Skocz do zawartości

Czyszczenie przypalonego oleju rycynowego z silnika


Gość Anonymous

Rekomendowane odpowiedzi

Czołem!

 

Kupiłem używany silnik spalinowy, który, lekko mówiąc, jest ubabrany w oleju rycynowym. Może nie tyle sam silnik, co bardziej tłumik. Jeśli chodzi o kwestie wyposażenia jestem raczej estetą (pomimo że się nie znam) i wolałbym żeby silnik był czysty. Poprzedni właściciel próbował usunąć rycynę mechanicznie - chyba pilnikiem albo czymś takim a co za tym idzie, silnik ma gdzieniegdzeie widoczne kiepskiej jakości szlify na swojej powierzchni. Czy może ktoś ma jakiś sposób jak usunąć ten olej z elementów silnika? Może jakiś preparat albo rozpuszczalnik?

 

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mojego starego, zapieczonego samozapłona wyczyściłem na błysk wynalazkiem zwanym "Starwax - Środek odtłuszczający specjalny do kuchni", zakupionym chyba w Castoramie. Jest w białej, płaskiej butelce z pistoletowym atomizerem. Na etykiecie jest dopisek "Działa bez szorowania", tym niemniej wspomagałem się starą szczoteczką do zębów. Jak chcesz wypróbować, to zapraszam :-) .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jak tak, to zostawię tłumik na noc w środku "Cilit BANG" temu do tłuszczu i kuchni. Jak nie pomoże, to zakupię tego Starwaxa ;)

Jeśli długa kąpiel to w rozpuszczalniku. Jeżeli chcesz użyć tych innych mikstur to z marszu- psik, psik i pucu pucu, chlastu chlastu... :wink: :mrgreen:

 

Na wszelki wypadek dodam, że gaźnika lepiej tymi metodami nie czyścić bo uszczelniacze (O-ringi) mogą nie przeżyć takiego eksperymentu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Silniczek to SC.40 (6,5 ccm) udało się kupić całkiem niedrogo. Na tyle ile się znam i co rozmawiałem ze Sławkiem, to jego stan jest całkiem wporządku, ale tłumik ma nieźle ubabrany olejem, a głowicę i użebrowanie karteru też, ale znacznie mniej.

 

Konrad, jak inne metody nie pomogą to ugotuję ;)

Rob Mc Fly, zrobiłbym tak jak mówisz, ale na balkonie jest zbyt zimno, żeby wyjść po tłumik :D O dziwo Cilit Bang faktycznie działa - wylałem go na drzwiczki piekarnika i zostawiłem do odmoknięcia, po chwili piana zabarwiła się na pomarańczowo - kolor tłuszczyku (dodam że piekarnik szybki nie miał czyszczonej z dobre 10 lat). Jeśli jutro będzie stawiał opór - to dostanie nitro na kolejną noc ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

wa (sorry, że tak późno piszę ale tak sobie przeglądałem forum i wpadło mi w oko). No więc jest preparat o nazwie Greasestrip Plus produkcji Ecolab, służy do usuwania ciężkich przypaleń w gastronomii i np. piekarniach i nie można go niestety kupić w żadnym sklepie, a jedynie w hurtowniach chemicznych ( środek z grupy niebezpiecznych- do profesjonalnego użytku) . Natryskuje się go na podgrzaną do ok 50 st C powierzchnię i zostawia na 15-20 min. po czym ściąga się szorstka stroną gąbki. Trzeba potem spłukac dokładnie wodą. No i używać rękawiczek gumowych bo zawiera sporo sody kaustycznej w składzie. Przy zbyt długim nałożeniu może spowodować lekkie zmatowienie powierzchni polerowanego aluminium, ale to nawet ładnie wygląda. Niestety sprzedają go w 5 L opakowaniach, ale jako posiadacz takowego mogę komuś wysłać na próbę buteleczkę 0,5L za pokryciem kosztów przesyłki. Stosujemy go od tego roku na lotnisku z kilkoma kolegami i wszystkie nasze silniczki są jak nowe i tłumiczki takoż.

Pozdrawiam

JAFO

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i używać rękawiczek gumowych bo zawiera sporo sody kaustycznej w składzie

Ja mam wpracy myjke gdzie jest używana soda kaustyczna i ultradzwięki. Ktos tam kiedyś chciał umyć aluminiowe cześci, jak je wyjął były jakies takie czarne i rozpadały sie w rekach :shock: :mrgreen: ale stal czyści super wiec jak ktos ma cos stalowego do umycia to nie ma problemu :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

KRUUP słusznie zauważył

Ja też ostrzegam wodorotlenek sodu (soda kaustyczna, NaOH) zżera aluminium i jego stopy, pod żadnym względem nie pozwólcie aby w jakiejkolwiek postaci dostał się do wnętrza silniczka.... bo będzie nadawał się on do kosza lub na półkę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.