pomocą długich gwoździ... Pod siatkę można dać folię albo zostawić jak jest.

Rolka 1,2m x 10m takiej siatki to koszt rzędu 50zł. Kwestia przygotowania podłoża i pozbycia się trawy...

 

Zaleta to to, że zwinąć po lataniu łatwo, a i trwałość większa niż tkaniny, wada - jeśli pas miałby mieć np. 50m i szerokość 5m to robi się tej siatki trochę i nie chodzi nawet o koszt, tylko o masę.

 

Są siatki o różnych oczkach i szerokościach np.

http://www.mnpctech.com/mesh5.32.jpg

http://www.butimex.com.pl/foto/fb7_4_siatka_kontenerowa_k003.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podczas pokazów w Niemczech modelarze mieli płyty "multiplex" łączone na frezowane pióra . Multiplex to taka wielowarstwowa płyta z grubsza jak sklejka ale zawiera zarówno obłogi z drewna jak i płyty hdf klejone naprzemiennie . Zaletą był szybki montaż i demontaż.

Wadą cena i waga całość Nie mam niestety zdjęć

Co do tkaniny jeśli się zmarszczy to to efekt będzie podobny do wpadnięcia koła w dziurę w podłożu ale sam pomysł jest fajny i chyba trzeba tylko dograć sposób napinania

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No albo plandeka -Cięższa od banerów i może dało by się zdobyć jakąś starą niedużym kosztem. Pytanie tylko czy latając w upalny dzień taka plandeka (lub cokolwiek)

Nie 'zakisi" tej trawy? a z tego pan rolnik nie będzie zbyt zadowolony :twisted:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli już w stronę płyt to może coś w rodzaju puzli z płyty OSB? Ceny tej płyty też nie są super niskie ale jest w miarę łatwo dostępna.

 

Edit:

 

A może taka płyta "tekturowa" - taka sama jaką czasami stosuje się pod gumoleum. Jest tania, lżejsza od innych płyt i powinna tworzyć w miarę równą powierzchnię.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Normalny gumolit się nada, jest dość sztywny, nie będzie się zawijał, ale zajmie dużo miesca:/ wszystkie materiały zajmą dużo miejsca. Zastanawiałeś się czy jest sens coś takiego robić?? Miało by to służyć na wyskoki na godzinne latanko, połowę z tego czasu zajmie rozwijanie tego wszystkiego, upinanie, naciąganie. Po lotach trzeba to wszystko zwinąć, poskładać. Zajmie to trochę miejsca i trzeba mieć gdzie to przewozić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak macie gdzieś w pobliżu sadzawkę, to budujcie wodnosamoloty

Też o tym myślałem, bo u nas tego dostatek, tylko wszystko gdzieś w jakiś szuwarach , drzewach, a i jakiś kajak by się przydał aby to wyłowić.

 

A co do pomysłów na pseudo "beton" na trawie to faktem jest że nie moge zniszczyć podłoża. Czyli mata nie może leżeć cały czas (a tak byłoby najlepiej)

Chyba żeby się z nimi jakoś dogadać - jakaś mała dzierżawa- no nie wiem.

Plusem ogromnym mojego rozwiązania jest to że nie musze nawet brać samochodu aby tam dojechać. Mam to prawie pod nosem. A obszar jest w miare wyludniony i duży i co najważniesze w większości łąki.

Tutaj obraz tego miejsca, jego wymiary to gdzieś 500mx500m (bezpośrednia łąka), natomiast w kierunku zachodnim i północnym poza pojedynczym zabudowaniem jest około 2km miejsca do latania.

 

Dołączona grafika

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mirek daj właścicielowi tego "lotniska" jakiś twój model (niskobudżetowy) a niech chłopina sobie polata a jak mu się spodoba to sam zbuduje lotnisko

No i pużniej cała wioska bedzie chciała latać, a ja bedę musiał szukac innego miejsca,

ale myslę że jak bym mu postawił dobrą skrzynke browara to może by choc innym okiem na mnie spojrzał

 

wy to macie szczęcie mieszkać na odludziach wśród łąk ! u mnie tak dobrze nie ma.

Ale ty masz obok siebie profesjonalne lotnisko i changary

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stałem przed podobnym problemem. Folia ogrodnicza zupełnie się nie sprawdziła. Leżąc na gruncie nawet naciągnięta i przypięta na bokach unosiła się na każdej kępce trawy. Pomijam już, że każde jej rozłożenie zabierało i tak sporo czasu, a pozostawienie na dłużej niż tydzień niszczyło trawę.

Nie pozostało nic innego jak właśnie dzierżawa (szczęście w moim wypadku – darmowa). Teraz przynajmniej mam uwalcowane poletko 100x50 i mogę startować nawet z trzy centymetrowych kółek. Weź jednak pod uwagę że trzeba trochę zainwestować by wyrównać łąkę a później utrzymać ją we właściwym stanie. Koszenie takiego kawałka też zabiera czas i pieniądze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak w pobliżu jest droga, to lobbuj u gminy i namawiaj gospodarzy, żeby gmina wybetonowała tą drogę. No wiesz - dojazdy sprzętu rolniczego, poprawa infrastruktury gminy, poprawa bezpieczeństwa... A ty będziesz miał obok łąki utwardzony pas startowy... :mrgreen:

 

PS - co do pasów transmisyjnych, to jest pomysł wyłącznie stacjonarny. 20m takiego pasa może wazyć nawet kilkaset kilo. Nie jest to metoda do szybkiego rozstawiania się... :?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.