Skocz do zawartości

Wysokościomierz graficzny


Andrzej47

Rekomendowane odpowiedzi

Latając modelem szybowca zastanawiałem się zawsze na jakiej może być wysokości. Ponieważ brak punktów odniesienia jest to dosyć trudne. Do jej pomiaru najlepszy byłby sprzęt produkowany np. przez pitlaba, ale jest to dosyć duży koszt, a także nie w każdym modelu jest miejsce na jego umieszczenie.

Wymyśliłem więc coś takiego. Znając rozpiętość szybowca i długość ręki wyliczyłem używając twierdzenia Talesa wielkości ikonki modelu dla wysokości 100 do 600m co 100m. Wydrkowałem je na przezroczystej folii i teraz obserwując model poprzez folię z ikonkami porównuję z którą ikonką jego wielkość się pokrywa. Szacunkowo mogę określić wysokość z dokładnością ok. 50m. Pamiętać jednak trzeba, że model musi znajdować się nad głową. Jeżeli jest dalej trzeba wziąć poprawkę na kąt jego widzenia. Najprościej można to zrobić skręcając w bok szablon z ikonkami o taki kąt, pod jakim jest widoczny szybowiec. Z "wynalazku" jestem zadowolony bo minimalnym kosztem jestem w stanie ocenić teraz wysokość na jakiej znajduje sie szybowiec. :)

Wysokościomierz nazwałem wysokościomierzem graficznym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś sędziowie rozstawiali "kątomierze" w znanej odległości tworzace podstawę. Ustawione pod tym samym kątem" pomoce" z twierdzenia Pitagorasa określały wysokość modelu. Obecnie mozesz do modelu włożyć wysokościomierz za lekko ponad 100zł ( taki turystyczny - są na Allegro) i z dokładnością powiedzmy do 1m sprawdzić pułap. niestety dopiero po wylądowaniu. Takie coś używam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też "takie coś" używam (od wczoraj), ale wątpię w dokładność 1m. Dokładność dla pomiarów GPS wyniesie pewnie kilkanaście lub kilkadziesiąt metrów, a dla pomiaru barometrycznego kilka.

I tu byś się zdziwił - jeżeli dokładność byłaby taka mała to jakim cudem model po powrocie na ziemię pokazuje +/- 1 m różnicy. Wg mądryuch wynika on z dryftu temperaturowego a nie z dokładności - ta jest na poziomie +/- 2 metry w barometrycznych i +/- 5 w GPS.

 

ps. robiłem testy w domu na wysokości do 7 m i dokładność wynikała z digitalizacji czyli +/- 1 m ( VAM/VAT z www.elv.de )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też "takie coś" używam (od wczoraj), ale wątpię w dokładność 1m. Dokładność dla pomiarów GPS wyniesie pewnie kilkanaście lub kilkadziesiąt metrów, a dla pomiaru barometrycznego kilka.

I tu byś się zdziwił - jeżeli dokładność byłaby taka mała to jakim cudem model po powrocie na ziemię pokazuje +/- 1 m różnicy. Wg mądryuch wynika on z dryftu temperaturowego a nie z dokładności - ta jest na poziomie +/- 2 metry w barometrycznych i +/- 5 w GPS.

 

ps. robiłem testy w domu na wysokości do 7 m i dokładność wynikała z digitalizacji czyli +/- 1 m ( VAM/VAT z www.elv.de )

Jeżeli GPS leży nieruchomo, to program uśrednia wyniki i dokładność może być dosyć duża, ale jeżeli przemieszcza się , to błąd jest znacznie większy, chociaż program może niwelować jakieś skrajne odchyłki i wprowadzać poprawki. Dokładność 5m która wyświetla sie na ekranie GPSa dotyczy pomiaru w poziomie. W pionie dokładność jest mniejsza. Weź porównaj logi igc. z zapisu lotu szybowca i porównaj zapis wysokości GPS i barometryczny to zobaczysz róznicę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ze 3lata temu też intensywnie myślałem nad takim ustrojstwem.Były dwa pomysły i jeden zrealizowałem 8) ale średnio działał :(

 

Pomysł zrealizowany polegał na zrobieniu dwóch peryskopów tak że jednym okiem patrzyłem w jeden drugim w drugi.W ten sposób moje oczy zamiast rozstawu ok 10cm miały rozstaw ok 50cm. Jedno lusterko jednego z peryskopów miało regulowany kąt z podziałką.Miało to działać tak że kąt lusterka reguluje tak aby w obu oczach mieć ten sam obraz a podziałka wskazuje w jakiej model jest odległości. działało to może do odległości 10m.Może zbyt mały rozstaw może kiepskie wykonanie(główny materiał to sklejka owocówka)

 

Drugi pomysł zasadą działania przypominał twój:

Bierzemy kawałek rury ok 40mm średnicy i długości powiedzmy 500mm .na jednym końcu robimy coś w rodzaju przesłony składającej się z dwóch płytek .Rozstaw płytek jest regulowany i posiada podziałkę.Znając odległość przesłony do oka,rozstaw płytek i rozpiętość modelu jesteśmy w stanie określić wysokość lotu. Głównym problemem będzie to że patrząc na model rozmywają nam się krawędzie płytek i odwrotnie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widziałem ten wysokościomierz, ale robiłem próby z widocznością diody o mocy 3W i prądzie 700mA z trudem można było ją dostrzec z odległości 400m. Dioda którą ma ten wysokościomierz nie wygląda żeby miała moc większą jak 80mW przy prądzie 20mA i nie wiem czy w ciagu dnia będzie widoczna dalej jak 100m.

Może ktoś jednak używał tego wysokościomierza i ma na jego temat jakąś opinię?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widziałem ten wysokościomierz, ale robiłem próby z widocznością diody o mocy 3W i prądzie 700mA z trudem można było ją dostrzec z odległości 400m. Dioda którą ma ten wysokościomierz nie wygląda żeby miała moc większą jak 80mW przy prądzie 20mA i nie wiem czy w ciagu dnia będzie widoczna dalej jak 100m.

Może ktoś jednak używał tego wysokościomierza i ma na jego temat jakąś opinię?

Odczyt tego wysokosciomierza odbywa sie przeciez nie podczas lotu a po wyladowaniu. Wysokosciomierz pamieta najwyzsza wysokosc na jakiej byl / reset i kolejny start a po wyladowaniu odczyt. Sporo osob uzywa tego w modelach dlg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.