Skocz do zawartości

Britten Norman Islander od Graupner


GL

Rekomendowane odpowiedzi

Mam do poskładania elektrycznego dwusilnikowca BN Islander.

Zdjęcie, dane techniczne, a nawet instrukcja w pdf jest tu: http://shop.graupner.de/webuerp/servlet/AI?ARTN=9557

Model jest konstrukcyjny, w większości kryty balsą (cały kadłub i duża część skrzydła, stateczniki pełne płyty) i całość oklejona folią, Gondole silników i przód kadłuba z laminatu. Mam dwa problemy do rozwiązania i tu prośba o pomoc.

 

1. Instrukcja każe przykręcić silniki wewnątrz gondoli, a następnie przykleić za pomocą CA gondole do skrzdła (na folię).

Problem w tym, że druty podwozia przykręcone do skrzydła przechodzą przez te gondolki na wylot. Jeżeli podwozie się wygnie lub wyrwie, to aby się dostać do blaszki mocującej trzeba oderwać gondolę. No a dostęp do silników i regulatorów też niemożliwy. Zastanawiam się czy nie wyciąć w gondolach klapek, lub czy może lepiej przerabiać to tak aby można je było odkręcić, ale nie mam pomysłu jak to przerobić.

 

2. Producent każe przykleić wszystkie powierzchnie sterowe taśmą zawiasową Graupner 693.1 http://shop.graupner.de/webuerp/servlet/AI?ARTN=693.1 , jednak w zestawie tego nie dają. Na zdjęciu w katalogu widać, że jest to samoprzylepna mocno przezroczysta taśma robiona przez Tesa. Czy można ją kupić w markecie budowlanym, jako taśmę do czegoś tam, czy raczej to produkt tylko modelarski? A może zamiast niej użyć foli pokryciowej, czy tak można i ona wytrzyma? Przerobienie tego na normalne zawiasy dosyć trudne, bo wszystkie stery są jednostronnie ścięte na ostro, z przeznaczeniem do przyklejenia taśmą za górne powierzchnie.

 

I jak to najlepiej zrobić, co o tym myślicie? A może już ktoś ma lub miał ten model?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Silniki zamocuj jakoś do płata, ale nie na folię, a gondole na końcu jako przykrecane nakładki.

 

Tu silniki są na dwóch listewkach

Dołączona grafika

 

Tu brakuje jeszcze wręg, do których przykręcane są silniki (jak u Ciebie) i to razem doklejone jest od dołu płata (innego zdjecia nie miałem)

Dołączona grafika

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Dobrym i sprawdzonym sposobem na zawiasy jest dyskietka 1,44'' (jeżeli jeszcze taką znajdziesz)

Wyciągasz z jej środka folię, z której wycinasz zawiasy. W statecznikach i sterach robisz nacięcie żyletką lub skalpelem tuż przy krawędzi. Wklejasz na CA.

Zawiasy nie do zajechania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Instrukcja każe przykręcić silniki wewnątrz gondoli, a następnie przykleić za pomocą CA gondole do skrzdła (na folię).

Problem w tym, że druty podwozia przykręcone do skrzydła przechodzą przez te gondolki na wylot. Jeżeli podwozie się wygnie lub wyrwie, to aby się dostać do blaszki mocującej trzeba oderwać gondolę. No a dostęp do silników i regulatorów też niemożliwy. Zastanawiam się czy nie wyciąć w gondolach klapek, lub czy może lepiej przerabiać to tak aby można je było odkręcić, ale nie mam pomysłu jak to przerobić.

...i własnie po to są gotowe modele, poskładasz, polatasz, a jak zdarzy sie kret to kupujesz nowy bo rozmontowując to wszystko i tak dokonasz sam destrukcji...

A teraz poważnie, masz przecież wolną rekę, klapki na magnesach, wzierniki, srubki i mocowania - wszystko wg. własnego uznania :D Przemysl konstrukcje i zrób tak aby było Ci wygodnie. Znam ten model i naprawde można w nim sporo pozmieniac, poszperaj w sieci... :mrgreen:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dyskietki jeszcze posiadam, nawet te 5 calowe i chyba faktycznie zrobię tak zawiasy.

 

Gondole są na tyle sztywne i mocne, że silniki spokojnie do nich bezpośrednio można zamocować. Dobrze przylegają do skrzydła na dużej powierzchni, niejako okalając je od góry poprzez krawędź natarcia i cały dół. Postanowiłem spróbować zrobić do nich takie poprzeczki z laminatu lub sklejki z otworami na śruby i analogiczne deseczki z nakrętkami wklejone do skrzydła. W gondolach zamierzam nawiercić od spodu otwory na śrubokręt, którym można by to potem skręcić.

 

Jak szukałem w sieci coś o tym modelu, to znjdowałem tylko oferty i ewentualnie dyskusje o modelach GWS. Na jakieś konkrety czy zdjęcia modeli BN Graupnera trafić nie mogłem. Może mają jakąś potoczną nazwę, której nie znam.

 

Czekam na osprzęt, więc jeszcze to potrwa.

Dziękuję za cenne wskazówki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.